Lekár Schnitzler radšej písal a miloval

  • Nezaradené
  • 16. decembra 2008, 11:04
  • Autor:Viera Dusíková

Vo frapperii Kursalonu svoje divadelné umenie predviedli dvaja bratislavskí herci Štúdia 12 – Lucia Hurajová a Marek Majeský. Na motívy rakúskeho dramatika Schitzera im režisérka Anna Grusková ušila päť jednoaktoviek o vzťahu muž – žena

Päť chodov alebo ochutnávka vášne a noblesy u pána Schnitzera sa podávali v miernom prítmí. Herci mali jedinú kulisu – harmonikový paravan a atmosféru umocňovalo svetlo reflektorov  Sláva Bachoríka a hudba Luciinho manžela – Oskara Róžu. 
Lekár Schnitzer svoje remeslo v štyridsiatke zavesil na klinec a naplno sa začal venoval iba svojej vášni – písaniu a ženám. Bol naozaj úspešný. V oboch smeroch. Na prelome 19. a 20. storočia mala jedna z jeho hier  premiéru na dvanástich nemecky hovoriacich scénach.
Za svoj život, hoci bol len raz ženatý vystriedal množstvo mileniek.  A to, že im rozumel, dokazovali aj vynikajúce dialógy divadelnej hry, vydestilované do dnešnej doby. Hovorili o tom,  že z milenkinej postele sa o druhej hodine v noci odchádza ťažko, že lásku tej druhej by vedela zatieniť aj manželkina láska, len rokmi stereotypu akosi otupela a zovšednela.
Z hry bolo jasné, že chlapi nemajú až tak radi noblesu. Milujú slobodu a rozlet. A večierky so smotánkou radi vymenia za párok v rožku zjedený v prenajatej garzónke s bláznivo krásnou hiphoperkou . Ale aj to je pravda –  že krátke známosti, aj keď plné erupcií a vášne napokon ochladnú a zmenia sa na všednosť.  Poučnú hru pre Piešťancov pripravila mestská knižnica.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 1. decembra. Tento deň je Svetovým dňom boja proti AIDS. Meniny má Edmund.
  • 30.11.2022, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 1. decembra 2022
Meniny má Edmund, zajtra Bibiána