Na Trajane budú požičiavať starkých

 • Kultúra a spoločnosť
 • 11. mája 2009, 09:36
 • Autor:A. Drahovská

Požičovňa starých rodičov sa volá projekt, ktorý od mája odštartuje Základná škola F. E. Scherera. Autorkou tejto zaujímavej myšlienky je učiteľka prvého stupňa Anna Jánošková a spolu s deťmi plánuje o tom, ako požičiavanie starkých funguje i vydať knižku s rovnomenným názvom.

Škola požiadala o podporu aj mesto a poslanci jej na poslednom mestskom zastupiteľstve schválili dotáciu vo výške 1074,81 eur (32 380 Sk).
„Myšlienka spolupráce detí a dôchodcov mi prišla na um, keď sme robili kurz práce s počítačom pre dospelých v rámci Infoveku," hovorí A. Jánošková. „Jeden pán mi vtedy povedal, že by chcel, aby deti neodsúvali starých rodičov od počítačov, ale ich niečo naučili.
Okrem toho niektorí z mojich žiakov trávia čas s babkou a dedkom a potom rozprávajú, čo spolu robili. Tým, ktorí sa nemajú čím pochváliť, je to ale ľúto." Spracovala preto projekt, podľa ktorého by sa deti nielen so svojimi prarodičmi, ale aj ďalšími starkými učili, hrali, rozprávali si príbehy, chodili na výlety či prechádzky do prírody.
„Keď som robila na rodičovskom združení prieskum, prihlásilo sa mi hneď sedem rodín, ktoré by mali záujem o spoluprácu, " pokračuje učiteľka. „Oslovila som aj vedúcu klubu dôchodcov Rozmarín, ktorým sa myšlienka sa zapáčila, ale privítame aj osamelých ľudí, ktorí nemajú vlastné vnúčatá, alebo v rodine nefungujú vzťahy a radi by sa do projektu zapojili."
Deti sa na spoločné akcie tešia, chcú babičky a dedkov naučiť pracovať s fotoaparátom či s internetom a najviac ich zaujala myšlienka urobiť si deň, ako žili ich starí rodičia.
„Priniesli by si staré fotky, obliekli si dobové oblečenie, rozprávali by si príbehy, púšťali staré platne," vysvetľuje autorka projektu. Všetky spoločné akcie zapíšu do denníka, ktorý začiatkom budúceho roku spracujú do knihy. „Zahrnieme do nej aj recepty, rozprávky a príbehy starých rodičov," dodáva A. Jánošková.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 1. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom detí a Dňom za správne rozhodnutie. Vo Vrbovom sa v…
 • 31.05.2023, 22:30
 • Dobré ráno, Piešťany!
Služby mesta Piešťany (SMP) od 29. mája opravujú vozovky miestnych komunikácií. Opravy budú prebiehať vždy striedavo na oboch stranách vozovky,…
 • 31.05.2023, 22:30
 • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 31. mája. Tento deň je Dňom otvárania studničiek a Svetovým dňom bez tabaku (WHO). Meniny má Petronela,…
 • 30.05.2023, 22:30
 • Dobré ráno, Piešťany!
V tomto aj v minulom týždni majú študenti Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej povinnú prax. Prvák David Štefo z Piešťan, ktorý…
 • 30.05.2023, 10:21
 • Tip na výlet / Piešťanský týždeň / Mladí dnes / Kraj
štvrtok, 1. júna 2023
Meniny má Žaneta, zajtra Oxana, Xénia