Referent s falošnou kartou asi zmení „flek“

  • Nezaradené
  • 29. marca 2009, 10:18
  • Autor:Michal Petruška
Martin Cifra

Kauzou referenta útvaru hlavného kontrolóra mesta M. S., ktorému mestská polícia zadržala falošnú pakovaciu kartu pre invalidov, sa zaoberá už aj vedenie radnice.

Zamestnanec mestského úradu skončí zrejme s pokutou a bude tiež preradený na iné pracovisko.„Je zarážajúce, aby zamestnanec verejnej správy takto konal, zvlášť keď je z útvaru hlavného kontrolóra. Keď som sa o prípade z vašich novín dozvedel, žiadal som od dotyčného vysvetlenie.
Povedal mi, že kartu si sám nevyrobil a nepoužil ju, mal ju v aute iba položenú. Z pozície pracovno-právnych vzťahov nemám priestor, aby som ho postihol, keďže vec nevykonal ako zamestnanec mestského úradu či v pracovnej dobe. Určite však nejaký postih bude, minimálne finančný, ak mi to zákon dovolí, a budem sa snažiť preradiť tohto zamestnanca na iné pracovisko," povedal nám k prípadu primátor mesta Remo Cicutto.
Pred týždňom sme na základe informácií od náčelníka mestskej polície Marcela Mihalika napísali, že priestupkové oddelenie mestskej polície požiadalo vydavateľa týchto kariet o vyjadrenie, či ide o v prípade zadržanej napodobeniny karty o priestupok alebo trestný čin.
Krajský úrad práce, sociálnych vecí a rodiny mal podľa Mihalika vec uzavrieť s tým, že sa nič nestalo. Po ďalšom našom pátraní po texte takéhoto zdôvodnenia sme však zistili, že podobná otázka na úrad práce nesmerovala. O tom, že v prípade napodobeniny parkovacej karty pre invalidov nejde o pozmeňovanie verejnej listiny, rozhodlo priestupkové oddelenie mestskej polície.
Keďže zákon definuje verejnú listinu ako písomnosť vydanú na základe zákona štátnym orgánom, ktorá zakladá nejaké práva či povinnosti, požiadali sme o stanovisko aj Miloša Tamajku, riaditeľa piešťanského úradu práce, ktorý originály kariet vydáva.
V stanovisku, ktoré nám zaslal, však na otázku, či ide v prípade parkovacích kariet o verejnú listinu, neodpovedal. Kontrolnú a sankčnú činnosť pri používaní kariet majú podľa neho v kompetencii iné orgány. Na tie sa piešťanská mestská polícia predsa len obráti, pretože aj podľa primátora mesta R. Cicutta ide o verejnú listinu.
„Ako laik tiež súhlasím s názorom, že ide o verejnú listinu, keďže ju vydáva štátny orgán na základe zákona. Prípad napodobeniny parkovacej karty sa tak po mojej konzultácii s náčelníkom mestskej polície – postúpi štátnej polícii, aby preverila, či nedošlo k porušeniu zákona – sfalšovaniu alebo pozmeneniu verejnej listiny," informoval nás v piatok popoludní primátor.
Šéf radnice tiež ocenil postoj mestských policajtov v teréne, ktorí spoznali vo vinníkovi zamestnanca mesta a predsa vec riešili nekompromisne a čestne.

0 Shares

Najnovšie správy

Predmetom rekonštrukcie strechy piešťanského zimného štadiónu je demontáž pôvodnej strešnej fólie, montáž novej hydroizolačnej PVC fólie, demontáž a montáž strešného…
  • 04.10.2022, 09:48
  • Piešťany / Spravodajstvo
utorok, 4. októbra 2022
Meniny má František, zajtra Viera