Nové autobusy už brázdia ulice

 • Nezaradené
 • 12. februára 2009, 10:38
 • Autor:Adriana Drahovská

Na linkách mestskej dopravy v Piešťanoch už premávajú ďalšie tri nízkopodlažné autobusy. Na slávnostnom uvedení do prevádzky ich v piatok na Námestí slobody symbolicky odštartoval prestrihnutím pásky predseda predstavenstva Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) Trnava Milan Hulka spolu s primátorom Remom Cicuttom. Jedno z vozidiel i pokrstil pripraveným šampanským.

Návštevníkom podujatia, ktorí si mohli pristavené autobusy poprezerať zvonku i zvnútra, spríjemnila mrazivé popoludnie aj finalistka SuperStar Petra Kepeňová.
Ako nás informovala Drahomíra Moretová z kancelárie primátora mesta, výmena celého vozového parku pozostávajúca zo siedmich autobusov sa uskutočnila na základe zmlúv medzi mestom Piešťany a SAD Trnava.
„Piešťany sú jediné na Slovensku, ktoré majú autobusy aj so špeciálnou úpravou na prepravu vozičkárov," uvádza. Okrem lepšieho výkonu motora nové vozidlá cestujúcim ponúknu aj pohodlnejšie sedadlá a klimatizáciu. Prvý nízkopodlažný autobus, určený aj pre ľudí na vozíčku, u nás začal premávať ešte v roku 2007, a tak vodiči SAD získali už s touto novinkou skúsenosti.
Jazdu si pochvaľujú, vidia však i nedostatky. „Výhodou je, že ľudia nemusia chodiť po schodoch a starší alebo imobilní ľudia pohodlne nastúpia," hovorí jeden z nich. Vozičkári by sa však mali pripútať bezpečnostnými pásmi. Aj voľné sedadlá v stredovej časti vozidla sú vybavené pásmi.
„Stalo sa mi, že jedna cestujúca sa nepripútala, nedočiahla nohami na zem, a keď som musel prudšie zabrzdiť, dosť nešťastne spadla," vysvetľuje vodič. Majú problém i vtedy, keď človek na vozíku nastupuje sám.
„Musím najprv zatvoriť predné dvere, ísť za ním, vybrať od neho peniaze za lístok alebo vziať čipovú kartu, a až potom môžem vpustiť ostatných cestujúcich," dodáva. Podľa vodiča sa tým čas strávený na zastávke predlžuje a je pre nich lepšie, ak telesne postihnutý cestuje s asistentom.

0 Shares

Najnovšie správy

Advent je čas, keď sa máme stíšiť a zamyslieť sa nad tým, čo ovplyvňuje naše zásadné rozhodnutia, kam smeruje naša…
 • 02.12.2022, 23:02
 • Kultúra a spoločnosť / Región
Dnes je nedeľa 4. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Barbory, patrónky baníkov a delostrelcov. Meniny má Barbora, Barbara.
 • 03.12.2022, 22:40
 • Dobré ráno, Piešťany!
Inšpiratívne vianočné stolovanie, čokoládový obraz, vynikajúca vianočná zmrzlina, kávové špeciality, voňavé medovníčky, vlastný hotelácky med, nádherné candy bary, pôsobivé vianočné…
 • 03.12.2022, 22:42
 • Kultúra a spoločnosť / Školy / Piešťany
Dnes je sobota 3. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Františka Xaverského, patróna diela šírenia viery (misionárov) a Medzinárodným dňom…
 • 02.12.2022, 23:00
 • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 4. decembra 2022
Meniny má Barbora, zajtra Oto