Ušetrite s nami (6): RADOSŤ Z VARENIA

  • Nezaradené
  • 4. mája 2009, 15:54
  • Autor:Zuzana Hlúchová

Po týždni si opäť môžete prečítať, ako ušetriť kúpou najmodernejších spotrebičov. Tentoraz sme sa zamerali na najvyťaženejších kuchynských pomocníkov – varné dosky a rúry na pečenie. Ak vás už nebaví trápiť sa nad nerovnomerne upečeným koláčom, čakať, kým sa konečne rozohreje platňa na sporáku či platiť vysoké účty za elektrinu, ktorú spotrebovali vaše staré spotrebiče, prečítajte si, ako sa ich čo najefektívnejšie zbaviť a ešte aj ušetriť.

Sporák nesporí
Väčšine kuchýň stále dominuje plynový či elektrický sporák. Na tom nie je nič zlé, pokiaľ tam nestojí už viac ako desať rokov. Starý spotrebič priemerne patrí do energetickej triedy C. Okrem vysokej spotreby elektrickej energie a plynu a dizajnového deficitu môže byť pre vašu domácnosť dokonca nebezpečný.
Desať a viacročný elektrický sporák potrebuje na zohriatie platne neporovnateľne dlhší čas ako najnovšie spotrebiče. Tým jeho používaním jednoducho vystavujete svoju domácnosť nebezpečenstvu požiaru alebo ohrozujete deti, ktoré sa na rozhorúčenej platni bez hrnca môžu ľahko popáliť.
Varenie na niekoľkoročnom sporáku je zdĺhavé, energia, ktorá sa spotrebuje na neefektívne vyhrievanie platní už prekonaným spôsobom, zbytočne oberá vašu peňaženku.
Ďalší nedostatok starých sporákov je náročné čistenie a údržba. Povrch už nemá také nepriľnavé vlastnosti ako kedysi a špina sa z neho odstraňuje skutočne ťažko. Ponuka najnovších modelov je skutočne široká a ceny sú príjemnejšie ako kedykoľvek predtým.
Pre presvedčených pyromanov
Majstri kuchári varia na plyne. Ak sa ani vy nechcete vzdať modrého ohníka pod vašimi hrncami, skvelou voľbou sú plynové varné dosky. Dizajnovo prešpekulované s fantasticky nízkou spotrebou plynu, vhodné pre propán-butánové fľaše aj na klasický prívod plynu – týmito prívlastkami sa môžu chváliť najnovšie modely. Možno nie sú také elegantné ako ich sklokeramické kolegyne, v prevedení z nehrdzavejúcej ocele však potešia oko esteticky založeného kuchára.
Ak ste zástancom klasiky, ponuka platní zo smaltu je stále širšia. Pri niektorých modeloch budete prekvapení flexibilitou plynových horákov. V ponuke sú dokonca panely s WOK horákom s intenzívnym plameňom. Na prípravu jedla teplota plameňa či elektrickej dosky významne vplýva. Ovládanie horákov je priamo po ruke buď ako súčasť varnej dosky, alebo na samostatnom paneli na kuchynskej linke.
Sklo + keramika = zážitok z varenia
Sklokeramické varné dosky vám ušetria až 35 % elektrickej energie v porovnaní s pätnásťročnými elektrickými varnými platňami. Vysoké číslo, nemyslíte? Najmä ak pripočítame aj komfort a výhody, ktoré so sebou kúpa novej sklokeramickej varnej dosky prináša. Nad varením máte dokonalú kontrolu.
Výhrevné časti sú viditeľné a so širokou škálou nastavenia teploty až do 600 °C. Regulácia teplôt je plynulá a veľmi citlivá, čo oceníte najmä pri príprave ľahko sa pripaľujúcich pokrmov. Vysoký dôraz je, samozrejme, kladený aj na bezpečné používanie.
Rovná plocha sklokeramickej platne vo vnútri ukrýva výhrevnú špirálu, ktorá ohrieva hrniec. Samozrejmosťou je detská poistka, funkcia automatického vypnutia či svetelný ukazovateľ horúcej varnej dosky. Spotreba elektrickej energie je skutočne optimálna predovšetkým pre viackruhové varné zóny, ktoré teplom neplytvajú po okrajoch nádoby a varenie je lacnejšie aj pre využívanie zvyškového tepla, ktoré je pri varení na plyne nemožné.
Inteligentná indukcia
Inteligentné sú už práčky či iné spotrebiče bielej techniky. Prečo by nemohli šiestym zmyslom oplývať aj varné dosky? Indukčné varné panely pracujú na princípe magnetu a cievky, ktorá je umiestnená pod estetickým hladkým povrchom dosky.
Ak na panel položíte hrniec z feromagnetického materiálu, uzavrie sa magnetické pole, a tak „indukcia" zohrieva iba dno nádoby. Komfort varenia zvyšuje regulovanie teploty s veľkou presnosťou a neuveriteľne krátky čas potrebný na varenie, keďže nemusíte čakať na rozohriatie špirály – zohrieva sa iba dno nádoby.
Jedinou nevýhodou je nutnosť používať hrnce z feromagnetického materiálu, ktoré si v predajni jednoducho odskúšate – ak priťahujú magnet, sú vhodné na indukčné varné dosky. Táto technika ohrevu minimalizuje možnosť pripálenia jedla a maximálne zvyšuje bezpečnosť vašej domácnosti. Ak nádobu zodvihnete a premiestnite na iné miesto, platňa sa automaticky vypne a nikto sa na nej nepopáli. S indukčnou varnou doskou môžete ušetriť až polovicu elektrickej energie, ktorú by inak spotrebovala bežná elektrická varná doska.
Nekazte svoje kulinárske umenie varením na starých spotrebičoch a doprajte svojej rodine skutočný zážitok z jedla. Kúpou nových varných dosiek či vstavaných rúr ušetríte peniaze za energie a možno aj za rýchle občerstvenie či dovezenú pizzu. Kupovať sa dá aj na splátky. Varenie sa pre vás jednoducho stane záľubou.
Odborným garantom seriálu je spoločnosť DOMOSS.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 2. marca. Tento deň je Svetovým dňom modlitieb žien. Meniny má Anežka.
  • 02.03.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 4. marca 2024
Meniny má Kazimír, zajtra Fridrich