Zima praje korčuľovaniu v prírode

  • Nezaradené
  • 14. januára 2009, 11:29
  • Autor:Soňa Nyitrayová, Eva Bereczová

Zima nám v posledných dňoch dokazuje svoju prítomnosť v podobe mrazivých hodnôt na teplomeroch. A nebude to inak ani v nasledujúcich dňoch. Predpoveď na najbližšie dni hovorí o mínus desiatich stupňoch v noci a aj cez deň sa teplota nad nulu zväčša nevyšplhá.

Zima tak praje vyznávačom ľadového korčuľovania. Ak máte radi vyštípané líca od zimy, červený nos a príjemný pocit tepla z pohybu, určite nepohrdnete týmto zimným športom. Prinášame vám preto krátky prehľad vodných plôch v Piešťanoch a v okolí.
HORNÁ STREDA
Jazero Dlhé kusy pri Hornej Strede nájdete približne štyri kilometre severne od mesta. Prístupnosť sťažuje mierny spád z kopca. Možno aj pre 4 až 5 metrovú hĺbku vody je menej navštevované. Podľa pracovníka dispečingu Správy povodia Váhu je hrúbka ľadu na Dlhých kusoch 4 centimetre.
STRIEBORNICA
Za Moravanmi nad Váhom smerom na Výtoky nájdete jazero Striebornica. Vzdialené je od Piešťan asi osem kilometrov, no ísť si tam zakorčuľovať sa vyplatí. Dostatočne veľká plocha je dobre prístupná z každej strany. Toto miesto je vhodné pre rodiny s deťmi najmä pre blízku reštauráciu, kde sa dá zohriať a posilniť.
SĹŇAVA
Najbližšou možnosťou pre Piešťanca je vodná priehrada Sĺňava s jej zátokou na Lodenici. Na Sĺňave je podľa Správy povodia Váhu hrúbka ľadu 13 centimetrov, plocha je však mierne riziková kvôli toku, nejde o stojatú vodu. Väčšina ľudí sa zrejme aj preto korčuľuje v zátoke. K dispozícii majú aj občerstvenie v blízkej reštaurácii.
  DRAHOVSKÉ JAZERÁ
Obľúbeným miestom na korčuľovanie sú tiež drahovské jazerá, najmä najväčšie z nich ležiace na východnom okraji Drahoviec. Nekorčuľujú tu len miestni, ale aj Piešťanci, najmä rodiny s deťmi a partie hokejistov. Deti sa môžu tiež vyblázniť na neďalekom kopci.
VEĽKÉ ORVIŠTE
Možnosť korčuľovania môžete využiť aj na jazere vo Veľkom Orvišti, vzdialenom od Piešťan približne šesť kilometrov. Je síce trochu menšie, no deťom a tunajším obyvateľom stačí. Ľadovú plochu využívajú však aj ľudia z Pobedima a iných okolitých obcí, vrátane Piešťan. Jazero býva plné najmä v popoludňajších hodinách.
BAŠOVSKÝ RYBNÍK
Tak ako je cez leto bašovský rybník obľúbený u príležitostných rybárov, tak ho v zime dokážu využiť korčuliari. Po hokeji či „prechádzke" na korčuliach po zákutiach rybníka sa môžete zohriať v blízkej reštaurácii. Tým, ktorým rybník nestačí, majú k dispozícii zamrznutý miestny potok.
ČERENEC
Vrbovčania na korčuľovanie využívajú v týchto dňoch zamrznutú plochu vodnej nádrže Čerenec. V poobedňajších hodinách sa na takomto „klzisku" nachádzajú najmä školáci, v niektorých prípadoch ich sprevádzajú aj rodičia. Okrem korčuľovania sa veľkej obľube teší hokej.
Náčelník Mestskej polície vo Vrbovom Jaroslav Madžo odporúča korčuliarom pohyb najmä na okrajoch priehrady, kde aj v prípade prepadnutia sa do vody nehrozí veľké nebezpečenstvo, pretože voda v tých miestach siaha asi po kolená.
Pre deti nestrážené rodičmi však aj takáto hĺbka môže byť rizikom. Nebezpečenstvo vidí v prípadoch, keď sa korčuliari pohybujú ďaleko od brehu, kde je hĺbka až dvanásť metrov.
Ak sa rozhodnete navštíviť ktorékoľvek z miest poskytujúcich ľad vhodný na korčuľovanie, dbajte na bezpečnosť. Presvedčte sa o dostatočnej hrúbke a pevnosti ľadu. Zvlášť nebezpečné bývajú najmä vzduchové bubliny či miesta v okolí brehov. Korčuľujete sa vždy len na vlastné riziko.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 3. júna. Vo Vrbovom sa v tento deň v roku 1926 narodil dôstojník Anton Muržic. Meniny má…
  • 02.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 4. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom nevinných detských obetí agresie. Meniny má Lenka.
  • 03.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 4. júna 2023
Meniny má Lenka, zajtra Laura