Blog Petra Remiša: Hanná, papá a mozgia

  • Nezaradené
  • 4. decembra 2008, 12:20
  • Autor:Peter Remiš

Ak ste si to ešte nevšimli, tak už roky trpím na ľahkú mozgovú dysfunkciu. Táto porucha mi robí problémy pri správnom vyslovovaní. Jednoduché slovo „napolitánka“ bolo od detstva úplne nad moje sily. Miesto toho som vždy hovoril „apotilánka“.

Nezmyselné prešmyčky aj dnes vyrábam ako na bežiacom páse. Napríklad verš „miesto mozgu špongia“ som raz zdeformoval na „miesto špongu mozgia“.
Najčastejšie však skombinujem slová takým strašným spôsobom, že sa nedajú ani vysloviť. Vtedy už len bľabocem ako opilec. Aj toto je dôvod, prečo mám záľubu v detskom jazyku.
Necítite aj vy zvláštne vzrušenie, keď počujete slová ako „hanná“, alebo „papá“? Nechcete sa aj vrátiť do čias, keď sme cmúľali dudlík a používali iba dve slabiky? Nehovorte, že nie. Ako je potom možné, že sa „papá“ udomácnilo miesto „dovidenia“?
Upokojilo ma ale nedávne zistenie, že poradie písmen nehrá veľkú rolu. „Vbeôc názeelží na tom, v aokm praodí sú pnmeísá v sovle uolenžé, jdiená dleitôžá vec je, aby pvré a pslodené pmeínso bloo na sáovrnpm mesite. Chpátee“?
Veľa nádeje vkladám aj do výskumu. Vedci objavili, že k dyslexii dochádza, ak detičky chodia príliš málo štvornožky. Z toho mi vyplýva, že som asi málo chodil po štyroch. Hneď zajtra sa teda začínam znova plaziť.
Len neviem, kto mi bude zašívať dupačky.

Staršie blogy Petra Remiša:
Špinavý trik na "K"
Posledná sms Dodovi
Očuješ čo očúvame?
 – Ako premrhať prázdny život
S novinami na večné časy
Byť, či nebyť predsedom?
Priznávam: Som pytlák
Medveď v Piešťanoch
Halloveen je mi ukradnutý

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 21. februára. Tento deň je Medzinárodným dňom turistických sprievodcov a Medzinárodným dňom materského jazyka. Meniny má Eleonóra.
  • 21.02.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 21. februára 2024
Meniny má Eleonóra, zajtra Etela