Bludní rytieri otvorili sezónu na hrade Beckov

  • Spravodajstvo / Región
  • 5. mája 2009, 11:23
  • Autor:pet
Martin Cifra

Pekné prvomájové počasie prilákalo na hrad Beckov v prvý deň predĺženého víkendu niekoľko stoviek ľudí. Prvú tohtosezónnu prehliadku národnej kultúrnej pamiatky im spríjemnil spolok priateľov histórie Bludní rytieri.

Tí dokázali o histórii hradu nielen pútavo rozprávať, ale zahrali aj jednu zo scén, aké sa počas stredoveku odohrávali v našich končinách často – súboj skupiny husitov s družinou uhorského rytierskeho veliteľa slúžiaceho kráľovi Žigmundovi.


Práve za Žigmunda totiž mal vzniknúť hrad Beckov, ktorý dal podľa povesti postaviť veľmož Ctibor svojmu dvornému bláznovi Beckovi.
Hostia na Beckove však neboli svedkami len jednej z bitiek, život v stredoveku mohli spoznať aj prostredníctvom dobovej kuchyne (pečené placky, žihľavová polievka) či nahliadnutím do dielne hrnčiarskeho majstra a pisára. Deťom sa, samozrejme, najviac rátali prechádzky na koni, streľba z luku a zbroj rytierov, ktorú si mohli ohmatať, aj vyskúšať.
Hoci členovia stredovekej osady odišli z Beckova spolu s poslednými návštevníkmi v piatok podvečer, najzachovalejší hrad v našom okolí sa oplatí navštíviť aj vtedy, keď nie je na ňom žiadna sprievodná akcia. Naozaj totiž nemá na dolnom Považí konkurenciu.

0 Shares

Najnovšie správy

Predmetom rekonštrukcie strechy piešťanského zimného štadiónu je demontáž pôvodnej strešnej fólie, montáž novej hydroizolačnej PVC fólie, demontáž a montáž strešného…
  • 04.10.2022, 09:48
  • Piešťany / Spravodajstvo
utorok, 4. októbra 2022
Meniny má František, zajtra Viera