PREŠOV: Lekári v Prešove dosiahli splnenie požiadaviek

19. 11. 2013 16:32

vyšlo aj v EKO

PREŠOV 19. novembra (SITA) - Zástupcovia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) pri Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Prešove dosiahli splnenie svojich požiadaviek. Do pracovných zmlúv im vedenie nemocnice zakomponuje dodatky, ktoré im budú garantovať zvýšenie miezd na roky 2014 a 2015 aj s platnými koeficientmi. Zmluvy sú individuálne, nemocnica ich musí vypracovať pre každého lekára osobitne, preto to môže trvať týždeň aj dva. V prešovskej FNsP Jána Adama Reimana pracuje 350 lekárov, z nich 139, ktorí už mali vyčerpané povolené nadčasy, minulý týždeň vypovedalo služby. Rokovania spejú k tomu, že svoje výpovede z nadčasov v najbližších hodinách stiahnu.
Ako informoval podpredseda LOZ a šéf prešovskej organizácie Michal Policián, k tejto problematike dnes zasadal výbor LOZ. Následne sa konala schôdza členov LOZ, na ktorej odzneli informácie o výsledkoch piatkového rokovania na ministerstve zdravotníctva a pondelňajšieho rokovania s riaditeľstvom prešovskej nemocnice. Policián uviedol, že od vedenia nemocnice dostali vzor novej Dohody o zmene pracovnej zmluvy a Dohody o výkone práce nadčas, pracovnej pohotovosti a úprave rozvrhnutia pracovného času. "S riaditeľstvom sme dospeli k spoločnému bodu, poriešili sme jednu situáciu aj druhú. Dnešná členská schôdza odobrila náš postup a považujeme celú situáciu za ukončenú,” uviedol Policián.
Po súhlasnom stanovisku členskej základne LOZ odišli šéfovia odborárov za vedením prešovskej nemocnice. Podľa Policiána nasledovať bude vypracovanie nových pracovných zmlúv, kde budú zakomponované tie body, ktoré odborári žiadali, ide o tretie zvýšenie platov na rok 2014 a 2015 a v zmluvách už nebudú problematické časti, ktoré odmietli.
Podľa Policiána snahou lekárov je dospieť k dohode na pohotovostných službách, odsúhlasila to aj ich členská základňa. Situáciu by malo zmierniť aj to, že do nemocnice od budúceho roka budú prijatí ďalší lekári, na ktorých sa rozloží časť pohotovostných služieb. Vedenie nemocnice prisľúbilo, že počas celého roka sa bude sledovať dodržiavanie limitov nadčasových hodín u všetkých lekárov.
Ako Policián uviedol, na rokovaní na pôde rezortu zdravotníctva odznelo, že ministerka dá pokyn riaditeľom ostatných nemocníc, aby pri uzatváraní nových dohôd postupovali rovnako ako v Prešove. Námestníčka pre LPS pre chirurgické odbory Ľubomíra Romanová, ktorá dala novinárom vyhlásenie za vedenie prešovskej nemocnice, informovala, že v pondelok sa stretli s predstaviteľmi LOZ. Dali im nové dohody o zmene pracovných zmlúv týkajúce sa mzdových podmienok. Pre vedenie nemocnice je teraz najdôležitejšie, že nemocnica funguje a bude fungovať v bežnom režime a nedôjde k žiadnym obmedzeniam.
Podľa predsedu LOZ Petra Visolajského ešte nie sú pracovné zmluvy v znení, aké požadujú, dohodnuté okrem už spomínaného Prešova nikde. Koeficienty mali byť zatiaľ premietnuté v nemocnici v Nových Zámkoch, avšak len do kolektívnej zmluvy, o pracovných zmluvách ešte rokujú. "Kolektívne zmluvy nie sú pre nás až tak podstatné a z nášho pohľadu sa dajú ľahko zmeniť aj bez nás," povedal Visolajský s tým, že lekári netvoria majoritnú časť zamestnancov nikde. V ostatných nemocniciach sa pracovné zmluvy taktiež ešte riešia. Visolajský verí, že do konca týždňa to uzavrú. Znenie, ktoré požadujú lekári do zmlúv zapracovať, doručili riaditeľom nemocníc v pondelok.

Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.


bl;km

Zdroj: SITA

GARGO
Regal Burger

Anketa