Z histórie obecnej elektrárne

  • Nezaradené
  • 24. februára 2009, 13:11
  • Autor:(ZSE/red)

Obecnú elektráreň Piešťany postavili v roku 1906, meno autora projektu nie je známe. Investorom bola budapeštianska spoločnosť Hazai villamossági részvénytársaság, ktorá uzatvorila v roku 1905 s obcou zmluvu na výrobu a rozvod elektrickej energie.

Strojné zariadenie tvorili tri dieselové sústroje (motor a generátor) s výkonom 30 koní a generátor s napätím 3000 V. Elektrinu si čoskoro dali zaviesť nielen nájomcovia kúpeľov firma Alexander Winter a synovia, ale aj remeselníci, obchodníci i domácnosti. P
ostupne pribúdalo lámp verejného osvetlenia i nových odberateľov, a tak sa technika v 1910 a neskôr v roku 1926 rozšírila o ďalšie dva výkonnejšie dieselové agregáty. V tom čase už zásobovala elektrinou aj Vrbové, Krakovany, Stráže a Banku. Agregáty poháňalo tekuté palivo, ktoré do objektu tieklo potrubím priamo z vagóna na železničnej stanici.
Na chladenie používal obsluhujúci personál vodu z vlastnej studne na dvore. Elektráreň mala aj svoju dielňu a v objekte sa vyrábali ešte dnes stojace železobetónové stožiare. Okolo roku 1930 už prestala stačiť na pokrytie potreby elektriny a jej služby prevzala spoločnosť Západoslovenské elektrárne.
Odber sa skončil o rok neskôr po vybudovaní 22 kV spínacej stanice a prístavby, ktorá slúžila ako administratívna budova a v sedemdesiatych rokoch aj ako rekreačná ubytovňa. Od r. 1994 sa v prístavbe na desať rokov usídlila obchodná kancelária ZSE. Stroje sa od prestavby používali už iba zriedkavo a nadobro utíchli v roku 1942. Na krátky čas ich spustili iba počas vojny v 1945.
Po znárodnení vybavenie areálu demontovali a previezli do Škrobární Boleráz, kde ho neskôr zošrotovali. Do roku 1986 v priestoroch elektrárne fungovala obvodová služobňa a výrobná hala sa používala na skladovanie rezervných transformátorov. Do decembra 1997 bola funkčná aj spínacia stanica 22 kV rozvodu, ale po tomto dátume už objekt slúžil iba ako skladisko.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 8. júna. Tento deň je Dňom najlepších priateľov a Medzinárodným dňom oceánov. Meniny má Medard.
  • 07.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 8. júna 2023
Meniny má Medard, zajtra Stanislava