HRON: Putovaním od prameňa k ústiu upozornia na hrozby pre rieku

21. 08. 2015 14:43

BANSKÁ BYSTRICA 21. augusta (SITA) - Upozorniť na potrebu zachovania živých riek a na riziká plánovaných malých vodných elektrární na Hrone má podujatie Za živé rieky – Dolu Hronom, ktoré od nedele 23. augusta do 1. septembra organizujú občianske združenia Slatinka a Rieka. Ide o takmer 300-kilometrové putovanie bicyklami a člnmi od prameňa Hrona pod Kráľovou hoľou k jeho ústiu do Dunaja a sprievodné informačné turné v jednotlivých mestách a obciach. Pri jeho organizovaní spolupracujú aj vodáci, rybári, ochranári, miestni aktivisti, prevádzkovatelia kempov či požičovní člnov.
Ako uviedla Martina Paulíková zo združenia Slatinka, kampaň Za živé rieky – Dolu Hronom vznikla na základe spoločného želania ľudí žijúcich pri Hrone, aby sa táto rieka nestala onedlho mŕtvou stokou. „Znečisťovanie, odbery aj vypúšťanie vody, prehradzovanie toku pre výstavbu malých vodných elektrární, splachovanie pôdy z polí či likvidácia brehových porastov, to všetko sú akútne hrozby, ktorých dôsledky vidíme v povodí už dnes. Výsledkom je zhoršovanie stavu vôd a zhoršovanie kvality života obyvateľov,“ uviedla Paulíková.
Akcia sa začína v nedeľu hodinu pred poludním pri prameni Hrona v katastri obce Telgárt v okrese Brezno, pričom prvých zhruba 70 km bude putovať skupina bicyklistov. Od kempu v Nemeckej už nastúpia vodáci na člnoch. Denne splavia približne 25 až 30 kilometrov a do ústia Hrona by sa mali doplaviť v utorok 1. septembra na poludnie. Medzi putujúcimi bude aj skupinka mladých ľudí, ktorá bude mapovať biotopy a znečistenie rieky. Ďalšia skupina pôjde autom a bude sa s informačnými stolíkmi zastavovať v dedinách a mestách popri Hrone a vysvetľovať verejnosti dôvody a ciele kampane a zároveň zbierať podpisy pod petíciu vyzývajúcu k ochrane Hrona. Podľa Paulíkovej sa na celom putovaní zúčastní zhruba 70 ľudí, naraz sa ich bude splavovať najviac 25. „Chceme upozorniť na to, že rieka Hron živí miestnych obyvateľov, podnikateľov, poľnohospodárov, je na ňu naviazaný turistický ruch, rybárstvo. Preto je potrebné pri rozhodovaní o využití rieky hovoriť o verejnom záujme a potrebách miestnych komunít. Nie je možné kdesi stovky kilometrov ďaleko rozhodnúť o miestnych ľuďoch, a potom už len následne z diaľky sledovať konflikty medzi súkromnými investormi malých vodných elektrární a miestnymi komunitami,“ dodala Paulíková. V rámci kampane organizátori sprístupnia aj internetovú stránku zaziverieky.sk.


pt;bl

Zdroj: SITA

GARGO
Regal Burger

Anketa