Donucovacie prostriedky MsP

 • Piešťany / Spravodajstvo
 • 16. júna 2009, 08:54
 • Autor:Mgr. Branislav Jurga, advokát

Ktoré donucovacie prostriedky a v akých situáciách môžu použiť mestskí policajti? Donucovacími prostriedkami sú predovšetkým hmaty, chvaty, údery a kopy sebaobrany, slzotvorné prostriedky, obušok, putá, služobný pes a blokovacie zariadenie (papuča) na zabránenie odjazdu motorového vozidla.

O tom, ktorý z donucovacích prostriedkov použije, rozhoduje príslušník mestskej polície podľa konkrétnej situácie tak, aby osobe, proti ktorej zakročuje, nespôsobil neprimeranú ujmu. Príslušník MsP je najskôr povinný vyzvať osobu, aby upustila od protiprávneho konania, s výstrahou, že použije niektorý z donucovacích prostriedkov.
Od výzvy a výstrahy môže upustiť iba v prípade, keď je sám napadnutý, alebo je ohrozený život alebo zdravie inej osoby a vec neznesie odklad, alebo tomu bránia iné okolnosti.
Hmaty, chvaty, údery a kopy sebaobrany, slzotvorné prostriedky a obušok je mestský policajt oprávnený použiť, aby zaistil bezpečnosť inej alebo vlastnej osoby pred protiprávnym útokom, ak aj po výzve útok pokračuje, bezprostredne hrozí, trvá alebo podľa všetkých známok bude pokračovať. Tiež, aby zabránil výtržnosti, ruvačke, úmyselnému poškodzovaniu majetku alebo inému hrubému správaniu, ktorým je porušovaný verejný poriadok, násilnému vstupu nepovolaných osôb do chránených objektov alebo na miesta, kde majú vstup zakázaný, zadržal alebo predviedol osobu, ktorá kladie aktívny odpor.
Ak osoba odporuje pasívne, môže príslušník MsP použiť hmaty a chvaty. Putá nasadzuje mestský policajt zadržanej osobe (prípadne aj vzájomne dvom alebo viacerým), ktorá kladie aktívny odpor, napadá iné osoby, príslušníka MsP či poškodzuje majetok po márnej výzve, aby od takéhoto konania upustila. Smie ich použiť aj pri vykonávaní služobných úkonov so zadržanou osobou, ak je dôvodná obava, že sa pokúsi útek.
Nabudúce si môžete prečítať o podmienkach, za akých príslušníci mestskej polície môžu nosiť a použiť zbraň.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 1. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom detí a Dňom za správne rozhodnutie. Vo Vrbovom sa v…
 • 31.05.2023, 22:30
 • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 31. mája. Tento deň je Dňom otvárania studničiek a Svetovým dňom bez tabaku (WHO). Meniny má Petronela,…
 • 30.05.2023, 22:30
 • Dobré ráno, Piešťany!
V tomto aj v minulom týždni majú študenti Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej povinnú prax. Prvák David Štefo z Piešťan, ktorý…
 • 30.05.2023, 10:21
 • Tip na výlet / Piešťanský týždeň / Mladí dnes / Kraj
Služby mesta Piešťany (SMP) od 29. mája opravujú vozovky miestnych komunikácií. Opravy budú prebiehať vždy striedavo na oboch stranách vozovky,…
 • 31.05.2023, 22:30
 • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 1. júna 2023
Meniny má Žaneta, zajtra Oxana, Xénia