LETECTVO: Na Air Show Slavnica aj historické lietadlá

04. 06. 2012 11:55

Medzi lietadlami - veteránmi sa predstavia napríklad Spitfire, MiG-15 či L-29 Delfín

BRATISLAVA 4. júna (SITA) – Na letisku Slavnica v Dubnici nad Váhom bude v sobotu letecký deň zameraný na historické lietadlá. Agentúru SITA o tom informoval mediálny manažér Air Show Slavnica 2012 Teodor Pasternák.
   Podujatie je podľa organizátorov špecifické tým, že na ňom nebudú lietať len lietadlá, ktoré dnes môžeme vidieť na leteckých dňoch, ale návštevníci uvidia aj lietadlá - veterány. Na zemi i vo vzduchu sa predstavia historické stroje ako napríklad Spitfire MK XVIe, MiG-15, L-29 Delfín, vetroň LF-107 Luňák a ďalšie. Zo súčasných lietadiel budú k dispozícii napríklad Cessna 421, DA-42 Twinstar, TU-154M či najmodernejšie slovenské lietadlo Shark.
   Vstupenky na letecký deň sa budú predávať v ôsmich pokladniciach pred bránou na letisko počas celého podujatia. Pre návštevníkov, ktorí prídu autom, je vyhradené parkovisko na upravenej trávnatej ploche asi kilometer od vstupu na letisko. Najlepší prístup z diaľnice k letisku Slavnica je odbočením na exitoch Nemšová alebo Ilava. Nemotorizovaní návštevníci môžu využiť bezplatnú autobusovú kyvadlovú dopravu, ktorá bude na letisko premávať zo železničnej stanice Dubnica nad Váhom od 7:50 do 17:45 v päť- až 25-minútových intervaloch. Posledný autobus z letiska bude odchádzať o 18:00. Organizátori leteckého dňa rokujú aj o možnosti mimoriadneho zastavenia rýchlikov zo smeru Bratislavy a Žiliny na stanici Dubnica nad Váhom.
   Letecký deň Air Show Slavnica organizuje Aviatik Team, s.r.o. Spoluorganizátormi sú Slovenský letecký zväz gen. dr. M. R. Štefánika, Klub vojenských výsadkárov a Aeroklub Dubnica nad Váhom. Akcia sa uskutoční pri príležitosti 90. výročia narodenia piateho najúspešnejšieho československého stíhača II. svetovej vojny Otta Smika, ktorý v leteckých bitkách vybojoval osem samostatných vzdušných víťazstiev. Zahynul ako 22-ročný v novembri 1944, keď pri nálete na železničnú stanicu Zwolle v Holandsku jeho lietadlo vážne poškodila protiletecká obrana a pri pokuse pristáť havaroval.
   Viac informácií o podujatí možno nájsť na internetovej stránke www.aviatikteam.sk.

(SITA, pr;nr), 20120604115512

Zdroj: SITA

GARGO
Regal Burger

Anketa