Vrbové má prvú reprezentačnú publikáciu

  • Nezaradené
  • 8. januára 2009, 17:01
  • Autor:V. Dusíková

Dvaja vrbovskí historici Ľubomír Bosák a Patrik Kýška napísali prvú reprezentačnú viac ako tristostranovú publikáciu o histórii aj súčasnosti mesta – Mestečko naše Vrbové.

Nájdete v nej podrobné historické dáta, ale aj bohatú obrazovú dokumentáciu. Napríklad Listinu kráľa Žigmunda z roku 1436, mapy tureckého vojenského ťaženia do našich krajov v roku 1663, tabuľky s menami vrbovských vysťahovalcov do Ameriky či členenie chotára z roku 1909.
Zaujímavým dokumentom je aj fotografia smútočného sprievodu, ktorý sprevádzal matku slovenského generála Štefánika, Albertínu, do Košarísk, fotografiu z otvorenia prvej autobusovej linky Brezová pod Bradlom – Piešťany až po súčasnosť šesťtisícového mestečka, ktorého dominantou je šikmá veža.
Publikácia vyšla v náklade tisíc výtlačkov. Spolu s autorským tímom ju do života uviedli na predvianočnom zasadnutí mestského zastupiteľstva primátor mesta Ivan Borovský, lektor prof. Jozef Šimončič, 90-ročný rodák z Vrbového žijúci v Belgicku, zakladateľ slovensko-flámskej spoločnosti Anton Polák, poslanec NR SR Jozef Rydlo a historik Miroslav Holečko. Kniha vyšla vo vydavateľstve Lúč a kúpiť si ju môžete za 600 korún v mestskej knižnici vo Vrbovom.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 8. júna. Tento deň je Dňom najlepších priateľov a Medzinárodným dňom oceánov. Meniny má Medard.
  • 07.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 9. júna 2023
Meniny má Stanislava, zajtra Margaréta