Ceny starších bytov klesajú

  • Nezaradené
  • 12. februára 2009, 10:59
  • Autor:Adriana Drahovská

Piešťany zaznamenali v uplynulých približne piatich rokoch veľký rozmach novej výstavby. Vyrástlo a stavia sa viacero bytových a polyfunkčných domov, vznikajú nové štvrte a hranice mesta sa rozširujú. Účinky prechodu na euro a celosvetovej krízy však zasahujú aj trh s realitami. Ako nám povedala konateľka jednej z realitných spoločností Desanka Peťková, investovanie do nehnuteľností v súčasnosti stagnuje.

„Ľudia sporadicky prejavujú záujem o riešenie bytovej otázky a podnikatelia o nehnuteľnosti na obchodnú činnosť," uvádza D. Peťková. Podľa nej realitná a finančná kríza v USA vo všeobecnosti zabrzdila nákupné plány i developerské projekty. „Investori sú od jej vypuknutia oveľa opatrnejší."
Získať úvery či investičné vklady na výstavbu sa stáva pre nich čoraz náročnejšie. Znižujú sa aj sumy za byty v meste. „Zákon ponuky a dopytu nekompromisne určuje vývoj trhu a vzhľadom na prebytok ponuky a minimálny dopyt ceny bytov klesajú prakticky z týždňa na týždeň."
Stále najlacnejšie zostávajú neprerobené panelákové byty. Priemerná cena staršieho dvojizbového bytu je 1053 eur (31 746 Sk) za meter štvorcový. Pri rozlohe 60 m2 teda môže stáť približne 63-tisíc eur (1,9 mil. Sk), zrekonštruovaný má priemernú cenu asi 70 800 eur (2,1 mil. Sk). Aj nové bývanie v okrajových štvrtiach stojí o čosi menej, najlacnejšie sa predáva za 857 eur (25 821 Sk)/m2.
Naopak, rastúcu tendenciu majú ceny bytov v novostavbách v blízkom centre. Od januára 2008 vzrástli o päť percent, hoci dopyt po nich už nie je taký veľký ako začiatkom minulého roku. Najvyššia cena sa pohybuje okolo 2380 eur (71-tis. Sk) za meter štvorcový.
Realitná maklérka vidí budúcnosť trhu s realitami optimisticky: „V každom období života spoločnosti budú ľudia nútení riešiť svoje bytové otázky. Predpokladám, že trend vývoja výstavby sa zameria na kategóriu bývania strednej a nižšej triedy."

0 Shares

Najnovšie správy

Téma piešťanského aquaparku na februárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva opäť po dlhej dobe ožila. V rámci bodu, ktorý sa zaoberal aktualizáciou…
  • 23.02.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je nedeľa 25. februára. Meniny má Frederik, Frederika.
  • 25.02.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 25. februára 2024
Meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor