Piešťanci už pozbierali kukuricu aj repu

  • Nezaradené
  • 25. novembra 2008, 14:52
  • Autor:Michal Petruška
Martin Cifra

Piešťanskí družstevníci v uplynulom týždni finišovali so zberom kukurice. Polovica úrody poputuje do neďalekého Leopoldova, kde z nej vyrobia biopalivo. Druhú polovicu využijú na kŕmenie a výrobu škrobu. „Úroda je dobrá, len cena veľmi nízka, “ hovorí agronómka družstva Dária Keblovská.

Cena vraj klesla z 8000 na 3000 korún za tonu. Rovnako je to aj s cenou mlieka. Kým v januári ho družstvo predávalo mliekarňam za 12 korún za liter, dnes sa výkupná cena blíži k deviatim korunám. „V obchodoch sme si však zlacnenie nevšimli," povzdychne si agronómka. Dojníc chovajú na družstve približne 110, práve pre ne zasadili na 60 hektároch aj kukuricu na siláž.
Spoločnosť robia dobytku ošípané, zo 600 kusov prasiat všetkých vekových a váhových kategórií je vyše 80 prasníc. Živočíšna výroba je však na piešťanskom družstve, podobne ako na iných, stratová. Do plusu dostáva družstvo so 43 členmi a zamestnancami pestovanie slnečnice, repky, zemiakov, obilnín a spomínanej kukurice a repy. Piešťanskí družstevníci hospodária na celkovej výmere 880 hektárov. Cukrovú repu vysadili na rovnú stovku z nich.
Po očistené buľvy si prídu zamestnanci Považského cukrovaru. „Repná kampaň už nie je taká ako kedysi. Repu už nikde nemusíme prevážať, kamiónmi si sem prídu po ňu sami a jej kvalitu, teda aj výkupnú cenu, určia až v cukrovare," hovorí Emil Pisárik, ktorý z poľa repu zvážal. Stretli sme ho neďaleko haly, v ktorej sa už sušila kukurica pozbieraná z poľa.
Sústavu rúr, ktorými prúdi kukuricové zrno, hnané teplým vzduchom dovtedy, kým neklesne jeho vlhkosť pod 14 percent, obsluhoval Peter Popadič. Až potom putuje zrno k odberateľom.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 3. októbra. V Slanici sa 3. októbra 1762 narodil jazykovedec a národovec Anton Bernolák. Tento deň je…
  • 02.10.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 2. októbra. Tento deň je Medzinárodným dňom nenásilia, Svetovým dňom hospodárskych zvierat, Svetovým dňom ľudských sídiel, Svetovým…
  • 01.10.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 3. októbra 2022
Meniny má Stela, zajtra František