Dobré ráno, Piešťany!

Dnes je sobota 15. apríla. Tento deň je Svetovým dňom umenia. Meniny má Fedor.

Mužské meno Fedor je slovenskou podobou ruského mena Fjodor, ktoré je vytvorené z gréckeho mena Theodóros a znamená „boží dar“. Nositeľov tohto ojedinelého mena oslovujeme Fedorko, Feďo. Ich povahová schéma nám naznačuje, že ide o emotívnych, veľmi aktívnych a tak trochu pojašených ľudí. Silná reaktívnosť ich núti niekedy prudko reagovať. Dobre si premyslia všetky argumenty, pred tým, ako niečo prijmú.
Neprispôsobujú sa ľahko a ich veľká sebadôvera je často iba zdanlivá. Ich prípadný neúspech netrvá pridlho a čoskoro ich nadchne iný zámer, a všetko sa začína odznovu. Životaschopnosť Fedorov je výborná, a hoci bývajú nervózni, majú v sebe neobyčajnú odolnosť. Môžu mať problémy so zrakom. Prospeje im veľa surovej zeleniny, ryby a výrobky so sóje. Obľúbené farby týchto mužov sú fialová, červená a ružová. Ochranné rastliny púpava, chmeľ a prvosienka, ochranné kamene diamant a jaspis.

Známe osobnosti s menom Fedor: 

Fedor Vico – karikaturista,

Fedor Gál – jedna z vedúcich osobností Nežnej revolúcie,

Fedor Flašík – podnikateľ

V psom kalendári oslavuje meniny Fík, Linda. 

Hudobný kalendár

1928 – narodil sa Pavol Zelenay, skladateľ, aranžér a organizátor. Maturoval na Gymnáziu v Piešťanoch, študoval na Stavebnej fakulte v Bratislave. Počas vysokej školy študoval hru na klarinet na hudobnom ústave. Swingovej hudbe sa venoval už v Piešťanoch. Bol spoluzakladateľom big bandu vysokoškolského big bandu. Od začiatku 50. rokov sa venoval aj komponovaniu, v roku 1952 vyšla prvá gramoplatňa s jeho skladbou Poď so mnou tancovať, ktorú spievala Viera Prokešová. Od roku 1958 bol členom orchestra Tatra Revue, od roku 1967 bol vedúcim redakcie populárnej hudby v bratislavskom rozhlase. Patril k zakladateľom festivalu Bratislavská lýra, bol producentom prvého rockového albumu Zvoňte zvonky, ktorý skupina Prúdy nahrala v závere roka 1968. Dvakrát získal zlatú Bratislavskú lýru, v roku 1974 za pieseň Zem pamätá Karola Duchoňa a v roku 1976 za pieseň Pár nôt Jany Kocianovej. Prezident Ivan Gašparovič mu 1. septembra 2008 udelil štátne vyznamenanie za zásluhy o rozvoj slovenskej kultúry. V máji 2008 ho uviedli do Siene slávy slovenskej populárnej hudby. V decembri 2008 vyšla jeho autorská kompilácia Najkrajšie piesne Pavla Zelenaya. Zároveň v decembri 2008 vyšla Antológia slovenskej populárnej hudby, ktorú Pavol Zelenay zostavil. Obsahuje 237 pôvodných nahrávok z rokov 1934 až 1963. V roku 2008 bol ocenený Krištáľovým krídlom v kategórii hudba. Je spoluautorom knihy Hudba-tanec-pieseň, ktorá vyšla v roku 2008. V decembri 2016 vydal knihu 100 slovenských evergreenov.
1944 – narodil sa Dave Edmunds (Cardiff, Wales), britský spevák, gitarista a producent. V roku 1967 založil skupinu Love Sculpture. Rozišli sa v roku 1970 a Dave sa rozhodol pre sólové účinkovanie. V rokoch 1976 až 1981 bol členom skupiny Rockpile. V 80. rokoch bol producentom ďalšieho úspešného Walesana, speváka Shakina Stevensa. V hitparáde mal osem skladieb. Najúspešnejšou z nich bola I Hear You Knockin, ktorá v decembri 1970 viedla anglickú hitparádu. Hitom bola aj pieseň Girls Talk, ktorá sa v auguste 1979 dostala na druhé miesto rebríčka. Jeho muzikantskú dráhu dokumentuje viac ako desiatka vydaných albumov, najnovším je On Guitar…Rags & Classics z roku 2015, najúspešnejším z nich bol Repeat When Necessary z júna 1979.
1947 – narodil sa Mike Chapman (Nambour, Queensland, Austrália), skladateľ a producent. Od roku 1966 žil v Anglicku. V roku 1970 sa stretol s Nicky Chinnom a spolu vytvorili najúspešnejšiu autorskú dvojicu 70. rokov. Zložili väčšinu hitov pre glamrockové skupiny Sweet, Mud, Racey aj pre Suzi Quatro, neskôr pre skupinu Smokie. Z ich dielne sú hity Crazy skupiny Mud, Blockbuster a Ballroom Blitz skupiny Sweet,  Some Girls skupiny Racey, If You Can’t Give Me Love speváčky Suzi Quatro či Don’t Play Your Rock’n’Roll To Me a Living Next Door To Alice skupiny Smokie. Pod piesne sa podpisovali rovnako, pričom Mike Chapman sa viac venoval hudbe a Nicky Chinn textom. Neskôr produkoval Chapman albumy pre skupiny Blondie a Knack.
1947 – narodil sa Wooly Wolstenholme (rodený Stuart John Eolstenholme, Chadderton, Lancashire, UK), spevák a hráč na klávesových nástrojoch skupiny Barclay James Harvest. Táto art-rocková formácia vznikla v septembri 1966  v anglickom Saddleworth. Prvý singel so skladbou Early Morning vydali v máji 1968. V júni 1970 potom vydali prvý album s názvom Barclay James Harvest. V 70. rokoch bola táto skupina úspešná v Európe a populárna hlavne v Nemecku. Vydali viac ako dve desiatky štúdiových a live albumov. Najúspešnejšími boli Octoberon, vydaný v októbri 1976 a Concert For The People (Berlin), vydaný v júli 1982. K diskografii patrí aj viac ako desiatka kompilácií. Wooly zomrel 13. decembra 2010 vo veku 63 rokov.
1949 – narodila sa Alla Pugačeva (Moskva), speváčka. V roku 1969 absolvovala moskovské hudobné učilište. Spievať začala v roku 1970 so súborom Novyj elektron. V tom roku nahrala aj prvé skladby Robot a Kak by mne vljubiťsja. Od roku 1973 bola speváčkou v skupine Vesjolyje rebjata. Rok nato vyhrala Gran Prix na festivale Zlatý Orfeus v Bulharsku so skladbou Arlekino. V roku 1978 získala 2. miesto na festivale v poľských Sopotoch so skladbou Vsjo mogut koroli. V roku 1981 ukončila divadelný inštitút, odbor réžia a venovala sa aj divadelnej činnosti. Na koncertné pódium priniesla do tej doby nepoznaný typ nespútanej, výstrednej a zároveň lyrickej interpretky. Počas speváckej dráhy sa predalo viac ako 200 miliónov platní s jej nahrávkami. Jej najnovší album, vydaný v roku 2008 má názov Priglašenie na zakat (Invitation To A Sunset). Od septembra 2013 je matkou dvojčiat Garriho a Lisy, vynosila ich náhradná matka. Otcom a partnerom je o 27 rokov mladší herec a televízny moderátor Maxim Galkin, ktorý je jej piatym manželom.
1958 – narodil sa Matt Reid, hráč na klávesových nástrojoch skupiny Berlin. Táto elektro-popová formácia vznikla v kalifornskom Orange County v roku 1977. V roku 1980 vydali prvý singel so skladbou A Matter Of Time. Ešte v roku 1980 vydali aj debutový album Information. Úspech si získali skladbou Take My Breath  Away, ktorá viedla v septembri 1986 americkú hitparádu. Bola to titulná skladba z filmu Top Gun, hlavnú úlohu hral Tom Cruise. Rozišli sa v roku 1987, od roku 1999 obnovili činnosť. Do rozchodu vydali štyri albumy, po comebacku ďalšie dva, Voyeur (2002) a 4Play (2005). Najnovší, siedmy album Animal vydali v septembri 2013. K diskografii patrí aj osem live a kompilačných albumov.
1962 – narodil sa Nick Kamen Harlow, Essex, UK), manekýn, spevák a skladateľ. Prvý úspech na speváckej dráhe získal v decembri 1986 so skladbou Each Time You Break My Heart, ktorá sa dostala na 4. miesto hitparády. Túto skladbu mu zložila Madonna a Stephen Bray. Prvý album Nick Kamen vydal v roku 1987, o rok neskôr pridal druhý s názvom Us. Úspešné pre neho bolo obdobie druhej polovice 80. rokov, vydal šesť albumov. Hitmi boli aj piesne Loving You Is Sweeter Than Ever z marca 1987 a Tell Me z júna 1988.https://www.youtube.com/embed/XDe07oLOTdk?feature=oembed

1965 – narodil sa Graeme Clark (Glasgow, Škótsko), basový gitarista a vokalista skupiny Wet Wet Wet. Táto škótska popová formácia vznikla v Glasgowe v roku 1982 pod prvým názvom Vortex Motion. Od roku 1985 účinkovali už ako Wet Wet Wet. V apríli 1987 mali v hitparáde prvú skladbu Wishing I Was Lucky. V septembri 1987 vydali debutový album Popped In Souled Out. Hneď ten prvý bol úspešný a dostal sa na prvú pozíciu v rebríčku. V singlovej TOP 40 hitparáde mali 27 skladieb, tri z nich sa dostali až na prvé miesto, a to cover verzia piesne With A Little Help From My Friends (1988), Goodnight Girl (1991) a Love Is All Around (1994). Vydali sedem štúdiových albumov, ten zatiaľ posledný Timeless vyšiel v novembri 2007. Vydali aj tri live a sedem kompilačných albumov, ten najnovší Step By Step / The Greatest Hits vyšiel v novembri 2013.
1966 – narodila sa Samantha Fox (Londýn), speváčka a bývalá fotomodelka. Zaujímala sa o divadlo, ako desaťročná už účinkovala v televíznom programe. Mala štrnásť, keď začala spievať s miestnou skupinou. V roku 1983 sa zúčastnila na konkurze do modelingovej agentúry. Pre spev ju objavil producent Jon Astrop. Už jej debutový singel Touch Me, vydaný v marci 1986 bol veľmi úspešný a dostal sa na 3. miesto hitparády. V júli 1986 vydala aj prvý album Touch Me, ktorý sa dostal do prvej dvadsiatky rebríčka. Úspešná bola hlavne v závere 80. rokov. V singlovej TOP 40 hitparáde mala deväť skladieb, okrem Touch Me boli hitmi Do Ya Do Ya z júna 1986, Nothing’s Gonna Stop Me Now z júna 1987 a I Only Wanna Be With You z januára 1989. Vydala šesť štúdiových albumov a dve hitové kompilácie, v decembri 2009 vyšla výberovka Greatest Hits.https://www.youtube.com/embed/Ow8rsycBQ54?feature=oembed

1974 – narodil sa Marek Brezovský (Bratislava), skladateľ, spevák, klavirista. Pochádzal z hudobníckej rodiny, otec skladateľ Ali Brezovský, matka textárka Vlasta Brezovská, sestra speváčka Mirka Brezovská. Študoval kompozíciu na Konzervatóriu v Bratislave. Založil skupinu Art M Trio, hral v skupine Avanavany. Zomrel na predávkovanie heroínom 22. júna 1994. V roku 1999 vyšiel album Hrana, ktorý produkoval Oskar Rózsa.
1975 – narodil sa Marek Viršík, hráč na bicích nástrojoch skupiny Horkýže Slíže. V roku 2002 nahradil za bicími Martina Košovana. Túto formáciu založili v novembri 1992 v Nitre Peter Hrivňák (Kuko) a Mário Sabo (Sabotér).  Vo februári 1993 absolvovali prvý koncert v Dome kultúry Ivanka pri Nitre. V októbri 1997 vydali prvý album s názvom V rámci oného, rok nato druhý album Vo štvorici po opici. V decembri 2008 vydal Peter Hrivnák spolu s kapelou knihu Smaragdové oči s podtitulom Čo sa nezmestilo do filmu. Na svojom konte majú deväť štúdiových albumov, deviaty s názvom „54 dole hlavou“ vydali v októbri 2009. K diskografii patria aj koncertné CD a DVD Živák z roku 2005 a dva kompilačné albumy, ten druhý s názvom V dobrej viere 2001-2011 vydali vo februári 2011. V novembri 2012 vydali desiaty štúdiový album s názvom St. Mary Huana Ganja.
2005 – zomrel John Fred (8. mája 1941, Baton Rouge, Louisiana), zakladateľ a líder americkej skupiny John Fred & His Playboy Band. Úspech im priniesla skladba Judy In Disguise, ktorá  v januári 1968 viedla americkú hitparádu. V 70. rokoch pôsobil aj ako rozhlasový moderátor. Zomrel 14. apríla 2005 vo veku 63 rokov.

Podujatia

KINO FONTÁNA

So. 15. 4. o 20.00 h

Invalid                                             

Réžia: Jonáš Karásek. Divoké 90. roky. Šuštiakové súpravy, pestrofarebné saká, veľké magnetofóny, videoprehrávače, gýčová dancefloor hudba, videopožičovne na každom kroku, nové spoločenské pomery, záplava rôznych podvodníčkov, začínajúci organizovaný zločin a s ním spojené násilie a korupcia. V tomto čase a prostredí anonymného slovenského malomesta sa odohráva príbeh Laca Hundera – údržbára v múzeu, ktorý je hrdý na svoju prácu, ale kvôli svojej cholerickej povahe sa ocitne v nesprávnom čase na nesprávnom mieste.

SR-2022, MP 15, originálna verzia, 95 min.

Vstupné: 5 €


So. 15. 4. o 17.30 h

Krásna katastrofa                                   

Abby sa ako prváčka na vysokej škole chce konečne sústrediť na štúdium a spoločenský život v novom prostredí. Všetko ale naruší zlý chlapec a playboy Travis, ktorý si popri škole privyrába v bitkárskom ringu. Aj keď Abby dlho odoláva jeho šarmu, prehrá s Travisom stávku a musí s ním na intrákovej izbe zostať bývať jeden mesiac. Ani jeden z nich však ešte netuší, že možno práve navzájom stretli toho pravého. Slovenská premiéra.

USA-2023, MP 15, slovenské titulky, 127 min.

Vstupné: 6  €


So. 15. 4. o 15.30 h

Super Mario Bros. vo filmu

Réžia: Aaron Horvath, Michael Jelenic

Legendárny hrdinovia zo slávnych videohier sa vydávajú na filmové plátno v sprievode štúdia, ktoré stvorilo sériu Ja, zloduch.

USA, 2023, 92 min.

Vstupné: 6 €


VÝSTAVNÁ SIEŇ MÓLO

13. 3. – 21. 4.

JURAJ ĎURIŠ

POÉZIA DREVA

Výstava drevených plastík


FOYER MALÁ SCÉNA MSKS

14. 4. – 29. 5.

YARO M. KUPČO

MOJA EURÓPA

Výstava fotografií


VÝSTAVNÁ SIEŇ STARÁ LEKÁREŇ

3. 4. – 2. 5.

JOZEF CHRENA

KRAJINOMAĽBA

Výstava obrazov


DOM UMENIA

So. 15. 4. o 18.00 h

OPERA

Priamy prenos z Metropolitnej opery New York

DER ROSENKAVALIER

(Richard Strauss)

Hlavné úlohy v Straussovej opernej opernej komédii stvárni trio speváckych hviezd.

Dirigent: Simone Young
Obsadenie: Lise Davidsen (Marschallin), Samantha Hankey (Octavian), Erin Morley (Sophie), Katharine Goeldner (Annina), René Barbera (Italian Singer), Thomas Ebenstein (Valzacchi), Markus Brück (Faninal), Günther Groissböck (Baron Ochs)

4 hodiny 30 minút (dve prestávky), v nemeckom jazyku s anglickými a slovenskými titulkami

Vstupné: 12 € / zľavnené 6 €


Výstavy

4. 4. – 2. 5.

Drahoslava Beráková

SOCHY A KRESBY


4. 4. – 2. 5.

Katarína Zemková, Ivana Orviská, Monika Sabo

3 TVÁRE

Obrazy


SÚBORNÁ VÝSTAVA VÝTVARNÉHO UMENIA

Mini galéria


Stála expozícia

Foyer, 2. poschodie

Akademický maliar Jozef Bubák

SYMFÓNIA O ČLOVEKU – maľba


Výstavy sú otvorené:

utorok – piatok: 14.00 – 17.00 h,

sobota – nedeľa: 14.00 – 18.00 h, pondelok – zatvorené

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 23. septembra. Tento deň je Medzinárodným dňom proti sexuálnemu zneužívaniu a obchodu so ženami a deťmi. Meniny…
  • 22.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Staré matrace a iné časti interiérov nepatria ani ku kontajnerom, ani do prírody, ba ani pred útulok. Zbaviť sa používaných…
  • 21.09.2023, 22:30
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je pondelok 25. septembra. Meniny má Vladislav, Vladislava.
  • 24.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 24. septembra. Meniny má Ľuboš, Ľubor.
  • 23.09.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 25. septembra 2023
Meniny má Vladislav, zajtra Edita