Poľovná zver v našom regióne – srnec hôrny

 • Nezaradené
 • 26. novembra 2008, 10:33
 • Autor:Peter Tekula

Srnčia zver obýva Európu a veľkú časť Ázie. Nie je taká spoločenská ako ostatné druhy raticovej zveri a do skupiniek alebo väčších čried sa grupuje len v zime. U nás žije na celom území od nížin až po hornú hranicu lesa, najmä v listnatých a zmiešaných lesoch, najhojnejšie v takých, ktoré sú prestúpené poľnohospodárskou pôdou.

Srnce žijú od vytlčenia parožkov až do začiatku jesene vo svojom teritóriu. Srnec si svoje teritórium značkuje hrabaniskami, strúhaním a vytĺkaním parôžkov na stromoch a kríkoch. Vo svojom teritóriu nestrpí žiadneho soka. V čase ruje – párenia, ktoré u nás prebieha od polovice júla do polovice augusta, vyhľadáva srny.
Po spárení srnu opúšťa a hľadá si ďalšiu. Srnčatá prichádzajú na svet v máji-júni po 40. týždňoch od oplodnenia srny. Zárodky sú spočiatku v latentnom stave a začnú sa vyvíjať až koncom roka. Počet mláďat je spravidla 1-2. Srnčatá sú svetlobodkované, a keďže spočiatku ležia celý čas v hustom záraste, nevylučujú žiaden pach a tak ich predátor len ťažko nájde.
Matka sa zdržuje ďalej od srnčiat, aby na ne neupozorňovala, ale vždy je pripravená brániť ich. Srnčia zver spása listy a konáriky drevín, byliny, trávy, poľnohospodárske plodiny, huby a plody. Hlavnými predátormi srnčej zveri sú veľké šelmy, túlavé psy a líšky. Srnčia zver sa vie dobre prispôsobiť aj životu v husto osídlenej krajine.
V našom okrese sa srnčej zveri vďaka starostlivosti všetkých poľovných združení a spoločností darí. Poľovná verejnosť venuje tejto zveri maximálnu pozornosť a cieľavedome plánuje aj jej lov. No početné strety s automobilmi spôsobujú aj neplánované straty.
Najviac ich pociťujú Jelesy Piešťany, Blacina Ostrov a Čerenec Prašník-Vŕbové. V roku 2006 bol plánovaný lov srnčej zveri 361 kusov a ulovilo sa 288 jedincov, v roku 2007 bol plánovaný lov srnčej zveri 352 ks a ulovilo sa 296 kusov. V roku 2007 zahynulo na cestách v našom okrese 17 srncov, 12 sŕn, čo je spolu 29 exemplárov a veľmi vysoké číslo.
Na základe sčítania zveri v roku 2008 a predpokladaných prírastkov sa odhaduje, že v poľovných revíroch nášho okresu je momentálne asi 1260 kusov srnčej zveri. Na záver chcem poprosiť všetkých návštevníkov prírody. Ak nájdete pri potulkách malé srnča, nedotýkajte sa ho a nechajte ho ležať, ono nie je opustené, len odložené. V prípade, že sa ho dotknete, matka srna prestane oň javiť záujem -pre váš pach.

0 Shares

Najnovšie správy

Advent je čas, keď sa máme stíšiť a zamyslieť sa nad tým, čo ovplyvňuje naše zásadné rozhodnutia, kam smeruje naša…
 • 02.12.2022, 23:02
 • Kultúra a spoločnosť / Región
Dnes je pondelok 5. decembra. Tento deň je Svetovým dňom pôdy a Medzinárodným dňom dobrovoľníkov v ekonomickom a sociálnom rozvoji.…
 • 04.12.2022, 23:00
 • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 4. decembra. Tento deň je Sviatkom sv. Barbory, patrónky baníkov a delostrelcov. Meniny má Barbora, Barbara.
 • 03.12.2022, 22:40
 • Dobré ráno, Piešťany!
Inšpiratívne vianočné stolovanie, čokoládový obraz, vynikajúca vianočná zmrzlina, kávové špeciality, voňavé medovníčky, vlastný hotelácky med, nádherné candy bary, pôsobivé vianočné…
 • 03.12.2022, 22:42
 • Kultúra a spoločnosť / Školy / Piešťany
pondelok, 5. decembra 2022
Meniny má Oto, zajtra Mikuláš