Ušetrite s nami (10):ĽAHŠÍ ŽIVOT SO SPLÁTKAMI

  • Nezaradené
  • 31. mája 2009, 10:22
  • Autor:Zuzana Hlúchová

Občas sa prihodí, že potrebujete súrne niečo kúpiť, no nedisponujete dostatočnou finančnou hotovosťou. Ak ste napríklad v čase hospodárskej krízy prišli o zamestnanie, určite nemáte chuť zbytočne utrácať. No existujú výdavky, ktoré nijako neovplyvníte.

Keď sa vám pokazí práčka či chladnička, jednoducho nemáte na výber. Bez týchto spotrebičov nedokáže domácnosť fungovať. Vtedy prichádza na rad možnosť nakupovať na splátky. Možno máte voči takémuto spôsobu platenia za nákup výhrady, tie rovnako ako obavy nie sú na mieste. Dnes sa dá s úvermi dokonca ušetriť.
Prinútia vás šetriť
Predstavte si jednoduchú situáciu. Plánujete si kúpiť nový televízor. Nemáte naň však dostatok peňazí. Máte dve možnosti, ako daný problém vyriešiť – buď si na nákup vezmete úver, respektíve zaplatíte formou mesačných splátok, alebo si budete pravidelne odkladať časť mesačných príjmov, až dosiahnete cieľovú sumu. Skúste sa však zamyslieť. Dokážete odložiť každý mesiac stanovené množstvo peňazí? Čo ak vás odložená hotovosť bude rozptyľovať a miniete ju na niečo úplne iné? Pri nakupovaní na splátky nemáte na výber. Mesačne musíte zaplatiť dohodnutú sumu, a tak ste nútení si peniaze odložiť a neminúť ich na často zbytočné výdavky. Nespochybniteľnou výhodou je, že tovar môžete okamžite využívať ešte pred zaplatením prvej splátky.
Úver bez rizika
V súčasnosti si každý človek váži svoje zamestnanie omnoho viac ako pred niekoľkými mesiacmi. Rastúca nezamestnanosť a prehlbujúca sa hospodárska kríza mnohým naháňa strach. Ak sa obávate, že by ste mohli prísť o prácu a čelili by ste problémom spojeným so stratou schopnosti splácať úver, vaše obavy nie sú namieste. Úverové spoločnosti rátajú aj s neistou budúcnosťou svojich klientov. Pre prípady, že by ste z určitých príčin neboli schopní splácať dohodnutú sumu, sú pre vás pripravené súbory poistenia úverov. Napríklad spoločnosť CETELEM SLOVENSKO, a.s., vám v spolupráci s poisťovňou Cardif Slovakia, a.s., ponúka úverové poistenie, ktoré chráni vás a vašich najbližších pred finančnými ťažkosťami v prípade nepriaznivých životných situácií. Postup pri poisťovaní je nesmierne jednoduchý. Žiadne zbytočné papierovanie, dodatky k zmluvám alebo podmienky napísané najmenším typom písma. Poistnú zmluvu podpíšete zároveň s úverovou a poistné sa stane súčasťou vašej mesačnej splátky.
Čo ak…
Existuje niekoľko typov poistení rozdelených podľa neočakávaných životných situácií. V základnom poistnom balíčku budete poistení pre prípad pracovnej neschopnosti, trvalej invalidity či pre prípad úmrtia. Čo to pre vás znamená a kedy sa poistka uplatňuje? Napríklad v obchodnom dome si zakúpite sporák. Rozhodnete sa pre financovanie pomocou úveru, ktorý si poistíte. Ak by ste v danom období pre pracovnú neschopnosť nedokázali platiť mesačné splátky, pri potvrdenej poistnej udalosti všetky platby prechádzajú na poisťovňu, ktorá bude čerpaný úver splácať za vás. Niektoré situácie sa predvídať nedajú. Pocit istoty a bezpečia, ktoré získate pri poistení úveru, sú nenahraditeľné. Poisťovne ponúkajú aj rozšírené súbory poistenia napríklad pre prípad hospitalizácie či straty zamestnania. Ak by vás postretli takéto nepríjemnosti, s úverom si už nemusíte robiť starosti. O všetko by sa postarala poisťovňa. Mesačná výška poistného pritom závisí od výšky úveru aj od výberu poistných udalostí. Čím viac peňazí ste si požičali, tým viac musíte mesačne zaplatiť poisťovni.
Bezpečné aj kreditky
Poistenie schopnosti splácať úver môžete spravidla aplikovať na všetky formy úverových produktov – kreditné karty, nákupy na splátky, účelové aj bezúčelové pôžičky. Nech zaplatíte za tovar akýmkoľvek spôsobom, s poistením sa nemusíte obávať žiadnych problémov. V prípade vzniku poistnej udalosti a pri splnení všetkých poistných podmienok prevezme záväzok splácania úveru poisťovňa. Mesačne sa výška poistného pohybuje od 3 do 7 %.
Nebojte sa utrácať
Niektoré spotrebiče sa pokazia vtedy, keď to najmenej čakáme. V prípade, že momentálne nemáte dostatok finančných prostriedkov a zvažujete väčšiu investíciu, no formou splátkového predaja, dobre si premyslite, pre aký tovar sa rozhodnete. Lacnejší spotrebič z výpredaja vás možno finančne láka viac, no často je z nižšej energetickej triedy s prehnanou spotrebou energií alebo je od nespoľahlivého výrobcu, ktorý používa druhotriedne materiály na jeho zhotovenie. Nebojte sa zaplatiť viac. Veď kríza nebude trvať večne. Za pár mesiacov sa nám opäť zvýšia platy a možno budete schopní splatiť pôžičku skôr. Len sa uistite, či vami vybraná úverová spoločnosť predčasné splatenie umožňuje.
Pri nákupe na splátky či pri úvere našetrenú sumu v podstate získate skôr, ako vôbec začnete šetriť. Ak si zvolíte úverovú spoločnosť s nízkymi úrokovými sadzbami a budete splácať v dlhšom časovom horizonte, veľkú sumu nepreplatíte. S nakupovaním na splátky neminiete naraz veľkú sumu peňazí, tie budú z vášho rodinného rozpočtu odchádzať postupne v podobe mesačných splátok.
Odborným garantom seriálu je spoločnosť DOMOSS.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 3. júna. Vo Vrbovom sa v tento deň v roku 1926 narodil dôstojník Anton Muržic. Meniny má…
  • 02.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 4. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom nevinných detských obetí agresie. Meniny má Lenka.
  • 03.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 4. júna 2023
Meniny má Lenka, zajtra Laura