Ušetrite s nami (11): CHRÁŇTE SVOJE ZDRAVIE A ÚSPORY

  • Nezaradené
  • 2. júna 2009, 16:29
  • Autor:Zuzana Hlúchová

Kalendárne leto je už pred dverami. Počasie nám však už pár týždňov dáva najavo, že letné aktivity sú namieste. Okrem grilovačiek s priateľmi či pobyte pri vode patrí k tomuto obdobiu aj zmena dopravných prostriedkov. Ak ste oprášili minuloročné korčule alebo sa chystáte kúpiť si nové, prípadne častejšie jazdíte na bicykli, nasledujúce riadky sú venované vám. V prípade, že si nedáte záležať na povinnej výbave, môže vás cyklotúra vyjsť poriadne draho…

Zdravie je najcennejšie
Využívate bicykel najmä ako dopravný prostriedok na ceste do práce či na nákupy? Ak si myslíte, že prilba je iba módny výstrelok a úplná zbytočnosť, zvážte svoje rozhodnutie. Pri strete cyklistu s osobným automobilom často dochádza okrem zlomenín končatín k zraneniam hlavy. Tým, že si ju budete chrániť prilbou, eliminujete riziko vážnejšieho poranenia aj pri obyčajnom páde z bicykla pre nerovnosti komunikácie či pri vyhýbaní sa nedisciplinovanému chodcovi.
Pravidelný pohyb patrí k základným podmienkam k udržaniu si zdravého životného štýlu a dobrej kondície. Jazda na bicykli je nenáročná, trasa sa dá prispôsobiť podľa vášho veku či výdrže, popri tom trávite chvíle na čerstvom vzduchu a spoznávate okolie. Ak počas svojich výletov zájdete aj mimo obce, povinnosť nosiť prilbu je samozrejmá. Pohybujú sa v cenách už od 12,99 €.
Vidieť a byť videný
Okrem povinnosti nosiť prilbu na komunikáciách mimo obce je nutné označiť svoj odev a bicykel potrebnými ochrannými prvkami. V novom cestnom zákone nie je presne definované, ako by mal byť váš bicykel označený a čo sa považuje za reflexné prvky a čo už nie. Odrazky na kolesách vám však stačiť určite nebudú.Je samozrejmé, že keď vystúpite z auta a pohybujete sa na vozovke, musíte si obliecť reflexnú vestu. Podobne to platí aj pri jazde na bicykli mimo obce.
Vo vyhláške nie je presne stanovené, že ste povinní nosiť vestu, váš odev by však mal mať reflexný prvok. V špecializovanej predajni bicyklov sa dá zakúpiť balenie reflexných nálepiek už za 3,98 €. Prípadne môžete svoje oblečenie doladiť reflexným náramkom, ktorý si prichytíte na rameno. Táto forma reflexného prvku je najlacnejšia, náramky sa dajú zakúpiť už od 1,5 eura. Ak nechcete nechať nič na náhodu a zvýšite svoju bezpečnosť na ceste pomocou reflexnej vesty, pripravte si približne 4 eurá na jej kúpu.
Možno si myslíte, že tieto ochranné reflexné prvky sú úplne zbytočné a život vám nezachránia, nie je to tak. Za šera, pri zníženej viditeľnosti či v daždi sú odrazky, reflexné prúžky a vesta to jediné, čo šofér alebo cyklista zbadá. Najdôležitejšiu funkciu však spĺňajú pri páde z bicykla. Ak by ste po nehode zostali ležať na vozovke, v tmavom oblečení by si vás vodiči nemuseli vôbec všimnúť. Oblečeným v reflexnej veste sa vám vyhnú v predstihu, čím vám zachránia život.
Neopomeňte ani nutnosť vybaviť bicykel predným aj zadným osvetlením. Ak by ste sa v noci spoliehali iba na zadné odrazky a neosvietili by vás svetlomety prichádzajúceho auta, nepozorný vodič by si vás vôbec nemusel všimnúť. Pre neho by to skončilo pokrčenými plechmi, pre vás však ohrozením života či minimálne zdravotnými problémami s dlhšou dobou liečenia.
Nezabúdajte na deti
V prípade detských cyklistov je zákon pochopiteľne prísnejší. Deti do 15 rokov musia nosiť prilbu na akejkoľvek komunikácií v obci aj mimo obce. Rovnako aj reflexné prvky. Detskú reflexnú vestu však v špecializovanom obchode nezakúpite. Pre ne zostáva iba použitie odraziek, svetielok, reflexných prúžkov či nálepiek. Dajte si však záležať, aby vášmu dieťaťu nebola prilba priveľká či príliš tesná. V prvom prípade sa môže pri páde či pri nehode z hlavy zošmyknúť a v druhom spôsobiť bolesti hlavy alebo závraty. Na ochranných prvkoch pre deti určite nešetrite. Detské prilby sa pohybujú v polovičných cenách ako tie pre dospelých. Nekupujte lacné nekvalitné napodobeniny z plastu, ktoré nič nevydržia. Môže sa stať, že život vášho dieťaťa bude závisieť od pevnosti prilby.
Ušetrite na pokutách
Neplaťte zbytočne pokuty až okolo 30 € a neohrozujte svoj život len preto, že neinvestujete do ochranných a reflexných prvkov. Práve v tomto období sú policajné kontroly cyklistov častejšie, neprispievajte zbytočne do štátneho rozpočtu.
Nakoľko nie je presne definované, čo sa pod pojmom reflexné prvky myslí, je na úsudku samotného policajta, či ste dostatočne vybavení a viditeľní. Pri kúpe prilby alebo reflexného odevu by ste sa mali obrátiť na serióznu špecializovanú predajňu. Odborní predavači vám poradia, za čo už pokutu nedostanete a čo je pre vás najvhodnejšie.

Odborným garantom seriálu je spoločnosť DOMOSS Piešťany.

0 Shares

Najnovšie správy

V sobotu 22. júna začalo horieť v hoteli Eden na treťom nadzemnom podlaží. Hasiči museli evakuovať tridsať osôb, z nich dve malé deti…
  • 22.06.2024, 09:59
  • Krimi / Piešťanský týždeň / Nezaradené / Spravodajstvo
Dnes je nedeľa 23. júna. Tento deň je OSN dňom verejnej služby, Svetovým dňom hádzanej a Medzinárodným dňom detských dediniek…
  • 23.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 23. júna 2024
Meniny má Sidónia, zajtra Ján