Región

Rozsvietené okná v prízemí jasne signalizovali návrat života do kaštieľa. Moraviansky kaštieľ chátral od roku 2006. (pror)

V moravianskom kaštieli radi prichýlia umelcov

Renesančný kaštieľ v Moravanoch nad Váhom, donedávna nazývaný i kaštieľom duchov, je konečne po rokoch na ceste získať svoju pôvodnú honosnú tvár. Starajú sa o to jeho noví majitelia Petra a Róbert Vydrovci.

04. 02. 2018 12:00  |  Región / Aktuálne obsahuje video
Vrbovčana Lukáša Čmehíla pre duchovnú službu v Trnavskej arcidiecéze vysvätil arcibiskup Ján Orosch. (D. Kolenčík)

Novokňaz z Vrbového miluje Tatry

V katedrálnom Chráme svätého Jána Krstiteľa vysvätil v sobotu 20. januára trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch za kňaza Vrbovčana Lukáša Čmehíla pre duchovnú službu v Trnavskej arcidiecéze. Slávnosť primícií sa konala o týždeň nato v Kostole sv. Gorazda vo Vrbovom, kde novokňaz slúžil svoju prvú omšu.

03. 02. 2018 18:00  |  Región / Aktuálne
Konsekračný kríž na murive rotundy je veľkým objavom. (am)

Unikátna rotunda Jurko je ešte staršia

Rotunda sv. Juraja, ktorá sa nachádza nad Nitrianskou Blatnicou a každoročne počas Svätojurajskej púte priláka stovky nadšencov, je staršia, ako sa predpokladalo. Počas reštaurovania sa totiž objavili vzorky, ktoré svetové laboratóriá označili, že pochádzajú ešte z 9. storočia.

01. 02. 2018 18:00  |  Región / Aktuálne
Zosuv pôdy pod cestou vyzerá hrôzostrašne, motoristi ho však nevidia. (dan)

Cesta sa prepadáva, oprava je v nedohľadne

Havarijný stav vozoviek v Piešťanoch a okolitých obciach nie je ničím výnimočným. Keď ale cesta predstavuje nebezpečenstvo pre vodičov, peších a najmä pre obyvateľov priľahlého pozemku, treba rýchlo konať. Po takejto ceste sa však naďalej chodí, a keďže je jedným z hlavných ťahov, nebezpečenstvo rastie s každým prejdeným autom.

30. 01. 2018 12:00  |  Región / Aktuálne
Svrbická snežná stopa (Viera Dusíková)

Svrbice kŕmili bežkárov zážitkami aj omasteným chlebom

Svrbická snežná stopa: Vynikajúcu atmosféru, namazané bežky , dve stopy v snehu strácajúce sa v diaľke, dopingovú kontrolu aj so štamperlíkmi pri lyžiarovi Lojzovi, ktorého lyže pamätajú aj tatička Masaryka. To všetko a ešte kopec zážitkov a fajnovú spoločnosť pri omastenom chlebe s cibuľou zažilo na druhom ročníku Svrbickej snežnej stopy 74 milovníkov bežkovania v malebnej dedinke Svrbice.

28. 01. 2018 15:25  |  Región / Spoločenská rubrika obsahuje fotogalériu
Dobrý majster rozumie svojmu fortieľu. (vd)

Nastal čas fašiangových zabíjačiek

Zimné mesiace sú časom zabíjačiek. Dnes sa už v domácom prostredí zakáľa prasiatko výnimočne, čoraz menej ľudí totiž doma chová hospodárske zvieratá.

28. 01. 2018 10:00  |  Rubriky / Región
Tradícia napichávania slaniny na šabľu má pôvod z čias protitureckých vojen.  (vd)

V Modrovke priväzovali dievča o klát

K slovenskému kultúrnemu dedičstvu neodmysliteľne patria aj fašiangy. Obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy je popretkávané ľudovými zvykmi, ktoré sa líšia v každej obci či regióne. Spája ich však bujaré veselie a v jeho kontraste smútenie počas pochovávania basy.

27. 01. 2018 17:00  |  Rubriky / Región
Zoro je nenahraditeľným pomocníkom colníkov. (Finančná správa SR)

Zoro je mimoriadne úspešný

Dvojročný pes trnavských colníkov má za sebou prvý a zároveň mimoriadne úspešný polrok. Vlani počas kontrol až v 28 prípadoch odhalil pašerákov. V rozbehnutom trende Zoro pokračuje i tento rok. Stihol už odhaliť marihuanu v Trnave a v Hlohovci.

27. 01. 2018 15:00  |  Rubriky / Aktuálne
Vďaka občianskemu združeniu Zámok Hlohovec je rušno nielen na stavenisku, ale sa tiež propaguje história kaštieľa. (gak)

V Chtelnici obnovujú západný pavilón kaštieľa

Obci Chtelnica pomáhalo v minulom roku s rekonštrukciou ďalšej časti Chtelnického kaštieľa občianske združenie Zámok Hlohovec. Do obnovy západného pavilónu investovali viac ako 43-tisíc eur, z toho 20-tisíc poskytlo ministerstvo kultúry.

27. 01. 2018 10:00  |  Región / Aktuálne
Mikuláš Svátek s mamičkou Kristínou. (vd)

Privítali sme do života

V piešťanskej pôrodnici sa vo štvrtok 18. januára o 10.42 hodine narodil Mikuláš Svátek z Hlohovca. Po pôrode vážil 3550 gramov a meral 52 centimetrov.

26. 01. 2018 15:00  |  Región / Narodili sa
Články 61 - 70 z 1724
GARGO
Regal Burger

Anketa