Protest lekárov by sa pacientov nemal dotknúť

  • Spravodajstvo
  • 29. mája 2009, 10:10
  • Autor:TASR, red

Do protestu Slovenskej lekárskej únie špecialistov (SLÚŠ), ktorým chce upozorniť na nízke platy lekárov špecialistov a platby zo strany zdravotných poisťovní, sa všetci členovia nezapojili a svoje ambulancie nezatvorili.

Na protest mali dnes členovia a sympatizanti v posledný májový piatok neposkytovať služby pre pacientov.  Nutnú zdravotnú starostlivosť však môžu vyhľadať u iných lekárov.
Členkou SLÚŠ je aj endokrinologička Mária Držíková z Piešťan, ktorá svoju ordináciu nechala otvorenú. "Rozhodnutie je na každom lekárovi, nikto nás do ničoho nenútil." SLÚŠ je ale podľa nej organizácia, ktorá sa o záujmy lekárov naozaj aktívne stará, hocí má len asi 600 členov na Slovensku. 
Ordinácie  nezatvorili ani lekári na trnavskej mestskej poliklinike. Zdravotnícke zariadenie so 130 poskytovateľmi zdravotníckej starostlivosti funguje v režime posledného dňa v mesiaci, čo znamená, že niektorí lekári dnes služby pacientom neposkytujú.
„Nijako to ale nesúvisí s protestom SLÚŠ,“ uviedol pre TASR Gabriel Pavelek, predseda lekárskeho združenia Aesculap, ktoré lekárov v poliklinike zastrešuje. Z ich celkového počtu je asi polovica špecialistov.
Tí lekári, ktorí podľa jeho slov majú už „nabodované“ a dnes neordinujú,  majú zabezpečené riadne zastupovanie ako býva pravidlom aj v inom čase.
Podľa Pavelekových slov nie je táto forma nespokojnosti s nízkymi platmi lekárov v špecializovanej ambulantnej sfére práve najšťastnejšia. „Lekárovým legitímnym prostriedkom je v takomto prípade nepodpísanie zmluvy s poisťovňou, ak nesúhlasí s platbami z jej strany,“ dodal Pavelek.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 28. mája. Tento deň je Dňom Amnesty International, Medzinárodným dňom akcií pre zdravie žien. Meniny má Viliam.
  • 27.05.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 29. mája. Tento deň je Medzinárodným dňom príslušníkov mierových misií OSN a Európskym dňom susedov. Meniny má…
  • 28.05.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 29. mája 2023
Meniny má Vilma, zajtra Ferdinand