Prečo sa zbavujeme zelene?

  • Nezaradené
  • 6. apríla 2009, 14:15
  • Autor:pet

Aj v týchto dňoch leží na mestskom úrade šesť žiadostí ohľadom výrubu drevín na verejných priestranstvách. Celkovo ide o 29 stromov a ďalšie kríky na uliciach A. Dubčeka, Mojmírovej, Staničnej, Javorovej, A. Hlinku a Poštovej.

Nejde o nič výnimočné, podobných žiadostí riešil referát životného prostredia v uplynulých dvoch rokoch 38. Takmer všetkým z nich úradníci aj vyhoveli a vyrúbaných tak bolo viac ako 200 stromov.
Najčastejšími dôvodmi žiadostí o výrub boli negatívny vplyv dreviny, výstavba alebo zlý zdravotný stav stromu. Pod negatívnym vplyvom dreviny treba rozumieť napríklad malú vzdialenosť stromu od stavby, čím porušujú korene jej statiku, konáre tienia oknám, alebo koruna zasahuje do fasády či strechy stavby.
Náhradná výsadba za vyrúbanú zeleň bola v zmysle všeobecne záväzného nariadenia mesta realizovaná väčšinou v dotknutých lokalitách. Nie je však strom ako strom.
Vyžiadaný súhlas mestského úradu sa totiž vzťahuje na stromy, ktorých priemer kmeňa je vo výške 1,3 metra väčší ako 40 cm. Náhradná výsadba tak dosiahne efekt vyrúbaných jedincov o niekoľko desiatok rokov

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 8. júna. Tento deň je Dňom najlepších priateľov a Medzinárodným dňom oceánov. Meniny má Medard.
  • 07.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 8. júna 2023
Meniny má Medard, zajtra Stanislava