Dobré ráno, Piešťany!

Dnes je utorok 19. septembra. Tento deň je Dňom vzniku Slovenskej národnej rady. Meniny má Konštantín.

Foto: am

Mužské meno Konštantín má latinský pôvod a v preklade znamená „stály, pevný“. Nositeľov tohto krstného mena stretávame výnimočne a oslovujeme ich prevažne Konštantínko, Tino, Tinko.

Konštantínovia sú sebaistí, iniciatívni a ambiciózni muži s riadiacimi schopnosťami. Sú vyrovnaní, vedia, kam kráčajú, a nemajú problém prijať podnety od druhých. Konštantínovia sú aj zodpovední a zásadoví. Muži s týmto menom zanechávajú na pracovisku dobrý dojem.

Obyčajne majú úžasnú životaschopnosť a napriek tomu, že vedú nepravidelný život a pracujú nárazovito, zachovávajú si rovnováhu. Konštantínov ovplyvňuje planéta Slnko. Ich šťastné farby sú zlatá a hnedá, ochranné rastliny púpava a rozmarín.

Známe osobnosti s menom Konštantín:

Konštantín Filozof – známy aj pod menom Cyril, ktoré prijal krátko pred smrťou v roku 869. Byzantský filozof, teológ, jazykovedec. Zakladateľ slovanského písomníctva.

Konštantín Veľký – rímsky cisár. Vybudoval nové hlavné mesto Rímskej ríše – Konštantínopolis (dnes Istanbul)

V psom kalendári oslavuje meniny Aura, Baxen, Julia.

Hudobný kalendár

1931 – narodil sa Brook Benton (vlastným menom Benjamin Franklin Peay, Camden, South Carolina, USA), spevák a skladateľ. So spevom začínal v gospelových súboroch. Aby mohol po večeroch spievať v kluboch, zarábal si peniaze ako vodič kamióna. Vo februári 1959 mal v americkom rebríčku prvú pieseň It’s Just A Matter Of Time, ktorá sa dostala na tretie miesto. V roku 1959 vydal prvú LP platňu This Time Of Year. Najväčšie úspechy zbieral v prvej polovici 60. rokov, do hitparády sa dostalo jeho 24 piesní, hitmi boli The Boll Weevil Song z júna 1961, ktorá obsadila druhé miesto aj Hotel Happiness z decembra 1962, ktorá skončila na treťom mieste. Brook Benton zomrel 9. apríla 1988 vo veku 56 rokov v New Yorku. Jeho diskografia obsahuje viac ako dvadsať albumov a kompilácií.

1934 – narodil sa Brian Epstein (Liverpool, UK), objaviteľ a manažér skupiny Beatles. Narodil sa v rodine obchodníka, vystriedal sedem škôl, ani jednu z nich nedokončil. Od šestnástich pracoval ako predavač. Na konci 50. rokov sa stal vedúcim oddelenia gramofónových platní v otcovom obchode. Jedného dňa v októbri 1961 prišiel do obchodu zákazník, ktorý chcel platňu My Bonnie s Tony Sheridanom a sprievodnou skupinou, ktorou mali byť akýsi Beatles. Epstein o nich ešte nepočul, tak sa šiel na Beatles pozrieť. Zoznámili sa v známom liverpoolskom Cavern Clube a v decembri 1961 podpísali zmluvu. Epstein bol známy svojou presnosťou, ktorá vraj zachádzala až do puntičkárstva. Väčšinu súkromného života až do smrti (predávkovanie drogami) obetoval práci so skupinou Beatles. Zomrel mladý, vo veku 33 rokov 27. augusta 1967 v Londýne.

1935 – narodil sa Nick Massi (vlastným menom Nicholas Macioci, Newark, New Jersey, USA), basový gitarista a spevák skupiny Four Seasons. Základ tejto formácie pod názvom Four Lovers vznikol už v roku 1956. Názov na Four Seasons si zmenili vo februári 1962 podľa mena luxusnej reštaurácie v New Yorku. V septembri 1962 mali prvý veľký hit, skladbu Sherry, ktorá sa dostala až na prvé miesto hitparády. Dva mesiace nato viedli opäť americký rebríček so skladbou Big Girls Don’t Cry. V decembri 1962 vydali aj prvú LP platňu Sherry And 11 Others. Od roku 1970 vystupovali pod názvom Frankie Valli & The Four Seasons. Úspešné pre skupinu boli 60. a 70. roky. V hitparáde mali celkom tridsať skladieb, z nich päť sa dostalo až na prvú pozíciu, okrem Sherry a Big Girls Don’t Cry aj Walk Like A Man z januára 1963, Rag Doll z júna 1964 a December 1963 (Oh, What A Night) z januára 1976. Ich tvorbu dokumentuje viac ako 50 vydaných albumov a rôznych kompilácií. Spevák skupiny Frankie Valli účinkoval súbežne aj ako sólový interpret. V roku 1990 uviedli prvú zostavu skupiny Four Seasons do Rock and rollovej siene slávy. Nick Massi zomrel 24. decembra 2000 v americkom West Orange vo veku 60 rokov.

1940 – narodil sa Bill Medley (Los Angeles, California, USA), spevák a skladateľ, spolu s Bobbym Hatfieldom člen speváckeho dua Righteous Brothers. Spoluprácu začali v roku 1963, ešte v tom roku mali aj prvú skladbu Little Latin Lupe Lu. Úspech im priniesla skladba You’ve Lost That Lovin‘ Feelin v decembri 1964, ktorá viedla domácu aj anglickú hitparádu. Ďalším veľkým hitom bola v auguste 1965 pieseň Unchained Melody. V hitparáde mali jedenásť skladieb, vydali viac ako dve desiatky albumov a kompilácií. V roku 1987 nahral Bill Medley spolu s Jennifer Warnes pieseň The Time Of My Life pre film Dirty Dancing režiséra Emile Ardolina, v ktorom hrali hlavné úlohy Jennifer Gray a Patrick Schwayze. Skladba sa stala hitom a dostala sa na prvé miesto hitparády.https://www.youtube.com/embed/xlp6ls6e3Fc?feature=oembed

1942 – narodila sa Freda Payne (Detroit, Michigan, USA), soulová speváčka a herečka. Na scéne je od roku 1962, v roku 1964 vydala prvú LP platňu After the Lights Go Down Low and Much More!!! Veľký úspech jej v roku 1970 priniesla pieseň Band Of Gold, doma v Spojených štátoch sa dostala na tretie miesto, v Anglicku na prvú pozíciu a predaj singlov prevýšil milión kópií. Na svojom konte má viac ako dve desiatky vydaných albumov a kompilácií, najnovšou je štúdiovka Come Back To Me Love z roku 2014.

1943 – narodila sa Cass Elliot (vlastným menom Ellen Naomi Cohen, Baltimore, Maryland, USA), členka slávnej americkej skupiny Mamas & Papas. Začiatky tejto úspešnej formácie siahajú do roku 1964, v meste St. Thomas na Panenských ostrovoch vznikla trojčlenná formácia The New Journeymen, ktorú založil John Phillips. V januári 1965 sa sťahujú do Kalifornie a pridáva sa k nim bývalá čašníčka Cass Elliotová. Vo februári 1966 mali v rebríčku prvý hit, skladbu California Dreamin. V marci 1966 vydali prvú LP platňu If You Can Believe Your Eyes And Ears. Bola úspešná a dostala sa na prvé miesto v rebríčku albumov. Dva mesiace nato, v máji 1966 viedli prvýkrát americkú hitparádu so skladbou Monday, Monday, za ktorú získali zlatú platňu za milión predaných singlov aj Cenu Grammy. Rozišli sa v lete roku 1968. Vydali päť albumov, v singlovej hitparáde mali 11 skladieb, v anglickej šesť, hitmi boli aj piesne Dedicated To The One I Love a Creeque Alley. Po rozchode skupiny sa Cass presťahovala do Londýna. Tam aj zomrela 29. júla 1974 vo veku 32 rokov na srdcový infarkt.

1946 – narodil sa John Coghlan (Dulwich, Londýn), exbubeník skupiny Status Quo, hral v nej do roku 1981 a potom ešte v rokoch 2013 a 2014. Pod týmto názvom účinkuje táto londýnska formácia od novembra 1967. Vo februári 1968 mali v hitparáde prvú skladbu Pictures Of Matchstick Men. V septembri 1973 vydali album Hello, ktorý sa dostal na prvú pozíciu v rebríčku. Status Quo patria k najúspešnejším hitparádovým skupinám, v rebríčku albiónu bodovalo celkom 46 skladieb tejto formácie, ale iba jedna z nich, Down, Down sa v januári 1975 dostala na prvé miesto. Ďalšie hity Caroline, Rockin‘ All Over The World, Whatever You Want, In The Army Now či Anniversary Waltz sa dostali vždy do prvej päťky singlového rebríčka. Úspešnú dráhu tejto skupiny dokumentuje 32 štúdiových albumov, ten najnovší Aquostic II: That’s a Fact! vyšiel v októbri 2016. K diskografii patrí aj dvanásť kompilačných a osem live albumov. Do dnešných dní si držia linku starého a poctivého rokenrolu, ktorý im priniesol úspech na svetovej rockovej scéne.

1947 – narodil sa František Nedvěd (Praha), spevák, gitarista a pesničkár, člen známej rodiny Nedvědovcov. Spolu so starším bratom Janom založili v roku 1972 trampskú skupinu Toronto. V roku 1974 vyhrali prvýkrát festival Porta so skladbou Kamarád. Ešte v roku 1974 premenovali skupinu na Brontosauři. Zo slávnej éry tejto skupiny sú hity Růže z papíru či Na kameni kámen. V polovici roku 1975 skupinu rozpustili a Jan spolu s Františkom Nedvědom a Zdenou Tichotovou sa na rok stali členmi skupiny Spirituál Kvintet. V roku 1976 obnovili formáciu Brontosauři. V roku 1991 vydali úspešný album Ptáčata a rok nato album Kamínky. V roku 1995 vydali album Na kameni kámen. K päťdesiatym narodeninám brata Honzu odohrali 21. júna 1996 veľmi úspešný a pamätný koncert na Strahove, na ktorý prišlo 70-tisíc ľudí. Rozišli sa v roku 1997, každý z bratov koncertoval sólovo. V roku 1998 vydal František prvý sólový album Neváhej a vejdi, rok nato druhý album Druhé podání. Dnes má na svojom konte šesť albumov, ten zatiaľ posledný s názvom Pátá vyšiel v roku 2006. Hitmi sa stali jeho piesne Třetí pokus, Kočovní herci, Poprvé sám, Rozchod či Stánky. Po viac ako desiatich rokoch odlúčenia sa dali bratia opäť dohromady, 19. decembra 2007 sa stretli na spoločnom koncerte v Lucerne na jednom pódiu. Jeho záznam vyšiel na live albume  Nedvědi 60, Fešáci 40, Lucerna 07. V novembri 2011 s bratom Janom vydali album Souhvězdí jisker.https://www.youtube.com/embed/YOkrU3bGr-M?feature=oembed

1947 – narodil sa Lol Creme (Prestwich, UK), spevák, gitarista a hráč na klávesových nástrojoch. Svoju úspešnú dráhu začínal v pop-rockovej skupine The Magic Lanterns, potom to bola formácia Godley & Creme a po nej v roku 1970 Hotlegs. V roku 1972 bol spoluzakladateľom art-rockovej formácie 10cc. V októbri 1972 mali v singlovej hitparáde prvú skladbu Donna. V júli 1973 vydali debutový album 10cc. V singlovej hitparáde mali trinásť skladieb, tri z nich, Rubber Bullets v máji 1973, I’m Not In Love v máji 1975 a Dreadlock Holiday v auguste 1978 sa dostali na prvú pozíciu. Vydali jedenásť štúdiových albumov. Po odchode od 10cc hral Lol Creme v skupine Art Of Noise.

1958 – narodila sa Lita Ford (Londýn), sólová gitaristka a speváčka skupiny Runaways. Táto americká dievčenská rocková formácia vznikla v Los Angeles v závere roka 1975, založila ju hráčka na bicie nástroje Sandy West a rytmická gitaristka Joan Jett. V roku 1976 vydali debutový album s názvom Runaways. Rozišli sa v roku 1979, vydali päť albumov. Na sólovej dráhe potom vydala Lita deväť albumov, najnovší Time Capsule vyšiel v apríli 2016, v singlovej hitparáde mala dve piesne.

1963 – narodil sa Jarvis Cocker (Sheffield, UK), spevák a gitarista skupiny Pulp. Ich pôvodný názov bol Arabacus Pulp. Túto alternatívnu rockovú formáciu založil v Sheffielde v roku 1978 práve spevák a gitarista Jarvis Cocker. V apríli 1983 vyšiel ich debutový album It. Vydali sedem albumov, dva z nich, Different Class, vydaný v októbri 1995 a This Is Hardcore z marca 1998 sa dostali na prvé miesto v rebríčku. Rozišli sa v roku 2002, v singlovej hitparáde mali jedenásť skladieb. Najúspešnejšou z nich bola v júni 1995 Common People. V novembri 2010 sa vrátili na hudobnú scénu. Jarvis vydal aj dva sólové albumy, ten druhý s názvom Further Complications vyšiel v máji 2009.

1969 – narodila sa Candy Dulfer (Amsterdam, Holandsko), altsaxofonistka. Hrá od šiestich rokov, prvýkrát koncertovala v desiatich, jej prvou skupinou bola už v štrnástich Funky Stuff. V roku 1990 vydala debutový album Saxuality. Známou sa stala vďaka skladbe Lily Was Here, ktorú nahrala vo dvojici s Dave Stewartom. Spolupracovala s desiatkami hviezd, medzi nimi Maceo Parker, Van Morrison, Prince, Aretha Franklin, Beyoncé či Chaka Khan. Na svojom konte má dnes jedenásť albumov, najnovší Together vydala v apríli 2017, pred ním to bol album Crazy z novembra 2011. K diskografii patria aj dva live a jeden kompilačný album.

1983 – narodil sa Eamon (vlastným menom Eamon Jonathan Doyle, State Island, New York, USA), spevák a skladateľ. Spievať začal už v deviatich rokoch v otcovej doo woppovej skupine The Elations. Na profesionálnej scéne je od roku 2003, na svojom konte má tri vydané štúdiové albumy, ten tretí Golden Rail Motel vydal v septembri 2017.

Lekárenská pohotovosť

Lekáreň BENU OC Aupark, Nitrianska 7555/18, 92101 Piešťany 8:00 – 21:00

Lekáreň Dr. Max Tesco, N. Teslu 6711/25, 92101 Piešťany 8:00 – 20:00

Lekáreň Dr. Max OD Kaufland, Adama Trajana 6690/77, 92101 Piešťany 8:00 – 20:00

Podujatia

VÝSTAVNÁ SIEŇ MÓLO

25.5. – 30. 9.
KATARÍNA BÁBSKA MALÍKOVÁ
Pod vodou a nad vodou
Výstava diel, kombinovaná technika


VÝSTAVNÁ SIEŇ STARÁ LEKÁREŇ

30. 5. – 30. 9.

EDUARD BUDKE

MOJE PIEŠŤANY

Výstava fotografií


DOM UMENIA

Dom umenia Piešťany v spolupráci so slachta.gallery uvádza

5. 9. – 1. 10.

RÍMSKY KUFOR

Fotografie


5. 9. – 1. 10.

JIŘÍ STIVÍN 80

Fotovýstava


SÚBORNÁ VÝSTAVA VÝTVARNÉHO UMENIA

Mini galéria


Stála expozícia

Foyer, 2. poschodie

Akademický maliar Jozef Bubák

0 Shares

Najnovšie správy

Služobne najstaršou redaktorkou Piešťanského týždňa je Vierka Dusíková. Do redakcie prišla na jeseň 1992, s niekoľkými prestávkami v nej pracuje…
  • 14.07.2024, 00:01
  • Piešťanský týždeň / Kultúra a spoločnosť / Piešťany
Dnes je sobota 13. júla. Tento deň je Medzinárodným dňom hlavolamov. Meniny má Margita.
  • 13.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 15. júla 2024
Meniny má Kamil, zajtra Henrich