Blogy, plagiátorstvo a Snežienky a macher I

  • Nezaradené
  • 10. marca 2009, 11:33
  • Autor:Imrich Gál

Práce študentov už za mojich čias na vysokej škole s radosťou používali akademici pre svoje potreby, bolo to verejné tajomstvo. Väčšinou na to použili seminárne práce, niekedy tzv. ŠVOČ-ky.

V januári tohto roku sa objavili v médiách nasledujúca informácia: RSDr. P. D. (člen Rady pre vysielanie a retransmisiu) vraj ukradol študentskú prácu a vydával ju za svoj výtvor vo vlastnej knihe. RSDr. P. D. nepriznaním zdroja myšlienok tak plagiátorstvom porušil nielen autorský zákon, ale podľa Trestného zákonníka by mu mohol hroziť pobyt tam, kde slnko veľmi nechodí a to až na dva roky.
     Ani taký velikán ako Albert Einstein sa nevyhol podozreniam z plagiátorstva.  Jeho meno je s genialitou tak spojené, že ak v angličtine chcete niekoho označiť ako ekvivalent vrcholnej brilantnosti, tak dotyčného nazvete Einsteinom. Teóriu relativity publikoval v roku 1905 v časopise Annalen der Physik. Žiadne zdroje necitoval. Einsteinov článok veľmi pripomínal prácu Hendrika Lorentza. Na toto poukázali Walter Kaufmann a Max Planck. V roku 1904, teda rok pred tým, ako A. Einstein publikoval svoje dielo The Special Theory of Relativity, francúzsky fyzik Henri Poincaré mal v meste St. Louis, USA prednášku na tému The Principle of Relativity. Einsteinova sláva rástla. Náš Berti mal totiž veľmi dobrý marketing v osobe Arthura Stanleyho Eddingtona. No mená ako Fitzgerald, Lorenz a Poincaré, či dokonca Mileva Einstein (srbská manželka Alberta, ktorá kontrolovala a opravovala jeho výpočty a o ktorej súčasníci tvrdili, že bola lepšia ako Berti)  dnes už pozná málokto.
    Za svoj študentský život som absolvoval dve vysoké školy vzdialené od seba na pol zemegule. Na oboch som sa stretol so „študentským“ porekadlom „Ukradnúť nápad jednému je plagiátorstvo, ukradnúť viacerým je výskum.“ Globalizujeme sa čím ďalej tým viac a internet je tomu veľmi nápomocný. Tak ma ani neprekvapilo, že som našiel v blogoch PT-čka úvahu hodnú nobelovky ako zbohatnúť na slovenský spôsob (rozumej: okefovať nejakého ciciaka či ciciakov – čím viac, tým lepšie) pod názvom „Snežienky a machri III“. Bolo by to celkom zábavné, keby som 24. 10. 2008 neposlal svojim blízkym nasledujúci mail (neveriacim Tomášom pošlem mailu na požiadanie):
Ak máte problém s pochopením súčasnej finančnej krízy, nasledujúce riadky by mohli napomôcť.

1. Kedysi dávno v jednej dedinke v Indii jeden muž oznámil dedinčanom, že kúpi opice každú za $10.
2. Dedinčania vedeli, že v okolí je mnoho opíc, preto odišli do lesa a začali ich chytať.
3, Muž kúpil tisíce opíc za sľúbenú cenu $10. Keď sa znížil počet opíc v prírode, dedinčania nepokračovali v svojom úsilí. Nato muž oznámil, že bude kupovať opice po $20. Toto znova vyburcovalo dedinčanov a opäť začali chytať opice.
4. Čoskoro nato sa výskyt opíc ešte znížil a ľudia sa vrátili späť na svoje farmy. Muž zvýšil ponuku na $25, ale aj tak bolo veľmi ťažké chytiť opicu.
5. Teraz muž oznámil, že bude kupovať opice za $50 za kus a pretože musí odísť do mesta, bude ho zastupovať jeho asistent, ktorý bude v jeho mene nakupovať opice.
6. Keďže muž nebol prítomný, asistent povedal dedinčanom: "Pozrite na všetky tieto opice v klietke, ktoré muž kúpil. Ja vám ich predám za $35 a keď sa muž vráti z mesta, vy mu ich môžete predať späť za $50, ako včera muž oznámil."
7, Dedinčania dali dokopy všetky svoje úspory a kupili všetky opice.
8. Po tomto dedinčania už nikdy nestretli ani muža ani jeho asistenta, iba opice boli všade okolo ako na začiatku.


Welcome to Wall Street!”

     Netvrdím, že som autorom uvedeného mailu či teórie, ktorú obsahuje. Ja som ho tiež dostal do poštovej schránky od kohosi. Veď poznáte tie reťazové maily. A autor je vlastne dnes v anonymite, zabudnutý a bez nároku na uznanie aspoň na Kremnických gagoch. No podpísať sa pod takýto výtvor ako jeho autor, tak to je teda… (čitateľ nech si doplní vlastný prívlastok). Okrem toho – tá indická verzia sa mi pozdávala viac ako piešťanská, lebo opice zostali a možno ich predať znova, len ciciakov treba nájsť. Snežienky odkvitnú za pár hodín.   
P. S. „Plagiátorstvo – nedovolené používanie cudzích publikovaných i nepublikovaných myšlienok, formulácií, poznatkov, výsledkov bádania alebo iných výsledkov tvorivej práce, ako aj ilustrácií, tabuliek, fotografií a pod. bez referencie.“ (D. Meško, D. Katuščák, J. Findra et al. Akademická príručka, 2. vydanie, Martin, Osveta, 2005, s. 285).
zdroje: http://spravy.pravda.sk/plagiator-strazi-cistotu-medii-d3n-/sk_domace.asp?c=A090121_075351_sk_domace_p23 http://beo.sk/biografie/151-einstein-a-jeho-dielo http://www.sevs.sk/files/studium/svoc/poznamky.pdf
a celý web

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 13. júla. Tento deň je Medzinárodným dňom hlavolamov. Meniny má Margita.
  • 13.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Služobne najstaršou redaktorkou Piešťanského týždňa je Vierka Dusíková. Do redakcie prišla na jeseň 1992, s niekoľkými prestávkami v nej pracuje…
  • 14.07.2024, 00:01
  • Piešťanský týždeň / Kultúra a spoločnosť / Piešťany
pondelok, 15. júla 2024
Meniny má Kamil, zajtra Henrich