Blog Imricha Gála: Drogy naše každodenné

  • Nezaradené
  • 3. novembra 2008, 23:02
  • Autor:Imrich Gál

Na túto tému bolo napísaných toľko článkov, na drogách si postavilo kariéru veľa ľudí, či už tých, ktorí ich vyrábali, predávali a užívali, alebo tých, ktorí ich lapali. Kariéry oboch spomenutých druhov Homo sapiens boli niekedy úspešné, inokedy menej. Je zvláštne, že naša spoločnosť (nielen slovenská, je to v podstate celosvetový jav, prekliata globalizácia) viac ochraňuje a oslavuje tých užívateľov, ktorí všetky tie smiešne zákony porušujú. Dva príklady:

Prípad prvý – Marion Jones, americká basketbalistka a atlétka. Na strednej škole bola šampiónkou Kalifornie v šprinte na 100 m štyri roky za sebou. Už vtedy (!) čelila obvineniam z užívania drog na vylepšenie výkonnosti. Zákaz činnosti na štyri roky bol zrušený aj vďaka advokátovi menom Johnnie L. Cochran, Jr. (tí skôr narodení si ho možno pamätajú ako úspešného obhajcu O. J. Simpsona obvineného zo zabitia svojej manželky v 1994). Za prvého manžela mala guliara menom C. J. Hunter, ktorý bol usvedčený z brania nandrolonu, anabolického steriodu a bol vylúčený z OH v Sydney aj ako tréner. 
Na letných olympijských hrách v Sydney 2000 Marion sľubovala vyhrať 5 zlatých medailí – podarili sa jej 3 (100 a 200 m, skok do diaľky), a k tomu pridala dve bronzové medaily (štafety). V rozhovore na Oprah Winfrey Show minulý týždeň vyhlásila, že nikdy vedome nabrala zakázané látky. Pritom jej bývalý manžel C. J. Hunter pod prísahou vypovedal, že ju osobne opakovane videl, ako si pichala steroidy do oblasti žalúdka. Tabletky, ktoré mala od svojho trénera, prijímala ako „ľanové semienko“ (!???!), teda výživový doplnok.  
 
Úbohá Marion došla o všetky medaily zo Sydney, ako aj o všetky medaily, ktoré získala po 1. septembri 2000.  Okrem toho by mal byť finančne úplne na dne, keďže všetky peniaze, ktoré od septembra 2000 zarobila športom, musela vrátiť. Určite si to však vynahradí rozhovormi a knihami, ktoré sú tak populárne v USA. Veď prečo by si vydavateľstvá či TV stanice nezvýšili obraty a ratingy spoveďami padnutých idolov? Pre úplnosť je však potrebné povedať, že Marion si odsedela 6 mesiacov, no pre krivú výpoveď počas vyšetrovania. 
Prípad druhý – Diego Armando Maradona, síce skvelý futbalista, no i tak pre mňa podvodník na pohľadanie vďaka dosiahnutému gólu rukou (v tlači označovaného ako „Božia ruka“ ) vo finále MS v 1986 v Mexiku. K zásahu prozreteľnosti vo svoj prospech sa priznal v 2005, takže uľavenie na duši mu trvalo len takmer 20 rokov. Okrem toho, že bol klamárom (menšie zlo, no vysvetlite to tým porazeným finalistom) bol i dobrým zákazníkom priekupníkov s kokaínom, ktorému zostal oddaný od 1983 do 2005 (dosť dlho; že to vôbec vydržal?), nehovoriac o požieraní efedrínu. 
Keď sa vyliečil z obezity a drogovej závislosti, v Argentíne sa stal ešte viac populárnym vďaka svojej show v televízii La Noche del 10. Pred pár dňami sa tento príkladný vzor pre všetkých mladých, predovšetkým futbalistov, stal trénerom národného mužstva Argentíny. Trénerské skúsenosti Armanda sú takmer nulové. O svojom zvolení povedal: „Možno nie som z odborného hľadiska najlepší kandidát, ale som favoritom argentínskych fanúšikov“ Aj oni fachčia na kokse? 
Najlepší komik zo všetkých bol však William Jefferson Clinton (narodený ako William Jefferson Blythe III, priezvisko Clinton bolo mu prisúdené po nevlastnom otcovi), známy aj ako Bill Clinton – Lewinsky, ktorý na otázku či niekedy fajčil marihuanu odpovedal: “I did smoke it but didn´t inhale“ (preklad: „Fajčil som, no nevdychoval som“.). No povedzte, nezaslúži si takýto čavo byť prezidentom USA?
Aké je ponaučenie pre našich drogášov? Len si dajte, veď aj keď zničíte osudy pár vám blízkych ľudí okolo seba, aj keď si urobíte peklo zo života, dajte si. Ak vás prichytia, tak povedzte, že vám to dal kamarát v makovníku, piešťanských oblátkach alebo v ľanových semienkach a vy o ničom neviete. Všetci vám radi uveríme, veď ste obľúbení v kolektíve, včera vás videli, ako ste pomohli starenke s nákupom. Ak sa stanete dostatočne populárni, možno budete mať vlastnú show na TV či v rádiu, alebo sa v nich objavíte, budete slávni a zarobíte na tom ako K. Moss či A. Winehouse (ak prežijete) alebo budete ešte slávnejší po smrti ako zaživa ako Jimmy Hendrix, Jim Morrison či Kurt Corbain (neprežili). Proti tomu je pár prevrátených smetiakov v piešťanskom mestskom parku po niekoľkých poldecákoch slabý odvar.   
PS – Slovenských príkladov by sa našlo dosť, no možno majú lepšieho advokáta ako ja, tak to nebudem riskovať. Ale o mnohých vieme, pravda? A treba nechať priestor aj novinárom, ktorý z ich príbehov žijú, nech o nich píšu oni.      
Predchádzajúce blogy Imricha Gála:
Prišelci v Piešťanoch

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 5. júna. Tento deň je Svetovým dňom životného prostredia. Meniny má Laura.
  • 04.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 4. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom nevinných detských obetí agresie. Meniny má Lenka.
  • 03.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
V Materskej škole na Detvianskej ulici v Piešťanoch sa opäť konala dopravná súťaž s názvom Predškoláčik - dopraváčik. Siedmeho ročníka…
  • 04.06.2023, 22:23
  • Školy / Piešťany
streda, 7. júna 2023
Meniny má Róbert, zajtra Medard