Blog Petra Remiša: Halloween mi je ukradnutý

  • Nezaradené
  • 31. októbra 2008, 18:20
  • Autor:Peter Remiš

Medzi nami dievčatami: Halloween mi je ukradnutý. Narodil som sa v dobe, keď sme o ňom ani nechyrovali. Keď k nám dorazil na vlne revolučnej eufórie, už som ho k životu nepotreboval.

Ale ani so starou Pamiatkou na zosnulých už nie je všetko kóšer. Pôvodný sviatok opustil myšlienku tichej spomienky na zosnulých a zmenil sa na ukážku najfarebnejších chryzantém a najväčšieho počtu zlacnených kahancov. Aby sme každému ukázali, že na to máme. Akoby nám jeden kríž a sviečka po smrti nestačili.
Niektorým ľuďom však ani to nie je dosť. Stavajú pomníčky popri cestách, zapaľujú sviečky pri diaľnicach. Tento folklór prišiel tuším z Balkánu. Tam kríže pri cestách zdobia aj volanty z rozbitých áut, motorkárske prilby, či vrtule z lietadiel. Neviem, čo dávajú cyklistom. Možno pumpu, aby si dušu dofúkali pred ďalekou cestou do neba.

V jednom rumunskom mestečku to dotiahli do dokonalosti. Na miestnom cintoríne má každý pomník s obrázkom toho, čo robil v živote. Učiteľ drží knihu, lekár fonendoskop, montér kladivo…
Som za, aby sa to zaviedlo aj u nás. Nech vieme kto a čo. Len sa obávam, že na Slovensku by to bolo jednotvárne: Čo kríž, to rovnaký obrázok.
Obrázok zlodeja s vrecom cez plece.

Predchádzajúce blogy Petra Remiša:


Medveď v Piešťanoch?

17 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 3. júna. Vo Vrbovom sa v tento deň v roku 1926 narodil dôstojník Anton Muržic. Meniny má…
  • 02.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 4. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom nevinných detských obetí agresie. Meniny má Lenka.
  • 03.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 4. júna 2023
Meniny má Lenka, zajtra Laura