Čo je kauza Vetes?

  • Nezaradené
  • 24. februára 2009, 12:40
  • Autor:E. Bereczová
Martin Cifra

Vetes je skrachovaná mestská eseročka, ktorej 100-percentným zakladateľom bolo mesto Vrbové. Predmetom podnikania tejto organizácie bola výroba a predaj tepla a teplej úžitkovej vody, údržba tepelných zariadení, kúrenárske práce, vedenie účtovníctva – rozúčtovanie nákladov na teplo a teplú úžitkovú vodu.

Pod jej právomoc patril aj prenájom bytových a nebytových priestorov, údržba verejného osvetlenia a rozhlasu, cestná motorová doprava, podnikanie v oblasti nakladania z odpadmi. Vetes tiež zabezpečoval pohrebnú službu, vrátane prepravy zosnulých.

Spoločnosť Vetes vznikla v roku 2000 zlúčením technických služieb s Vetesom, s.r.o., a jej hlavným zdrojom príjmov boli financie pochádzajúce z nájmu nebytových priestorov, čo ročne činilo 2,5 milióna Sk (82 985 €). Situácia sa však zmenila v roku 2002, keď peniaze z týchto nájmov prešli do pokladnice mesta bez toho, aby z týchto príjmov musela radnica odvádzať daň. Umožnil to nový zákon. Tým Vetes prišiel o isté peniaze.

Kameňom úrazu medzi mestom a spoločnosťou Vetes bolo však najmä teplo. Vetes išla neustále do straty, ktorá sa šplhala až k niekoľkým miliónom. Poslednou kvapkou bolo pre občanov vyúčtovanie za rok 2007, keď obyvateľom Vrbového vznikli po ročnom zúčtovaní za tento rok preplatky, ktoré im doteraz neboli vyplatené v plnej výške.

Ku dňu 31.12. 2007 dala koncoročná správa audítora podnet na konkurz spoločnosti Vetes. Primátor Vrbového podal 18. 2. 2008 trestné oznámenie na konateľov i pracovníkov Vetesu, pre podozrenie zo zlého hospodárenia. Momentálne je kauza v štádiu vyšetrovania.

0 Shares

Najnovšie správy

Predmetom rekonštrukcie strechy piešťanského zimného štadiónu je demontáž pôvodnej strešnej fólie, montáž novej hydroizolačnej PVC fólie, demontáž a montáž strešného…
  • 04.10.2022, 09:48
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je streda 5. októbra. Tento deň je Medzinárodným dňom učiteľov. Meniny má Viera.
  • 04.10.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 5. októbra 2022
Meniny má Viera, zajtra Natália