Stará „Elektrárňa“ bude vzdelávať deti

 • Nezaradené
 • 24. februára 2009, 13:06
 • Autor:A. Drahovská

Prerod areálu starej elektrárne na Staničnej ulici na vzdelávacie centrum pre deti a mládež typu „hands on science“ (veda rukolapne) pripravuje spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE).

Na rekonštrukciu objektu vyhlásili ešte v septembri minulého roka architektonickú súťaž „Elektrárňa Piešťany", do ktorej sa zapojilo 24 študentov Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Víťazov ocenili vo štvrtok 5. februára na vernisáži výstavy súťažných prác v priestoroch galérie design factory v Bratislave. Výstava by mala poputovať v marci aj do Piešťan.
Nápad vytvoriť z historickej technickej pamiatky kultúrno-vzdelávací stánok podľa hovorcu ZSE Jána Orlovského vznikol asi pred štyrmi rokmi. „Naším zámerom bolo, aby sa táto pamiatka priemyselnej architektúry zachránila a zároveň sprístupnila verejnosti." V elektrárni by sa mali nielen deti, ale aj vzdelávania chtivá verejnosť interaktívnym spôsobom dozvedieť, ako funguje kolobeh energií v prírode, možnosti ich efektívneho využitia a ďalšie dostupné vedecké informácie.
„Plánujeme tu vytvoriť akýsi inkubátor nových prístupov, nápadov a vyučovacích metód pre prírodné vedy," hovorí J. Orlovský. Rekonštrukciu plánujú financovať ZSE z viacerých zdrojov, okrem vlastných prostriedkov sa pokúsia získať aj peniaze z fondov EÚ. „Predpokladaný termín otvorenia prvej časti sme stanovili na jar až leto 2010," dodáva hovorca.

Projekt na záchranu starej elektrárne odštartovalo vyhlásenie spomenutej súťaže ideového návrhu a úpravy vonkajšieho okolia. Podľa informácií Ley Hurbanovej z design factory odborná porota ako najkomplexnejšie riešenie vyhodnotila návrh autorskej dvojice Michal Ganobjak a Vladimír Hain, ktorí získali aj odmenu tisíc eur, druhé miesto a 700 eur si odniesla Mária Flórová a na treťom s cenou 350 eur skončil kolektív autorov Tomáš Hubinský, Filip Krump a Ján Legény.               

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 27. septembra. Tento deň je Svetovým dňom cestovného ruchu a Dňom železničiarov. Meniny má Cyprián.
 • 26.09.2022, 23:00
 • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 28. septembra. Tento deň je Svetovým dňom besnoty, Svetovým dňom za právo vedieť a Medzinárodným námorným dňom…
 • 27.09.2022, 22:40
 • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 26. septembra. Tento deň je Európskym dňom jazykov a Svetovým dňom mlieka v školách. Meniny má Edita.
 • 25.09.2022, 23:00
 • Dobré ráno, Piešťany!
Niektoré samosprávy skrášľujú svoje najnavštevovanejšie ulice a pešie zóny kvetinovými inštaláciami zavesenými na verejnom osvetlení, iné sa venujú len tradičným…
 • 25.09.2022, 23:01
 • Piešťany / Spravodajstvo
utorok, 27. septembra 2022
Meniny má Cyprián, zajtra Václav