Na Kúpeľnom ostrove zapálili chanukové sviečky

Kúpeľný ostrov sa opäť stal dejiskom zapaľovania sviečok menory pri príležitosti židovského sviatku Chanuka.

Sviečky už horia pred liečebným domom Irma. Foto: am

V Piešťanoch sa v nedeľu večer zišlo mnoho ľudí zo Slovenska i zahraničia, medzi inými izraelský veľvyslanec J.E. Boaz Modai, rabín Zev Stiefel a mnoho ďalších. Nechýbala hudba, slávnostné príhovory, židovské piesne a napokon samotné zapaľovanie chanukových sviečok.

Chanuka pripomína historické udalosti spojené s úspešným povstaním Makabejských proti gréckej nadvláde pred vyše 2000 rokmi. Po dlhých a ťažkých bojoch víťazi chceli znovu zasvätiť Jeruzalemský chrám. V zničenom chráme však našli len jednu malú nádobku s čistým posvätným olejom, ktorý by vystačil asi na jeden deň, pričom najkratší čas potrebný na vyrobenie nového posvätného oleja podľa predpísanej technológie je osem dní. Podľa židovskej tradície sa vtedy stal zázrak a malé množstvo oleja, ktoré našli v chráme, vydržalo celých osem dní. Na pamiatku spomínaných udalostí v židovských rodinách a v synagógach počas sviatku Chanuka zapaľujú po osem dní postupne každý deň o jednu sviečku viac a v posledný deň sviatku svieti už všetkých osem sviec.

Takto to na Kúpeľnom ostrove v nedeľu večer vyzeralo:

93 Shares

Najnovšie správy

Piešťanskí hasiči vyrážali v uplynulom týždni k viacerým výjazdom. Ratovali ľudí aj autá, odstraňovali popadané stromy a chceli pomôcť i…
  • 18.02.2020, 10:00
  • Spravodajstvo
utorok, 18. februára 2020
Meniny má Jaromír, zajtra Vlasta