KOŠICE: Na stredoeurópsky divadelný festival prídu aj Taliani

04. 08. 2014 11:19

KOŠICE 4. augusta (SITA) – Už ôsmy rok bude prvý septembrový týždeň patriť v Košiciach stredoeurópskym divadlám. Od 3. do 7. septembra prinesie Festival divadiel strednej Európy divadlo v jeho najrôznejších podobách. Ako povedal riaditeľ festivalu František Ténai, program bude aj v tomto roku bohatý a naplní jeden zo základných cieľov festivalu – priniesť divadelné produkcie aj do nedivadelných priestorov. Festival má prilákať čo najväčší okruh divákov nielen z radov milovníkov divadelného umenia, ale aj tých, ktorí do divadla nechodia vôbec alebo len sporadicky. Prídu divadelné súbory zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska a premiérovo aj z Talianska,
„Festivalové predstavenia sa v tomto roku budú hrať v priestore pred historickou divadelnou budovou, niektoré produkcie aj na jej javisku. Predstavenia sa odohrajú aj v priestoroch, ktoré vznikli alebo boli zrekonštruované v rámci investičných projektov Európskeho hlavného mesta kultúry – Košice 2013, na javisku zrekonštruovanej Malej scény ŠD a v Kasárňach/Kulturparku,“ uviedol Ténai. Tak ako počas predchádzajúcich ročníkov aj tentoraz festival prinesie netradičné divadelné predstavenia. Medzi také patrí predstavenie Joplin hudobného divadla Capitol z poľskej Wroclavi či La Traviata v podaní Artemis Danza z talianskej Bologne.
Už v prvý deň festivalu sa môžu divadelní fajnšmekri tešiť na premiéru druhej časti trilógie Svedectvo krvi, ktorej základom je divadelná hra súčasného slovenského dramatika Karola Horáka. Prvá časť, ktorá vznikla v koprodukcii OZ Košické divadlo a Štátneho divadla Košice, mala premiéru v decembri 2013. Moderné spracovanie historickej témy košických mučeníkov v réžii mladej poľskej režisérky Agnieszky Olszten zabodovalo aj na 10. ročníku festivalu Nová dráma/New drama, na ktorom získalo Zvláštnu cenu poroty za súhru hereckého kolektívu.
„Program v týchto dňoch naberá konečnú podobu a diváci ho v dostatočnom predstihu nájdu na webovej stránke festivalu kosicefest.eu, či na webovom portáli a facebookovom profile Štátneho divadla Košice,“ dodal Ténai.
Vstup na festivalové predstavenia je voľný, len na produkcie v priestoroch s obmedzenou kapacitou sa budú lístky predávať v pokladni divadla. Aj v tomto roku organizátori pripravujú výstavu, krst zaujímavej knižnej publikácie a tvorivé dielne pre deti.
Organizátorom festivalu je občianske združenie Košické divadlo v spolupráci so Štátnym divadlom Košice a s podporou K13 – Košické kultúrne centrá, Košického samosprávneho kraja a mesta Košice.ič;bl

Zdroj: SITA

GARGO
Regal Burger

Anketa