Autor seriálu A je to! sa dal na psychoanalýzu

  • Nezaradené
  • 17. februára 2009, 12:45
  • Autor:Viera Dusíková

Vraj sa Sigmund Freud pri práci smial. „A čo vy?“ – pýta sa autor výstavy Humor a psychoanalýza – Vladimír Jiránek. Jeho elegantná irónia sa k nám prihovára z kresieb, ktorých výstavu prišiel minulý týždeň do Domu umenia otvoriť veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Vladimír Galuška.

Jiránek z hĺbky svojej duše obdivuje myšlienky a výroky známeho viedenského lekára a psychoanalytika Sigmunda Freuda. V čase, keď každý štvrtý Američan má svojho osobného lekára duše, je táto téma nanajvýš aktuálna.
Freud v Piešťanoch opäť ožil vďaka Jiránkovi, ktorý ale zdôrazňuje, že psychoanalýza nakoniec nemusí byť to, čo je pre nás nevyhnutne nutné… Jiránkov kreslený psychológ napríklad naučí chorého človeka mať rád ľudí, ale vzápätí mu rukou ukáže na dvere so slovami – a vypadnite! No povedzte, niet nad osobné príklady!
V maestrových kresbách je klasické vtipkovanie o manželstve, sexualite a intímnom živote. Český karikaturista cez Freuda radí: „Predpíšte mi prášok na spanie s niekým iným, pán doktor!" Nešťastnému pánovi Mráčkovi zasa zasolí: „Mali ste radšej zostať nešťastný, pán Mráček…"
Na otázku, ako vníma výstavu, český veľvyslanec odpovedal: „Jiránkovu tvorbu obdivujem už dlhé roky. Deti aj dospelí milujú jeho Pata a Mata, mnohí z nás sa vidia v týchto postavičkách. Jiránkova kresba je jednoduchá, výstižná a veľavravná.
A Freud? Zostáva pre mňa typom stredoeurópana. Narodil sa síce v Příbrami na Morave, preto si ho prisvojujeme aj my, Česi. Ale žil aj v Lipsku – takže je aj Nemec. Freud sa narodil v období Rakúsko-Uhorska, takže jeho myšlienky si za svoje vzali okolité národy. A tak ho vlastnia vlastne všetci."

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 13. júna. V roku 1934 sa vo Veľkých Kostoľanoch narodil spisovateľ Jozef Pavlovič. Meniny má Anton.
  • 13.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 14. júna. Tento deň je Svetovým dňom darcov krvi. V roku 1934 sa v Piešťanoch narodil športový…
  • 14.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 14. júna 2024
Meniny má Vasil, zajtra Vít