Literárny tip: Slovenské príslovia, porekadlá, úslovia a hádanky

  • Kultúra a spoločnosť / Knihy
  • 10. júna 2019, 10:00

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

© Panta Rhei

Vo vydavateľstve Tatran vyšlo v roku 2018 piate vydanie zborníka slovenskej ľudovej slovesnosti Slovenské príslovia, porekadlá, úslovia a hádanky. Dielo Adolfa Petra Zátureckého má nespornú kultúrnu hodnotu a je obdivuhodným výsledkom jeho dlhoročného zberateľského úsilia. Zbierka má systematické členenie, 20 tematických kapitol, v ktorých sú abecedne usporiadané heslá, ústredným prvkom je človek vo vzťahu k životu a svetu. Záturecký sa snaží oddeliť príslovia, porekadlá a pranostiky. Vydanie je doplnené dodatkom s názvom Boh, dobré a zlé mravy, pravda a viera (tento bol v minulých vydaniach z ideologických dôvodov vypustený). Autor sa nevyhýba zaradeniu jazykovo zvláštnych prezývok a nadávok. Zátureckého dielo je výnimočné a dodnes neprekonané.

Ivana Papcunová

5 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava.
  • 14.12.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
K obdobiu adventu patrí vôňa ihličia, škorice, ligotavé vianočné ozdoby, ktoré odrážajú plameň sviečky. Je to príležitosť, keď radostné očakávanie…
  • 13.12.2019, 21:09
  • Piešťanský týždeň / Nezaradené / Školy / Spravodajstvo
nedeľa, 15. decembra 2019
Meniny má Ivica, zajtra Albína