Lodenica

Región

V Trnavskom kraji sa znižuje intenzita rozvodovosti

V roku 2016 bolo v Trnavskom kraji rozvedených 1 089 manželstiev, medziročne o 92 menej. Podiel návrhov, ktoré končia rozvodom sa zvyšuje. Kým v roku 1997 bol podiel návrhov končiacich rozvodom 79,6 % (predovšetkým na úkor „vzatím návrhu späť“), v roku 2016 to bolo 91,1 %.

26. 07. 2017 10:07  |  Región / Aktuálne
Za predvedené choreografie si Krakovienka odniesla mnoho diplomov a ocenení. (archív FS Krakovienka)

Krakovienka s titulom majstra Európy

Z osemtisíc evidovaných umeleckých telies si organizátori deviateho ročníka European Championship of Folklore „Euro Folk 2017“ v Bulharsku vybrali medzi súťažiacich práve Folklórny súbor Krakovienka. Ten slovenské farby hájil ako jediný reprezentant. A že sa folkloristom darilo! Domov si priviezli niekoľko ocenení, medzi inými aj titul majstrov Európy v kategórii autentický folklór a odporúčanie na majstrovstvá sveta.

22. 07. 2017 12:00  |  Kultúra / Tanec
Na rybách vám postačí malý multifunkčný varič. (pm)

Rybolov v našom regióne

Ak si chcete vyjsť k vode, leto vám ponúka široké možnosti. Či už na ryby, alebo len na oddych spojený s grilovaním. Ak sa vyberiete na rybársku výpravu na viac dní, neznamená to, že sa musíte kŕmiť rožkami a paštétou. V dnešnej dobe už existujú plnohodnotné náhrady kuchyne v podobe malých prenosných varičov, udiarní, chladničiek na plynovú bombu či riadu. Je len na rybárovi, či sa rozhodne stravovať sa plnohodnotne. A ryba predsa plnohodnotným jedlom je.

21. 07. 2017 09:00  |  Región / Aktuálne
V Dubovanoch bolo pri stoloch veselo. (vd)

Dubovany dubasili pri Progrese

Do Dubovian sa zišli fanúšikovia slovenskej kapely Progres, aby si spolu s miestnymi záhradkármi zatancovali a zaspievali staré slovanské ľudové i upravené piesne. V nedeľu 16. júla si takýmto spôsobom pripomenuli, ako chutí nielen zábava pod šírym nebom, ale aj miestne špeciality stískance, lokše s makom aj „holé“, guláš z diviny a cigánska.

20. 07. 2017 15:00  |  Región / Aktuálne obsahuje fotogalériu
Do Allstedtu sa vybrali nominanti základných škôl a gymnázia vo Vrbovom. (FB mesta Allstedt)

Najšikovnejších Vrbovčanov odmenili táborom v Nemecku

Školáci z mesta pod šikmou vežou sa počas prvého prázdninového týždňa zobúdzali na pozdrav: „Guten morgen“. Strávili totiž štyri dni plné stanovačky, kúpania, kolotočov, rybačky, obdivovania exotických zvierat, fárania do podzemia medených baní a iných atrakcií v družobnom meste Allstedt.

20. 07. 2017 12:00  |  Región / Aktuálne
Horiaci stoh v Dolnom Lopašove narobil starosti nielen družstevníkom. (KR HaZZ)

V prvom polroku horelo v kraji najviac za päť rokov

Hasiči v Trnavskom kraji zaznamenali v prvom polroku 777 požiarov, pri ktorých bolo päť ľudí usmrtených a dvadsať zranených. Ide o najhoršie čísla za posledných päť rokov v počte požiarov, usmrtených aj zranených. V predchádzajúcich rokoch počet požiarov v prvom polroku neprekročil číslo 600, usmrtené boli najviac dve osoby.

19. 07. 2017 13:22  |  Región / Aktuálne
Generátor rázových vĺn znižuje
nebezpečenstvo krupobitia. (archív Plantexu)

M. Varga: Protiľadovcové delá sucho nespôsobujú!

Niekoľko rokov opakujúce sa sucho počas vegetačného obdobia v okolí Piešťan a Hlohovca údajne zapríčiňuje používanie protiľadovcových diel veľkopestovateľmi ovocia. Sťažnosti občanov doteraz kompetentní dokázali vyvrátiť argumentmi, preto sa proti delám rozhodli bojovať petíciou. Za niekoľko dní sa pod ňu podpísali stovky ľudí.

19. 07. 2017 11:00  |  Región / Aktuálne
Ovocinárov vraj okrem počasia najviac trápi nedostatok sezónnych pracovníkov. (Jozef Vojčiniak)

Ovocinárov trápia jarné mrazy aj nedostatok robotníkov

Škody slovenských ovocinárov spôsobené tohtoročnými mrazmi predstavujú 8 až 10 miliónov eur. Podľa prezidenta Ovocinárskej únie SR Mariána Vargu sú škody síce nižšie ako vlani, no i tak zapríčinili existenčné problémy viacerým pestovateľom.

19. 07. 2017 09:00  |  Región / Aktuálne
Vybrali najlepší architektonický návrh na prestavbu starého kina (sutazleopoldov.sk)

Vybrali najlepší architektonický návrh na prestavbu starého kina

V architektonickej súťaži na prestavbu starého kina v Leopoldove na multifunkčné kultúrne centrum zvíťazil návrh spoločnosti architektov A.B.K.P.Š. z Bratislavy. Porota ocenila umiestnenie chýbajúcich priestorov do podkopaného suterénu. Navyše, priestory umožňujú variabilné využitie, čo dáva predpoklad pre ich každodenné využívanie. Víťazný návrh získa odmenu 4 000 eur. Mesto Leopoldov je priekopníkom v organizovaní súťaží návrhov, v ktorých je rozhodujúcim kritériom architektonická kvalita a nie najnižšia cena.

18. 07. 2017 10:53  |  Región / Aktuálne
Ilustr. foto (pixabay.com)

Najviac sobášov za posledných dvadsať rokov

V minulom roku sa roztrhlo vrece so sobášmi. V Trnavskom kraji vstúpilo do manželstva 2946 párov, čo bolo najviac za posledných dvadsať rokov. V Piešťanoch si však v roku 2016 osudové „áno“ povedalo o sedem párov menej ako v roku predchádzajúcom, teda len 327 zaľúbených dvojíc.

16. 07. 2017 17:00  |  Región / Spoločenská rubrika
Články 31 - 40 z 1480
Regal Burger

Anketa