Kniha o starých hroboch aj pre laikov

  • Nezaradené
  • 24. februára 2009, 12:52
  • Autor:(vd/vk)

Piešťanskí historici Vladimír Krupa a Marián Klčo z Balneologického múzea sú autormi novej dvojjazyčnej publikácie s názvom Hroby z doby sťahovania národov z Krakovian-Stráží. Jej slávnostnú prezentáciu zažila verejnosť v utorok 10. februára vo Vile dr. Lisku.

Dňa 12. apríla 1924 rokovalo obecné zastupiteľstvo v obci Stráža nad Váhom, ohľadom odkúpenia pozemku na okraji obce pre ťažbu hliníka. Plánovalo sa, že časť vyťaženej hliny použije obec a ostatnú plochu dá do prenájmu jednotlivcom. Ťažbu žltej spraše robili ručne a hroby objavili náhodne.
Dnes sa na vyťaženom priestore rozprestiera cintorín a upravené bývalé smetisko, pole a stavebné pozemky. V hroboch sa našlo napríklad liate okrúhle zrkadlo, spona, hlinená nádoba bez uška, bronzový kotlík, džbán, bronzová pinzeta, sklený pohár, ale aj kosti ľudí. Exponáty sa nachádzajú v zbierke Balneologického múzea. O objave spísali na Okresnom úrade v Piešťanoch dňa 26. septembra 1929 zápisnicu, ktorú podpísal aj riaditeľ kúpeľov a majiteľ múzea Imrich Winter.
Nález zachránil správca piešťanských kúpeľov a tajomník PMS Václav Vlk a sprístupnil ich na publikovanie J. Neustupnému. Ten ale vo svojich prácach nezdokumentoval všetky nálezy. To urobili až Krupa a Klčo. „Dúfame, že sa nám podarilo odstrániť nepresnosti a chyby kolujúce v odbornej literatúre, a že si knihu so záujmom prečítajú nielen odborníci, ale aj ľudia, zaujímajúci sa o našu históriu," podotkli autori.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 25. februára. Meniny má Frederik, Frederika.
  • 25.02.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 26. februára 2024
Meniny má Viktor, zajtra Alexander