Kupec OBI v mestečku Pistenza

  • Nezaradené
  • 24. februára 2009, 11:36
  • Autor:Karol Belas

Netušil som, že sa vo štvrtok na zasadnutí mestského zastupiteľstva stanem svedkom zaujímavého divadelného predstavenia. O čom bolo? Bohatý nemecký kupec Obi si kúpi v chotári západotalianskeho mestečka Pistenza pozemok, na ktorom chce postaviť svoj veľkoobchod so všakovakým tovarom.

Argumentuje tým, že pozemok sa nachádza v blízkosti hlavnej kupeckej cesty a povozy s tovarom by nemuseli chodiť cez mesto. Bohužiaľ však viacerí mestskí konšeli s týmto úmyslom nesúhlasia, pretože na tomto pozemku otcovia otcov ich otcov odpradávna pestovali obilie a tvrdia, že je škoda zaberať neustále ďalšiu úrodnú pôdu, ktorej nie je v chotári nadostač.
Namiesto toho mu navrhnú, aby si postavil svoj veľkoobchod na mieste zrúcanín opustených manufaktúr, ktorých je, naopak, v meste požehnane. Na stranu Obiho sa postaví vplyvný konšel Benini, ktorý tvrdí, že bohatí nemeckí kupci si nakoniec aj tak urobia v meste, čo chcú, a ako príklad uvedie (aj keď s istými nepresnosťami) iného nemeckého kupca Liedla.
Vynikajúco sa svojej hereckej úlohy zhostil predstaviteľ postavy dona Timotea, ktorý je zástupcom hlavného konšela. Vo svojom monológu hovorí, že na tomto pozemku sa aj tak nikdy nič poriadneho nedopestuje, pretože sa nachádza na štrkovitom podloží. On to ako bývalý gazda predsa musí vedieť najlepšie. Nepovie však, že celý chotár Pistenzy sa nachádza na štrkovom podloží, ktoré tam naplavila za tisícročia rieka Tulava.
Do poslednej chvíle nie je jasná úloha hlavného konšela v tomto spore. Ten zo začiatku vystupuje nestranne a spolieha sa na to, že Benini a don Timoteo vybavia vec aj sami. Keď však vidí, že situácia sa vyvíja nepriaznivo pre Obiho, snaží sa oddialiť hlasovanie pod zámienkou usporiadania bohatej hostiny pre všetkých konšelov.
Tí v obave, že spolu s vyberanými jedlami a nápojmi budú do nich tlačiť aj kaleráby, hostinu odmietnu. Celé prvé dejstvo sa končí hlasovaním, ktoré nedopadne pre Obiho dobre. Konšeli jeho návrh zamietnu. Tak teda končí prvé dejstvo. Zďaleka to však nie je koniec celej hry. Uvidíme, čo prinesú ďalšie dejstvá. Už teraz sa teším do divadla. Pozývam aj vás.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 30. novembra. Tento deň je Dňom počítačovej bezpečnosti. Meniny majú dnes Ondrej a Andrej.
  • 29.11.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 2. decembra. Tento deň je Svetovým dňom zrušenia otroctva. Meniny má Bibiána.
  • 01.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 3. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Františka Xaverského, patróna diela šírenia viery (misionárov) a Medzinárodným dňom…
  • 02.12.2023, 22:45
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 3. decembra 2023
Meniny má Oldrich, zajtra Barbora