Ušetrite s nami (7): VODA NAD ZLATO

  • Nezaradené
  • 11. mája 2009, 09:10
  • Autor:Zuzana Hlúchová

Po použití toalety, po príchode domov z práce či zo školy, pred stolovaním… Ruky si jednoducho umývame často. Množstvo vody, ktoré spotrebujeme, ovplyvňuje predovšetkým kúpeľňová armatúra. Ak svojim deťom nedokážete vysvetliť, že pri umývaní zubov nemusia mať neustále pustenú vodu, a pocit čistých rúk získate až po niekoľkosekundovej sprche pod silným prúdom vody, porozmýšľajte nad kúpou šetriacej batérie.

Ročne vám totiž v odtoku miznú tisícky litrov pitnej vody. Ničenie životného prostredia sa nás možno zatiaľ priamo nedotýka, vysoké faktúry za spotrebu vody vás však určite nenechávajú chladnými.

Pre zástancov klasiky


Po krátkom útlme sa do kúpeľní opäť vracajú klasické kohútikové batérie. Dizajnovo veľmi efektné riešenie prívodu vody do umývadla poteší každého zástancu módnych trendov. Na druhej strane so šetrením nepomôžu tak ako ich pákové sestry.
Stačí totiž pootočiť kohútikom už o 180o a dosiahnete maximálny prietok vody. Navyše, kým si namiešate vodu príjemnej teploty, zmiznú v odtoku litre.Ak sa však elegancie kohútikovej batérie nechcete vzdať, pomôže vám perlátor.
Stačí ho nasadiť na koniec ramena batérie a spotreba vody sa znižuje. V perlátore sa voda z batérie mieša zo vzduchom, čím sa v nej vytvárajú bublinky – perličky, ktoré zväčšujú objem prúdu vody. Ruky si tak dostatočne umyjete aj pri slabšom prietoku. Komfort je zaručený.

Presnejšie páky


Teplota vody, intenzita prietoku, zastavenie prúdu vody… Všetko ovládate jedným pohybom za pár sekúnd. Pákové batérie sa tešia veľkej obľube u väčšiny populácie. Neurobte však chybu hneď pri jej kúpe. Kvalita takmer vždy rastie spolu s cenou.
Od materiálu použitého k výrobe kartuše, ktorá zmiešava horúcu a studenú vodu, závisí presnosť, šetrnosť aj životnosť samotnej batérie. Niektoré modely sú dokonca vybavené aj nastavením maximálnej teploty vody, čím vám pomôžu ušetriť dohromady aj 50 % vody a energie.

Termostatické „stíhačky“


Maximálne možné šetrenie vody a energie dosiahne zabudovaný termostat v batérii, ktorý udržuje konštantný tlak vody, čím zabraňuje teplotným výkyvom. Samozrejmosťou je detská poistka, ochrana proti obareniu, funkcia SafetyStop, ktorá zabraňuje neúmyselnému nastaveniu teploty vyššej ako 38 oC a EcoStop, ktorá znižuje prietok o 50 %.
Teplotu si jednoducho nastavíte pred samotným pustením vody. Šetrenie je pri termostatických batériách skutočne veľkolepé. Na porovnanie, pri nastavovaní ideálnej teploty sa s klasickou batériou budete musieť hrať 14 sekúnd, s pákovou vám na to bude stačiť polovica času a termostatická stíhačka to zvládne za dve sekundy.
Skúste si odmerať, koľko vody pretečie vaším odtokom počas 14 sekúnd. Asi budete prekvapení. Ak však z rôznych príčin potrebujete silnejší prietok alebo horúcu vodu, jednoduchým stlačením tlačidla šetriace funkcie vypnete. Nevýhody u nej prakticky nenájdete.

Šetriace chuťovky


Výrazné šetrenie vody zaznamenáte pri kúpe bezdotykovej batérie. Ak máte v domácnosti viac kúpeľní a minimálne jedno umývadlo využívate iba na osobnú hygienu (napr. v hosťovskej kúpeľni), bezdotyková batéria je pre vás skvelým riešením. Možno ste na ne zvyknutí z reštaurácií či obchodných centier, miesto si však nájdu aj u vás doma. Poháňané sú elektrickým prúdom a dokážu vám ušetriť až 50 % spotrebovanej vody.
Minulosťou budú zbytočne minuté litre vody, ktoré končili v odtoku pri nastavovaní teploty vody či pri mydlení rúk. Voda jednoducho začne tiecť, ak sa vaše ruky priblížia k senzoru a prestane v sekunde, keď sa vaše ruky vzdialia.
Úžasnou novinkou sú aj pákové batérie s implantovanou vodnou brzdou. Pri bežnom používaní, ručnom predpieraní či oplachovaní väčšinou maximálny prietok vody nepotrebujete. Tieto batérie v úspornej zóne redukujú prietok vody na najviac 5 litrov za minútu. Ak však z určitých dôvodov potrebujete maximálny prietok, po prekonaní odporu – výraznejšom zdvihnutí páky, sa množstvo vody z batérie zvýši až na 13 litrov.
Zaujímavý spôsob šetrenia priniesla aj novinka v podobe batérie s kontrolórom energie. Páku batérie pri umývaní rúk automaticky zdvíhame v strednej polohe. To znamená, že rovnako odoberáme aj teplú aj studenú vodu, aj keď tú teplú v podstate nepotrebujeme.
Kontrolór energie jednoducho rozdeľuje teplotný rozsah batérie na dve pozície. V polohe vľavo od stredu odoberáte teplú vodu od minimálneho po maximálny výkon a v polohe vpravo sa teplá voda nespotrebováva vôbec. Vyhnete sa tak zbytočnému míňaniu čo i len nepatrného množstva teplej vody, ktoré sa pri pustenom prúde studenej vody stráca.
Bez vody by život neexistoval. Neplytvajme ňou zbytočne používaním nekvalitných, starých, opotrebovaných vodovodných batérií. Platby za spotrebu vody tiež nie sú zanedbateľné a po výmene armatúr výsledky postrehnete prakticky okamžite. A ak ich budete pravidelne čistiť a zbavovať nánosov vodného kameňa, šetriaci efekt je prakticky nezničiteľný.

 


Odborným garantom seriálu je spoločnosť DOMOSS.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 2. marca. Tento deň je Svetovým dňom modlitieb žien. Meniny má Anežka.
  • 02.03.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 5. marca 2024
Meniny má Fridrich, zajtra Radoslav, Radoslava