Topfest

Región

Ovocinári vďaka opatreniam úrodu pred mrazmi zachránili. (archív Plantexu)

Ovocinári vo Veselom si chránili úrodu pálením tisícok sviec

Ovocinári z Plantexu vo Veselom pálením tisícok parafínových sviec si chránili v noci zo štvrtka na piatok úrodu jabĺk, broskýň, marhúľ a sliviek pred mrazom. Aktívnymi opatreniami sa im podarilo teplotu v sadoch na ploche približne 125 hektárov udržať nad bodom mrazu. V pohotovosti mali aj vrtuľník, ten však napokon nevzlietol.

26. 04. 2017 11:00  |  Región / Aktuálne
Ilustr. foto (vd)

Svätojurajská púť v Nitrianskej Blatnici

Aj v tomto roku sa uskutoční v Nitrianskej Blatnici púť na sviatok sv. Juraja. Je naplánovaná na nedeľu 30. apríla a koná sa pod záštitou ministra kultúry SR.

24. 04. 2017 08:21  |  Región / Aktuálne
Kristína Hulváková pravidelne ošetruje i Jolanu Kováčovú zo Šterús. (vd)

Po okolitých obciach i v Piešťanoch ošetruje trinásť chorých

Má dvadsaťšesť rokov, volá sa Kristína Hulváková. Od skončenia štúdia ošetrovateľstva na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave v roku 2013 začala pracovať ako sestra domácej starostlivosti v Bratislave, od leta 2016 pôsobí v Piešťanoch. Jej pacienti sa na ňu usmievajú, ba aj tí, ktorým sa veľmi nechce rozcvičovať polámané ruky, nohy, len čo ju zazrú, začnú cvičiť ako odušu. Kristína má v sebe to, čomu sa hovorí – prirodzená sila osobnosti – profesionálne ľudskej bytosti. Tu je jej rozprávanie o sebe i o pacientoch:

23. 04. 2017 15:00  |  Piešťany / Spoločenská rubrika
Sestra roka Marta Kráľovičová ošetruje aj pacientku Vieru Peťkovskú z Piešťan. (Viera Dusíková)

Sestru roka nezaskočí nič, prešla ohňom aj vodou ošetrovateľstva

Máte chorého príbuzného a neviete, čo s ním, keď vám ho dovezú v žalostnom stave z nemocnice rovno domov? Zariadenia sociálnych služieb a domovy dôchodcov sú plné a vaša hlava je plná starostí. Zoberiete si dovolenku, nejako to chvíľu zvládate, ale čo potom? Ako si zadeliť služby? A ako zabezpečiť napríklad podávanie infúzií či výmenu permanentných katétrov v domácom prostredí? Potrebujete opatrovateľky i ošetrovateľky. Kde a na koho sa obrátiť s dôverou? Odbornú ošetrovateľskú prácu robí už niekoľko rokov po celom piešťanskom regióne skúsená zdravotná sestra Marta Kráľovičová z Veľkého Orvišťa. Hrdí sa titulom Sestra roka.

23. 04. 2017 12:00  |  Región / Spoločenská rubrika
Srdečne blahoželáme! (Viera Dusíková)

Srdečne blahoželáme!

V pondelok 10. apríla o 20.15 h sa narodila Júlii a Petrovi Tomečkovcom zo Sobotišťa dcéra Dominika (3230 g, 51 cm). V piešťanskej pôrodnici dieťatku pomohli na svet MUDr. Richard Dojčan a MUDr. Ladislav Gleso. Doma si sestričku privítal dvojročný brat Samuel.

23. 04. 2017 09:00  |  Región / Narodili sa
V materskej škole po energetickej prestavbe ušetria takmer 70 percent energie. (vd)

Krakovany získali 320-tisíc na energoúpravu škôlky

Už koncom tohto roka by mali v Krakovanoch nielen zatepliť, ale aj vykonať rôzne energetické úpravy v miestnej materskej škole. Ministerstvo im na projekt s názvom Zníženie energetickej náročnosti materskej školy prikleplo sumu viac ako 320-tisíc eur. Krakovanci ušetria. Koľko? Na to sme sa spýtali starostu obce Františka Klinovského.

21. 04. 2017 16:00  |  Región / Aktuálne
Návštevníci sa budú môcť zúčastniť omše, ale aj vychutnať si bohatý program. (OZ Katarínka)

Bielonedeľná púť k ruinám Katarínky už tento víkend

Obnovenej tradície z minulosti, keď na Katarínku pri obci Dechtice putovali tisíce pútnikov na čele s biskupom, sa opäť bude môcť zúčastniť široká verejnosť. Prvá verejná akcia na Katarínke, 18. ročník Bielonedeľnej púte, sa uskutoční už v nedeľu 23. apríla. Celé podujatie organizujú dobrovoľníci z projektu Katarínka, ktorí sa najmä počas letných mesiacov podieľajú na konzervácií ruín Kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej z 18. storočia.

20. 04. 2017 11:00  |  Región / Aktuálne
Aj dievčatá si vyskúšali lukostreľbu. (vd)

Na Čachtickom hrade korbáče, kraslice aj lukostreľba

„Ej, orešanské vŕšky holé, nebudeš ty dzivča moje...,“ ozývalo sa v sobotu 15. apríla z Čachtického hradu. Jeho správcovia pripravili pre víkendových hostí, ktorí sem prúdili v menších aj väčších skupinách, veľkonočnú oblievačku.

19. 04. 2017 10:00  |  Región / Aktuálne
Folklórny súbor Lusk sa spojil s hudobnou skupinou Borovienka, aby spoločne vyšibali a poriadne pooblievali krakovianske dievčence, žienky, mamky aj babky. (am)

Krakovianska oblievačka: Litre vody, dobrá muzika

Keď do ulíc vybehnú chlapci ako lusk, o príjemné predpoludnie je postarané. Tak to bolo i v pondelok 17. apríla, keď sa folklórny súbor Lusk spojil s hudobnou skupinou Borovienka, aby spoločne vyšibali a poriadne pooblievali krakovianske dievčence, žienky, mamky aj babky.

17. 04. 2017 13:23  |  Región / Aktuálne obsahuje video
Srdečne blahoželáme!  (Viera Dusíková)

Srdečne blahoželáme!

V pondelok 3. apríla o 11.05 h sa Miriame a Mariánovi Janegovcom z Veselého narodila dcérka Jasmína (4160 g, 53 cm). V piešťanskej pôrodnici dieťatku pomohli na svet MUDr. Richard Dojčan a MUDr. Michaela Kelemenová. Doma sestričku privítal päťročný Nikolas.

16. 04. 2017 09:00  |  Región / Spoločenská rubrika
Články 51 - 60 z 1423

Anketa