KOŠICE: Predstavenia festivalu divadiel videlo takmer štyritisíc ľudí

09. 09. 2014 09:14

KOŠICE 9. septembra (SITA) – Divadelné predstavenia rôznych žánrov v rámci Festivalu divadiel strednej Európy v podaní súborov zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska a Talianska prilákali do hľadísk, ale aj do centra Košíc takmer 4 000 divákov. Informoval o tom dnes hovorca košického štátneho divadla Svjatoslav Dohovič. „Som rád, že sa nám napriek chudobnejšiemu rozpočtu podarilo Košičanom ponúknuť opäť pestrú zmes divadelných produkcií. Boli medzi nimi aj také, ktoré na festival a aj do Košíc priniesli nové netradičné divadelné pohľady na rôzne témy. Návštevnosť potvrdzuje, že festival si vybudoval okruh svojich stálych divákov a som presvedčený, že si našiel aj nových. Verím, že sa s nimi budeme stretávať aj počas roka v košických divadlách,“ povedal po festivale jeho riaditeľ a predseda občianskeho združenia Košické divadlo František Ténai.
„Už tradične sa s veľkým úspechom stretli pouličné predstavenia pred Historickou budovou ŠD. Najmä poľský Teatr na walizkach svojou šou Sud smiechu zabodoval u festivalového publika. Od najmenších až po najväčších sa všetci vynikajúco zabávali na pravej pouličnej šou s prvkami klauniády aj cirkusového umenia,“ povedal Dohovič. Diváci sa nielen zabávali, niektorí sa stali aj „obeťami“ hercov a v niektorých výstupoch si aktívne zahrali. „Vôbec som nečakala, že by sa mi tu dnes niečo také mohlo stať. Ale to bolo príjemné a zábavné,“ priznala sa Iveta Čižmárová, ktorá si vyskúšala netradičnú jazdu na jednokolke. Ako dodala, na festival sa už niekoľko rokov veľmi teší a ak jej to časovo vychádza, tak navštevuje takmer všetky festivalové podujatia.
„Vrcholom festivalu bolo predstavenie Traviata talianskej skupiny Artemis Danza. Záujem divákov bol taký veľký, že organizátori napokon ponúkli „live“ veľkoplošnú projekciu predstavenia pred Historickou budovou ŠD,“ povedal Dohovič. Doložil, že netradičné spracovanie známej opery v tanci sledovalo nielen viac ako 500 divákov priamo v sále, ale aj ďalšie desiatky ľudí pred divadlom. Taliani nesklamali a ponúkli predstavenie, ktoré určite zaujalo nielen milovníkov tanca. „Niečo také som ešte nevidel. Bolo to fantastické ako dokázali do tanca pretaviť operný príbeh. Teším sa, že nám festival ponúkol možnosť vidieť takéto predstavenie. Možno už nič také nikdy neuvidím,“ povedal po predstavení Jozef Jarkovský.
Druhé pokračovanie napísalo počas festivalu aj spracovanie historickej drámy Karola Horáka Svedectvo krvi. Nad textom košického dramatika Karola Horáka o troch košických mučeníkoch počas festivalového týždňa pracovali herci, ale aj zbor košickej opery pod vedením režiséra Petra Weincillera a výsledok svojho workshopu ukázali v kostole premonštrátov. Miesto ani dátum druhého pokračovania projektu vôbec nebolo náhodné. Práve na mieste, kde kostol stojí, sa 6. septembra 1619 odohrala tragédia troch katolíckych kňazov, ktorých chytili a zabili protestantskí hajdúsi Juraja I. Rákócziho.
„Myslím si, že výborné boli všetky produkcie. Teším sa, že sa k festivalovým priestorom pridali ďalšie miesta v Košiciach - divadlo Thália či Kasárne/Kulturpark a kostol premonštrátov,“ povedal Ténai.
Trochu problémov, našťastie až v posledný deň festivalu, narobilo počasie, keď sa pre silnú búrku nedohralo predstavenie Janko Hraško a iné hraškoviny v átriu Bábkového divadla. Diváci však o bábkové divadlo neprídu. Organizátori sa rozhodli náhradné predstavenie uviesť v nedeľu 16. septembra 2014 v rovnakom čase, o 16:30, v priestoroch Bábkového divadla.


ič;nr

Zdroj: SITA

GARGO
Regal Burger

Anketa