Fontánu ozdobí páv za 78 tisíc eur

  • Nezaradené
  • 26. januára 2009, 08:43
  • Autor:Adriana Drahovská

Na fontáne s poetickým názvom Príbeh prameňov, medzi Piešťancami známej ako „skákajúca“, pribudla časť kamenno-bronzovej pitnej fontánky v tvare páva. Zatiaľ nie celkom dokončená socha autora Bohuša Kubinského je posledným z umeleckých diel, ktoré dopĺňajú projekt pešej zóny.

Na pávom chvoste by mali na jar pribudnúť ešte oká z kaleného skla a teleso pitnej fontánky. Dielo vyjde mestskú pokladnicu na viac ako 78 tisíc eur (2,37 mil. Sk).
Čo vlastne takáto veľká suma obsahuje a kto o investícii rozhodoval? Opýtali sme sa vedúcej odboru správy mesta Evy Pobjecke


„Rozhodovaniu predchádzal dlhodobý proces výberu, ktorý začal v októbri 2007,“ hovorí, „spolupracovali sme pri ňom s odborníkmi z nadácie Centrum súčasného umenia z Bratislavy, ktorí zorganizovali verejnú súťaž, oslovili umelcov, pripravili podklady a odporučili odbornú časť výberovej komisie.“
Okrem profesionálov vyberali umelecké diela aj zástupcovia mesta a architekt Bohuslav Pernecký, ktorý so svojím tímom projekt pešej zóny navrhol. V prípade fontány Príbeh prameňov komisia mala na výber z dvoch súťažiacich.
Cena je podľa E. Pobjeckej výsledkom rokovaní komisie a návrhu víťaza. Podľa zmluvy o dielo materiál na kamenný páví chvost stál približne 17 900 eur (540 tis. Sk) sochár pri jeho opracovaní použil štyri diamantové kotúče po zhruba 3 tis. eur (90 tis. Sk), teleso fontánky spolu s autorským návrhom vyšiel asi na 6 600 eur (200 tis. korún).
Ďalšie položky zmluvy však vedúca odboru bez súhlasu druhej zmluvnej strany nechcela zverejniť. Cena za prínos umelca podľa nej nie je iba súbor nákladov za dielo.
„Všetci vybraní výtvarníci, ktorí sa na projekte pešej zóny podieľali sú renomovaní autori, niektorí z nich pôsobia ako vysokoškolskí pedagógovia,“ dodáva.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 9. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti korupcii. Meniny má Izabela.
  • 08.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 8. decembra. V Piešťanoch sa 8. decembra 1911 narodil staviteľ Jozef Haring, ktorý navrhol množstvo domov v…
  • 07.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 9. decembra 2023
Meniny má Marína, zajtra Izabela