Blog E. Černekovej: Kam s deťmi v „pľúšti“?

 • Nezaradené
 • 5. februára 2009, 14:00
 • Autor:Erika Černeková

Poznáte to, vonku chladno, mokro, dážď, hmla = pľúšť. Vaše malé deti už doma ohrdli svoje hračky, knižky, DVDéčka s rozprávkami, zdemolovali byt váš, susedov aj ich kamošov. Počasie sa stále nelepší a vám dochádza fantázia aj nervy. Chcelo by to vyraziť do „guličiek“ – ako sme volali Play Days Cenrum, ktoré žiaľ už neexistuje.

Bolo to vlastne kryté ihrisko v priestoroch rodinného domu (smerom do Starých Piešťan) s možnosťou občerstvenia pre deti aj rodičov. Pestrofarebné prostredie ponúkalo kĺzačku do guličiek, bazén s guličkami, plastovú preliezku, domček, kútik na kreslenie, hračky a dostatočný priestor na hru. Pre mnohé deti a ich rodičov to bola vítaná atrakcia počas škaredých dní.
Možno nepriaznivá poloha, možno fakt že to bolo viac ihrisko ako kaviareň, možno sezónna využiteľnosť takéhoto zariadenia spôsobili, že sa to majiteľke nerentovalo a centrum zaniklo.
Absenciu zariadenia tohto typu, by mohli čiastočne suplovať miestne reštaurácie, cukrárne, kaviarne… Pre mnohé je však  jednoduchšie tváriť sa na „baby friendly restaurant“ počas teplých mesiacov, kedy nie je problém vyhodiť na terasku nejaký plastový domček, šmýkalku či húpačku, odvážnejší aj trampolínu a rozšíriť tak svoju klientelu o rodiny s deťmi. V zime je to s nájdením takého zariadenia v Piešťanoch ťažšie. K obľúbeným patrí cukráreň Kolonáda a iné ma ani nenapadá.
 Ktoré z miestnych zariadení skutočne spĺňajú potrebné podmienky a radia sa tak do kategórie GASTRO PRE  RODINU sa dá ľahko overiť na www.obedovať.sk Zoznam nie je dlhý: Gigi Cesare, Penzión Lowe, U Čiernej Pani.
Pritom do kategórie „Gastro PRE RODINU“ sa môžu zaradiť všetky reštaurácie a zariadenia, ktoré spĺňajú aspoň prvých 5 základných požiadaviek z nasledovných:
1. Vstup s kočíkom
2. Detská stolička na kŕmenie
3. Detské menu (alebo ochota ponúknuť ½ porcie pre deti)
4. Personál akceptujúci deti
5. Usadenie rodiny s deťmi do oddelenej nefajčiarska zóny
6. Hračky pre deti (omaľovávanky, farbičky, knižky, iné..)
7. Detský kútik – interný (jeho umiestnenie v nefajčiarskej zóne)
8. Možnosť ohrevu detských jedál resp. predaj detských jedál (pre dojčatá, odporúčame bioprodukty  HIPP – možnosť pohodlného nákupu v e-shope : www.shop.babetko.sk )
9. Detské ihrisko – externé
10. Prebaľovací pult
11. Organizovaná zábava pre deti vo vybraných dňoch, hodinách (animácie, babysitting….)
12. Iné – napr. poskytnutie jednorázových podbradníkov; darčeky napr. balóniky, ktoré si deti zoberú
Chcelo by to väčšie nadšenie zo strany majiteľov miestnych podnikov, inšpiráciou môžu byť aj zariadenia z iných miest – ktorých sláva ich mesto dávno prerástla napr.: Divadelná kaviareň v Ružomberku, či Pizzeria Lalia v Pezinku.
Ďalšou z možností je ponúknuť svoje zariadenie ako „Gastro PRE RODINU“ len na víkendy, kedy môžu byť menej vyťažení bežnou biznis klientelou (napr. víkendy, dopoludňajšie resp. popoludňajšie hodiny)               
Mnohé maminy čakajú na to čo ponúkne Aupark, lebo vraj zaručene tam bude aj detský kútik na úrovni. No podľa mňa tak ako Aupark nerieši problém parkovania, nemal by byť ani riešením otázky kam s deťmi v zlom počasí.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 4. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Barbory, patrónky baníkov a delostrelcov. Meniny má Barbora, Barbara.
 • 03.12.2022, 22:40
 • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 3. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Františka Xaverského, patróna diela šírenia viery (misionárov) a Medzinárodným dňom…
 • 02.12.2022, 23:00
 • Dobré ráno, Piešťany!
Advent je čas, keď sa máme stíšiť a zamyslieť sa nad tým, čo ovplyvňuje naše zásadné rozhodnutia, kam smeruje naša…
 • 02.12.2022, 23:02
 • Kultúra a spoločnosť / Región
Inšpiratívne vianočné stolovanie, čokoládový obraz, vynikajúca vianočná zmrzlina, kávové špeciality, voňavé medovníčky, vlastný hotelácky med, nádherné candy bary, pôsobivé vianočné…
 • 03.12.2022, 22:42
 • Kultúra a spoločnosť / Školy / Piešťany
nedeľa, 4. decembra 2022
Meniny má Barbora, zajtra Oto