M. Michálek: Počas tréningu vedľa nás plávajú delfíny

Sobota 29. 11. 2014 14:00  | Šport / Kanoistika  | Autor: T. Horký

Vodácka sezóna sa len pred pár týždňami skončila, no nádejný štvorkajak v zložení Viktor Demin, Gábor Jakubík, Marek Krajčovič a Piešťanec Matej Michálek sa už pripravuje na ďalšiu. Slovenská „káštvorka“, ktorá patrí k svetovej elite, si na začiatok prípravy zvolila destináciu slnečnej Floridy a my sme sa pozhovárali s piešťanským rodákom M. Michálkom, ako to na sústredení v Amerike vyzerá.

Reprezentačná „káštvorka“ našla na Floride veľmi dobré podmienky na trénovanie.

Reprezentačná „káštvorka“ našla na Floride veľmi dobré podmienky na trénovanie. (Autor: archív M. M.)

► Na začiatku novembra ste odleteli na mesačné sústredenie. Môžete nám priblížiť, kde presne sa nachádzate?
- Sústredenie prebieha na Floride v meste Melbourne. Pobudneme tu do 4. decembra, keď sa vraciame domov.

► Čo zavážilo, že ste sa rozhodli pre zámorskú lokalitu?
- Floridu sme si vybrali hlavne pre vynikajúce podmienky. Je tu naozaj všetko, čo potrebujeme ku kvalitnej príprave: skvelá voda, teplé počasie, posilňovňa, plavecký bazén a dobrá strava.

► Keďže ide o začiatok prípravy, na čo sa v tréningu zameriavate?
- Sústredenie je zamerané hlavne na rozvoj vytrvalosti. Takže v prvom rade jazdíme čo najväčší počet kilometrov na vode. Denne 30-40 kilometrov a k tomu zhruba hodina posilňovania. Trénujeme trikrát denne a každý štvrtý deň máme oddych, takže je to celkom zaberačka.

Slovenskí vodáci navštívili zábavný park Seaworld v Orlande.Slovenskí vodáci navštívili zábavný park Seaworld v Orlande. (Autor: archív M. M.)

► Ako to v USA vyzerá s vodáckym zázemím?

-Jazdíme na umelom kanáli, na ktorom sa trénuje vynikajúco, pretože na ňom nie sú žiadne vlny. Je tu perfektné prostredie.

► Amerika je krajinou neobmedzených možností, takže máte plno možností, ako využiť voľný čas. Čo robievate, keď práve netrénujete?
- Keď máme voľný deň, spravíme si výlet. Zatiaľ sme stihli navštíviť vodný svet Seaworld v Orlande, kde bolo fantasticky. V tomto meste sme stihli pobehať aj nejaké obchody a poviem vám, že nákupy sa dosť oplatili (smiech). Boli sme tiež v Miami, ktoré ma očarilo svojou atmosférou.

► Takže okrem kondície si donesiete domov plno pekných zážitkov, nemýlim sa?
- Vtipných zážitkov tu máme veľa. Amerika je úplne odlišná od Európy a veci, ktoré sú pre Američanov samozrejmosť, sú pre nás naozaj vtipné. Napríklad, keď si v reštaurácii vypýtam veľký napoj, dostanem jedenapollitrový pohár.

Keď je výdaj, musí byť aj príjem. Matej Michálek (uprostred) nám prezradil, že stravu si väčšinou pripravujú sami, do reštaurácií chodia zriedkavo.Keď je výdaj, musí byť aj príjem. Matej Michálek (uprostred) nám prezradil, že stravu si väčšinou pripravujú sami, do reštaurácií chodia zriedkavo. (Autor: archív M. M.)

► Čo zatiaľ vo vás zanechalo najkrajší dojem?
- Celkom zábavné je, keď trénujeme a kúsok od nás plávajú delfíny a morské kravy (lamantíny - pozn. red.). To je ozaj krása a človek to len tak nezažije.

► Florida je známa horúcim počasím, ktoré sa však môže zmeniť z ničoho nič na poriadnu búrku. Nezažili ste niečo podobné?
- Žiaľ, áno. Pri jednom tréningu sme boli šesť kilometrov od lodenice a chytil nás hurikán. V momente prišli čierne mraky, silno začalo fúkať, pršať a všade naokolo boli blesky. Našťastie, zvládli sme to.

► Spomenuli ste, že vám vyhovuje americká strava, no tá práve nie je najzdravšia. Ako sa na sústredení stravujete?
- Stravu si varíme sami a do reštaurácií chodíme len výnimočne, takže čo si navaríme, to si aj musíme zjesť. Niekedy je otravné postaviť sa po ťažkom tréningu za sporák a niečo navariť, ale na druhej strane si každý pripraví to, na čo má chuť. Stravu podriaďujeme tréningu, takže sa snažíme variť len zdravo a výživne. Fast foody veľmi nenavštevujeme.

Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 48, ktoré je v predaji od 25. novembra.

GARGO
Regal Burger

Anketa