Súhrn správ domáceho spravodajstva z 23. mája

24. 05. 2013 07:22

opakovaná správa

NR SR: Čaplovič trvá na rozhodnutiach, ktoré zatiaľ v rezorte urobil
Učiteľom sa najviac znížili platy v roku 2011, uviedol v záverečnom slove v parlamente k správe o stave školstva minister Dušan Čaplovič. "Do školstva išlo menej peňazí, zobrali sa peniaze na vedu, na investície do vysokých škôl, v tomto období jediný raz nešli peniaze na zvýšenie platov učiteľov," vysvetľoval Čaplovič situáciu v roku 2011, keď bola premiérkou Iveta Radičová. Minister trvá na rozhodnutiach, ktoré zatiaľ v rezorte urobil. "Školstvo nemôže byť pravé alebo ľavé, len dobré alebo zlé," dodal s tým, že k diskusii dostali už viac ako 40 pripomienok, ktoré vyhodnotia po 30. júni. Poslanci o situácii v školstve diskutovali viac ako deň, v rozprave vystúpilo 18 zákonodarcov. Správa obsahuje návrhy, je určená na diskusiu, ktorá je otvorená do 30. júna tohto roku. "Diskusia potvrdila, že čím viac človek pozná, tým častejšie zvažuje svoje kroky, ktorá cesta je správna. Čím menej pozná problematiku, tým častejšie má jednoduché, populistické riešenia," zhodnotil Čaplovič vystúpenia poslancov. Zdôraznil, že treba zrovnoprávniť odborné vzdelávanie so všeobecným, čo bude vláda podporovať viacerými spôsobmi, napríklad špeciálnymi štipendiami. Za katastrofu označil detašované pracoviská vysokých škôl, ktoré sú podľa neho v každej druhej dedine.

NR SR: Opozičné návrhy k správe o stave školstva neprešli
Slovensko by malo postupne zvyšovať výdavky na školstvo, aby do roku 2020 dosiahli šesť percent HDP. Vyplýva to zo Správy o stave školstva na Slovensku na verejnú diskusiu, ktorú parlament zobral na vedomie. Národná rada neschválila uznesenia opozičných zákonodarcov, ktoré k správe predložili. Do roku 2020 by podľa správy mal priemerný plat učiteľa s vysokoškolským vzdelaním dosiahnuť najmenej 75 percent priemerného platu ostatných vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Správa obsahuje 22 systémových krokov pre ďalší rozvoj regionálneho školstva a 22 krokov pre rozvoj vysokého školstva. Podľa nej treba optimalizovať sieť škôl a školských zariadení. "Jedným z nástrojov na zvýšenie efektívnosti siete škôl, a tým aj získania zdrojov na zvyšovanie platov, je umožniť zvýšiť počet žiakov v triedach a získané zdroje využiť radšej na menší počet lepšie zaplatených učiteľov ako na veľký počet priemerne zaplatených učiteľov," konštatuje správa. Materiál je určený na diskusiu, ktorá je otvorená do 30. júna tohto roku. Poslanec za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý neuspel s návrhom, aby parlament požiadal vládu o predloženie konečnej verzie správy o stave školstva do 15. októbra. Poslancovi za OĽaNO Richardovi Vašečkovi zákonodarcovia Smeru-SD zamietli uznesenie, podľa ktorého mal minister školstva Dušan Čaplovič na najbližšiu schôdzu parlamentu predložiť správu o tom, koľko centier voľného času funguje teraz a koľko ich bolo na začiatku školského roka v septembri minulého roka.

NR SR: Pri rizikovejšej práci budú častejšie rekondičné pobyty
Zamestnanci vykonávajúci rizikovejšiu prácu zaradenú do tretej a štvrtej kategórie rizikovosti budú mať od budúceho roka nárok na častejšie rekondičné pobyty. Vyplýva to z novely zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, ktorú schválil parlament. Kým v súčasnosti sa zamestnanec, ktorý nepretržite vykonáva prácu zaradenú do tretej kategórie, zúčastňuje na rekondičnom pobyte každých šesť rokov, po novom sa bude na takomto pobyte zúčastňovať každých päť rokov. V prípade zamestnanca, ktorý nepretržite vykonáva prácu zaradenú do štvrtej kategórie rizikovosti, sa dĺžka nepretržitej práce ako podmienka nároku na rekondičný pobyt skráti zo súčasných päť rokov na štyri roky. Vyššie výdavky má niektorým firmám spôsobiť aj podrobenie sa posúdeniu zdravotnej spôsobilosti na prácu určitých skupín zamestnancov. Ide napríklad o zamestnancov, ktorí vykonávajú činnosti revíznych technikov, lešenárov či o osoby obsluhujúce vybrané stavebné alebo poľnohospodárske stroje a zariadenia. Pôjde o profesie, pri ktorých má byť zdravotná spôsobilosť na prácu podmienkou na vydanie preukazu, osvedčenia alebo dokladu o absolvovaní výchovy a vzdelávania na obsluhu a vykonávanie niektorých činností. Bez tohto preukazu, osvedčenia či dokladu pritom zamestnanec nebude môcť vykonávať svoju prácu. Tieto vybrané profesie sa budú podrobovať lekárskej preventívnej prehliadke vo vzťahu k práci každých päť rokov.

NR SR: Rast nezamestnanosti je podľa Štefanca dôsledkom ideológie
Medziročný nárast nezamestnanosti na Slovensku o jeden percentuálny bod je podľa poslanca Ivana Štefanca (SDKÚ-DS) dôsledkom ideologických opatrení vlády jednej strany a zlyhaním zdravého rozumu. V parlamentnej rozprave k správe o nezamestnanosti na Slovensku pritom kritizoval najmä zrušenie rovnej dane a zmeny v Zákonníku práce. Vláda podľa neho svojimi opatreniami najprv vyhnala prácu zo Slovenska a potom chce vybraným firmám poskytovať investičné stimuly. "Len Grécko, Španielsko a Portugalsko sú na tom horšie," uviedol k nezamestnanosti na Slovensku. Poslanec za Most-Híd Ivan Švejna poukázal na to, že až tretina mladých ľudí do 25 rokov je na Slovensku bez práce. Za stav nezamestnanosti na Slovensku podľa neho môžu externé vplyvy, ale aj hospodárska politika vlády. Kritizoval to, že vláda odpúšťa dane len vybraným veľkým podnikateľom za to, že vytvoria pracovné miesta. Krátko po 19:00 predsedajúca schôdze Jana Laššáková prerušila rokovanie 19. schôdze. Poslanci budú v rokovaní o správe o nezamestnanosti pokračovať v piatok od 09:00.

NR SR: Žilinka by si ako predseda NKÚ posvietil na eurofondy a VÚC
Nezávislá kontrola je jednou z najvyšších hodnôt demokracie. Takto začal svoju obhajobu na poslaneckom výbore pre financie a rozpočet kandidát na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Maroš Žilinka. Členom poslaneckého výboru predstavil svoju predstavu o vedení kontrolného orgánu, pričom poukázal na štyri oblasti, v ktorých by mal NKÚ zabrať. Prvou z nich je zlepšenie plánovania kontrolnej činnosti v oblasti štátnej správy. Veľký priestor na zlepšenie pôsobenie NKÚ Žilinka vidí aj v kontrole orgánov vyšších územných celkov. Ich výdavky podľa jeho slov tvoria asi štvrtinu výdavkov verejnej správy, avšak NKÚ z nich preverí len asi tri percentá. "Je to slabá a nedostatočná kontrola, sú tam veľké rezervy," dodal. V prípade zvolenia do funkcie by si Žilinka rád posvietil aj na eurofondy. "Pomaly niet dňa, aby sa nejaký problém s čerpaním eurofondov nevyskytol v správach," skonštatoval. Štvrtou oblasťou, kde má NKÚ ešte čo zlepšovať, je podľa Žilinku budovanie obrazu v očiach verejnosti. "Niekedy mám pocit, že bežní ľudia ani nevedia, že nejaký NKÚ existuje," uviedol Žilinka. Podľa neho NKÚ by mal o svojej činnosti informovať jasnejšie a zrozumiteľnejšie. Verejnosť by tak videla, že existuje nezávislý kontrolný orgán, ktorý dbá o dodržiavanie zákona a poukáže na prešľapy, čo by malo aj preventívny účinok.

NR SR: Gajdoš a Mak z NDS prídu pre poistné zmluvy o ročný plat
Funkcionári Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Milan Gajdoš a Daniel Mak prídu o ročný plat. Pokutu vo výške 12-násobku mesačného platu im jednomyseľne odsúhlasil výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Manažment NDS v júni 2012 uzavrel miliónovú poistnú zmluvu proti spôsobeným škodám. Zmluva, za ktorú NDS z peňazí daňových poplatníkov v priebehu troch rokov zaplatí takmer milión eur, kryje manažérov a riadiacich zamestnancov spoločnosti v prípade akýchkoľvek škôd, ktoré spôsobia.

DOPRAVA: Rezort prekvapili pokuty pre funkcionárov NDS pre zmluvy
Rezort dopravy prekvapilo rozhodnutie parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, ktorý udelil dvom funkcionárom Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) pokutu vo výške 12-násobku ročného platu. Manažment NDS totiž v júni 2012 uzavrel miliónovú poistnú zmluvu proti spôsobeným škodám. Podľa hovorcu rezortu dopravy Martina Kóňu totiž nejde o novú poistnú zmluvu, ale len o pokračovanie prakticky identických zmlúv, ktoré boli uzatvárané od začiatku fungovania NDS. "Bolo to práve počas druhej Dzurindovej vlády, keď tieto zmluvy uzreli svetlo sveta. Otázkou je, prečo pánovi Beblavému tieto zmluvy nevadili a neriešil ich počas vlády Mikuláša Dzurindu alebo Ivety Radičovej," zareagoval Kóňa. Pripomína, že poistné zmluvy nechránia len manažérov, ale aj samotné štátne firmy. Poistné krytie je uzatvorené na 70 miliónov eur, a v prípade, ak by sa čokoľvek stalo, štát by mohol od chybujúcich manažérov vymáhať náhradu škody iba do výšky ich majetku.

NR SR: Fico na branno-bezpečnostný výbor neprišiel, je v zahraničí
Premiér Robert Fico ani vo štvrtok neprišiel na rokovanie parlamentného branno-bezpečnostného výboru, aby hovoril s poslancami o stave na generálnej prokuratúre. Fico sa z rokovania ospravedlnil s tým, že je na zahraničnej pracovnej ceste. Na rokovanie výboru neprišli ani poslanci za Smer-SD vrátane predsedu výboru Jaroslava Bašku. Rokovanie výboru navrhol poslanec za OĽaNO Richard Vašečka. Ten chce v pléne iniciovať Baškove odvolanie z funkcie. "Mrzí ma, že Baška vzbudil zdanie o serióznosti, odignoroval schôdzu, ktorú sám zvolal. Navrhnem v pléne odvolanie Bašku z funkcie. Je to úmyselné marenie toho, aby sa občania nedostali k informáciám,“ povedal Vašečka novinárom. Vašečka ako zástupca občanov bude žiadať premiéra o stretnutie. Chce mu položiť otázky, ktoré mu plánoval položil na výbore. Poslanca zaujíma, aké sú tajomstvá na generálnej prokuratúre, že vláda dala návrh na skrátené legislatívne konanie zákona o organizácii na ústavnom súde.

FEDOR: Výbor nemá vyšetrovacie kompetencie
Úlohou parlamentného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva (VS) je podľa jeho predsedu Martina Fedora skontrolovať a vniesť svetlo do toho, ako sa nakladalo s informáciami o podozreniach z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS) v rokoch 2006 až 2010. Ako povedal novinárom, výbor má tiež právo skontrolovať, aká bola cesta jednotlivých dokumentov. Výbor chce tiež získať prehľad, či minister obrany alebo niekto z aktuálnych funkcionárov služby vedel o podozreniach, kedy sa o nich dozvedel a ako postupovali. „Nie sme výbor, ktorý bude požadovať vystúpenie niekoho, ale umožnili sme, že ak relevantné osoby chcú povedať niečo na výbore, bude im to umožnené,“ povedal s tým, že celú dokumentáciu, ktorú získal, odovzdal špeciálnemu prokurátorovi. „Obsah musí riešiť prokuratúra, podozrenia a konkrétne záležitosti. Výbor nemá vyšetrovacie kompetencie. Nie sme tu na to, aby sme vyšetrovali a označovali, kto porušil aký zákon,“ povedal. Členovia výboru budú pokračovať v rokovaní o medializovanej kauze začiatkom budúceho týždňa.

NR SR: Paška nebude výboru vysvetľovať pôsobenie v spotoch TA3
Predseda parlamentu Pavol Paška nebude výboru pre nezlučiteľnosť funkcií vysvetľovať svoje pôsobenie v spotoch spravodajskej televízie TA3. Za pokračovanie v konaní voči Paškovi hlasovalo šesť opozičných poslancov, osem zákonodarcov za Smer-SD sa hlasovania zdržalo. "Tak ako som v minulosti nehlasoval za iné podnety, ktoré boli podľa môjho právneho pohľadu nejasné a nebola jasná indikácia toho, že verejný funkcionár porušil zákon, tak som nehlasoval ani za uznesenie voči pánovi Paškovi," vysvetlil poslanec za Smer-SD Otto Brixi. Paška podľa neho zákon neporušil, pretože nevystupoval v reklame, ale v programovej upútavke. Hoci opoziční poslanci podporili pokračovania konania, teda aby Paška výboru poslal vysvetlenie, ani oni neboli úplne presvedčení o vine predsedu parlamentu. Poslanec za KDH Alojz Přidal napríklad pripustil, že v konečnej fáze by za potrestanie Pašku nehlasoval.

NR SR: Výbor začal konanie voči 50-tke verejných funkcionárov
Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií začal konanie voči 50-tke verejných funkcionárov, ktorí do národnej rady nepredložili majetkové priznania alebo ich podali oneskorene. Ak výbor rozhodne, že prišlo k porušeniu zákona, potrestá ich pokutou vo výške mesačného platu. Majetkové priznania za rok 2012 doteraz do parlamentu nepredložilo 43 verejných funkcionárov, sedem funkcionárov podalo priznania po zákonnej lehote.

SaS: Vyzývajú senát ÚS, aby počkal s rozhodnutím o Čentéšovej sťažnosti
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva ústavných sudcov Petra Brňáka, Milana Ľalíka a Mariannu Mochnáčovú, aby vyčkali so svojím rozhodnutím vo veci sťažnosti nevymenovaného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša až do rozhodnutia o ústavnosti zákona, na základe ktorého im bola táto kauza opätovne pridelená. "Pripomíname, že sudcovia Brňák a Ľalík boli už z konania vylúčení pre ich možnú predpojatosť. SaS s poľutovaním konštatuje, že Ústavný súd SR sa stal baranidlom, ktorým si pokútne záujmy kliesnia cestu k ovládnutiu Generálnej prokuratúry SR. Ich politickým reprezentantom je dnes prezident Ivan Gašparovič a predovšetkým strana Smer," napísala SaS vo vyhlásení, ktoré poskytlo tlačové oddelenie strany. SaS ďalej uviedla, že "ústavní sudcovia v 90. rokoch kládli účinné prekážky rozpínajúcemu sa mečiarzimu, ktorý robil zo Slovenska čiernu dieru Európy". Dnes podľa strany stoja pred ústavnými sudcami rovnaké výzvy. Plénum Ústavného súdu SR v stredu na neverejnom zasadaní pridelilo sťažnosť Jozefa Čentéša opätovne Petrovi Brňákovi, ktorého Čentéš namietal a námietku ÚS akceptoval.

ŽITŇANSKÁ: Stala sa rozhodcom Viedenského medzinárodného súdu
Bývalá ministerka spravodlivosti, poslankyňa Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) bola zapísaná medzi stálych rozhodcov Viedenského medzinárodného rozhodcovského súdu (VIAC). Slovenskí aj zahraniční podnikatelia si ju budú môcť zvoliť, aby na tomto arbitrážnom súde rozhodovala ich spory. VIAC obvykle rieši obchodné spory s medzinárodným prvkom, informovala o tom advokátska kancelária TaylorWessing e/n/w/c advokáti, s ktorou Žitňanská spolupracuje.

PRIESKUM: Fico vedie v pozitívnom aj negatívnom rebríčku politikov
Premiér Robert Fico je najdôveryhodnejší politik, no zároveň je aj na čele rebríčka neobľúbených politikov. Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry MVK, ktorý robili 8. až 15. mája na vzorke 1 085 respondentov, informoval Pavel Haulík z agentúry MVK. Šéfovi kabinetu dôveruje podľa prieskumu 30,4 percenta opýtaných. Na druhom mieste skončil jeho stranícky kolega Robert Kaliňák so 16,8 percenta. Tretie miesto obsadil Béla Bugár, ktorému dôveruje 13 percent respondentov. Nasleduje poslanec Daniel Lipšic s výsledkom 12,4 percenta. Prvú päťku uzatvára prezident republiky Ivan Gašparovič, ktorému možno veriť podľa 9,1 percenta opýtaných. Agentúra MVK sa ľudí pýtala aj na politikov, ktorí podľa nich "spôsobujú vážne problémy a najviac kazia úroveň politiky u nás". Najvyššie skóre v tejto otázke získal Robert Fico, ktorého označilo 27,4 percenta respondentov. Druhú priečku obsadil šéf liberálov Richard Sulík s výsledkom 24,1 percenta nasledovaný bývalým predsedom národniarov Jánom Slotom s 22,2 percenta. Mikuláš Dzurinda skončil na štvrtom mieste s 15,7 percenta. Piate miesto patrí rovnako ako pri opačnej otázke hlave štátu Gašparovičovi, ktorého označilo 12,7 percenta. Pri oboch otázkach mohol každý respondent uviesť tri mená politikov.

RTVS: Nový web predstavia už o pár dní
Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) sa pripravuje na spustenie nového webu. S jeho spustením zároveň webové služby RTVS prejdú z externého do interného prostredia. Ako na rokovaní Rady RTVS informovala riaditeľka sekcie marketingu a komunikácie RTVS Daša Matušíková, na vytvorení spoločného webového sídla RTVS zlúčením súčasných troch webstránok - stv.sk, rozhlas.sk a rtvs.sk, sa dohodli ešte vlani so spoločnosťou Fat Chilli. Nový web postupne "zlúči content (obsah, pozn. redakcie) týchto troch webov a umožní divákom naozaj bezbariérový moderný a funkčný prístup ku contentu televízie a rozhlasu. Momentálne sme v stave, že web sme z časti prebrali a chceme ho dať do prevádzky začiatkom budúceho týždňa. "V pondelok, utorok v testovacej prevádzke pôjde von ako beta verzia. To znamená, že všetky veci tam nebudú stopercentné, budú sa ešte vychytávať prípadné chyby," povedala médiám na rokovaní rady Matušíková.

RÓMOVIA: EK nám vyčíta slabý pokrok v riešení problémov Rómov
Európska komisia (EK) vyčíta Slovensku neefektívne vynakladanie peňazí zo štrukturálnych fondov Európskej únie určených na riešenie rómskej problematiky. Okrem toho negatívne vníma priamu aj latentnú diskrimináciu, segregáciu Rómov v školách, ako aj v osadách. Informoval o tom riaditeľ direktoriátu EÚ pre regionálnu a miestnu politiku Rudolf Niessler na konferencii o príspevku štrukturálnych fondov EÚ k integrácii Rómov na Slovensku, ktorá sa koná v Košiciach. Dodal, že peniaze sa investujú, no v osadách pokrok nevidieť.

LIETADLO: Posádka strateného lietadla je mŕtva, spadli v Poľsku
Posádka strateného poľského lietadla, ktoré hľadali aj na slovenskej strane, zahynula. Ich stroj sa zrútil v oblasti Babej hory (1 725 m. n.m.), ktorá je na slovensko-poľskom pomedzí, potvrdil to Zdeno Bielik z Leteckého a námorného vyšetrovacieho útvaru Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Svedkovia naposledy počuli lietadlo vo vzduchu ešte na poľskej strane nad spomínanou Babou horou. Títo ľudia lietadlo údajne iba počuli, ale pre oblačnosť nevideli. "Lietadlo sa už na Slovensku neprihlásilo, hoci nad Krakovom dostala posádka pokyn, aby prešla na slovenskú frekvenciu," uviedol Bielik. Po lietadle pátral aj na slovenskej strane vojenský vrtuľník, ktorý okolo obeda vyštartoval z Prešova a smeroval na Babiu horu. V Poľsku v tom čase bola tiež podobná pátracia akcia.

MZV: Dovolenkárom v lete pomôže konzulárne pracovisko v Splite
Slovenskí dovolenkári sa aj toto leto môžu obrátiť na vysunuté konzulárne pracovisko v chorvátskom Splite, ktoré bude aj počas tejto letnej turistickej sezóny pôsobiť od 1. júla do 31. augusta. Vysunuté konzulárne pracovisko slovenského veľvyslanectva v Záhrebe so sídlom v Splite bude mať sídlo v priestoroch Honorárneho konzulátu Slovenskej republiky v Splite na adrese: ul. Kralja Zvonimira 14/XI, Split. "Pôsobenie vysunutého konzulárneho pracoviska v Splite paralelne s Veľvyslanectvom SR v Záhrebe umožní rýchlejšie poskytnutie konzulárnej pomoci slovenským občanom v prípade núdze, ako sú dopravné nehody, úmrtia, úrazy, strata cestovných dokladov a podobne," informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.

ZBIERKA: Počas Dňa Narcisov vyzbierali takmer 890-tisíc eur
Počas 17. ročníka Dňa narcisov, ktorý sa uskutočnil 12. apríla, sa na boj s rakovinou vyzbieralo 889 923,10 eura. Približne 60-tisíc eur z tejto sumy išlo na náklady, ktoré vznikli pri organizovaní zbierky, čistý výnos z Dňa narcisov je tak zhruba 830-tisíc eur. Na tlačovej besede o tom informovala Eva Kováčová z organizácie Liga proti rakovine. "Nie je to rekord tak, ako to bolo minulý rok, napriek tomu sme radi," uviedla Kováčová. "Naším cieľom nie je každý rok lámať rekordy, ale aby sa aspoň v jeden deň v roku ľudia zomkli," povedala. Výnos zo zbierky však môže byť ešte vyšší. Liga proti rakovine totiž stále čaká na čísla od mobilných operátorov, ktorí stále nemajú zúčtované všetky faktúry. Zbierku mohli podporiť aj klienti všetkých troch mobilných operátorov odoslaním SMS. "Koncom roka alebo začiatkom roka 2014 detailne informujeme ministerstvo vnútra o konečnej sume a jej rozdelení do posledného centu," dodala Kováčová.

PRIEVIDZA: Primátori a starostovia žiadajú riešiť stav štátnych ciest
Starostovia a primátori z okresov Bánovce nad Bebravou, Prievidza a Partizánske žiadajú riešiť katastrofálny stav štátnych ciest. Zhodli sa na tom počas stretnutia na pôde SAD Prievidza. Ako informoval primátor Partizánskeho Jozef Božik, ktorý stretnutie inicioval, starostovia a primátori sa zhodli na spoločnej žiadosti ministerstvu dopravy a Slovenskej správe ciest (SSC). Chcú od nich, aby urgentne riešili stav štátnych ciest 1/64 a 1/50. „Sú to tranzitné a bytostne dôležité komunikácie pre celý tento región a pre jeho obyvateľov,“ povedal Božik. Ako ďalej dodal, súčasťou žiadosti je aj riešenie výtlkov a súvislých opráv štátnych ciest, ktoré prechádzajú obcami a mestami Hornej Nitry. „Doteraz sa tam nič výraznejšie neudialo a tieto cesty pripomínajú tankodrón,“ skonštatoval štatutár okresného mesta.

SENICA: Na Záhorí budú ťažiť zlievarenský a sklársky piesok
Na Záhorí sa onedlho začne ťažba na najväčšom ložisku zlievarenského a sklárskeho piesku na Slovensku. Ťažbu pripravuje spoločnosť Najpi, a.s. S výstavbou technologického zariadenia na ťažbu a zušľachťovanie pieskov chce spoločnosť začať na jeseň roku 2013. Vďaka tomuto projektu vznikne tridsať nových pracovných miest. Ložisko zlievarenského a sklárskeho piesku v lokalite Borský Peter a Šajdíkové Humence v okrese Senica podľa firmy obsahuje takmer 75 miliónov ton piesku, pričom jeho kvalita má najvyššiu úroveň. “Som presvedčený, že sa nám s vyťaženým a upraveným materiálom podarí presadiť nielen na Slovensku, ale aj na trhoch okolitých štátov, ako napríklad Česká republika, Rakúsko, Poľsko a Maďarsko,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Najpi Peter Ponca.

SÚDY: V kauze demonštranta z protestu Gorila vypovedal Lipšic
V kauze dôchodcu Jána J., ktorého zadržali policajti na proteste Gorila z februára minulého roku za údajný útok na policajta, vypovedal vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic. Podľa vlastných slov nevie, kto dal pokyn na zásah voči demonštrantom. Upozornil, že národná rada a jej vedenie rozhoduje o tom, koho pustí do budovy, teda nie je to v kompetencii polície. "Pokiaľ viem, tak policajný zbor zabezpečoval ochranu pred budovou národnej rady," uviedol Lipšic s tým, že je to štandardné opatrenie počas rokovaní parlamentu. Nevedel si spomenúť, či bol v ten deň vôbec prítomný na rokovaní parlamentu, priamo na demonštrácii prítomný nebol. O výstroji a výzbroji policajtov podľa jeho slov rozhodujú v policajnom zbore.

COLNÍCI: Colníci kontrolovali autoservisy, našli falošný olej
Motoristi, najmä v Žilinskom a Nitrianskom kraji, by si mali dávať pozor na falošný motorový olej, upozorňuje hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková. Colníci v spomínaných krajoch kontrolovali autoservisy. "Z ôsmich kontrolovaných autodielní v štyroch zistili porušenie práv duševného vlastníctva. Znamená to, že autoservis vydával neznačkový motorový olej za značkový," uviedla Macíková. Použitý olej teda môže byť nižšej kvality. V posledných mesiacoch colníci zadržali takmer 300 litrov falošného oleja. Zástupca majiteľa ochrannej známky v tomto prípade podal žalobu na súd vo veci určenia pravosti oleja.

TREBIŠOV: V posteli našli mŕtveho 26-ročného mladíka
V dome na Cintorínskej ulici v Zemplínskom Jastrabí v okrese Trebišov našli mŕtveho 26-ročného muža. Telo mladíka ležalo v posteli. Obhliadajúca lekárka síce nezistila stopy po zásahu inou osobou, no cudzie zavinenie nevedela vylúčiť, informoval košický policajný hovorca Alexander Szabó. Presnú príčinu smrti určí až nariadená súdna pitva. Polícia zatiaľ prípad vyšetruje ako usmrtenie.

HORNÁ ŠTUBŇA: Vlak zachytil ženu, v nemocnici zomrela
V Hornej Štubni zachytil vlak v stredu popoludní neznámu ženu, ktorá večer v martinskej nemocnici zraneniam podľahla. Keď rušňovodič zbadal v koľajisku neznámu ženu, zatrúbil a spustil rýchločinné brzdenie. Žena nato vystúpila z koľajiska, no pri prejazde vlaku ju pravdepodobne odhodilo naspäť do koľajiska. Zrazenú ženu s ťažkými zraneniami hlavy previezli do nemocnice v Martine, kde však večer zraneniam podľahla.

KOŠICE: Vodič narazil do piliera električkového nadjazdu, neprežil
Tragická nehoda sa stala vo štvrtok ráno za košickým Perešom. Tridsaťročný vodič Fabie narazil do mostného piliera električkového nadjazdu, zomrel na mieste. Nehoda sa stala približne o 06:20. Ako informovala košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová, vodič zo zatiaľ nezistených príčin zišiel z cesty a narazil do piliera. Fabiu odrazilo znovu na cestu, kde sa ešte zrazila s Octaviou. Košičan z Fabie neprežil, druhý 33-ročný vodič z Košíc sa nezranil. Škody na autách vyčíslili na 5 000 eur. Príčinu nehody vyšetrujú.

NITRA: Príčinou tragickej nehody mohla byť náhla nevoľnosť vodiča
Tragédia sa stala krátko po 14:00 v obci Branč v Nitrianskom okrese. Päťdesiatosemročný vodič nákladného auta narazil do telekomunikačného stĺpa a následne do zábradlia. Ako informovala nitrianska policajná hovorkyňa Božena Bruchterová, pravdepodobnou príčinou dopravnej nehody bola náhla nevoľnosť vodiča, ktorý na mieste zomrel. Presné okolnosti nehody vyšetrujú, príčinu smrti určí nariadená súdna pitva.

COLNÍCI: Odhalili tony nelegálneho tabaku
Tony nelegálneho tabaku odhalili v stredu trnavskí colníci. V opustenej bývalej sušičke medzi Tonkovcami a Čenkovcami zaistili 25 ton tabaku. Je podozrenie, že nebola uhradená spotrebná daň. Hneď v noci začali colníci s vážením po jednotlivých kartónoch a preverovali, či údaje uvedené na obaloch zodpovedali skutočnosti. "Ukázalo sa, že v hale bolo ukrytých 14 555 kg rezaného tabaku. Predbežná škoda na spotrebnej dani je 1 035 006 eur," uviedla hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková. Colníci teraz preverujú pôvod a spôsob nadobudnutia tohto tabaku.

BRATISLAVA: Požiar v budove STU sa podarilo lokalizovať
Požiar na 4. a 5. poschodí budovy Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity na Kollárovom námestí v Bratislave sa podarilo lokalizovať o 20:26, informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru. Podľa svedkov sa z budovy už nedymilo, ani nešľahali plamene. "Dosiaľ nedisponujeme informáciou, že by následkom požiaru utrpela nejaká osoba ujmu na zdraví," informovala bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová. Podľa doterajších zistení na vrchných poschodiach univerzity horia skladové priestory a chemické laboratóriá. "K ďalším okolnostiam súvisiacim s požiarom v univerzite sa budeme môcť vyjadriť až po úplnom uhasení požiaru a následnom vykonaní prvotných neodkladných a neopakovateľných úkonov na mieste," dodala Kurucová. Odstraňovanie následkov požiaru si nevyžiadalo žiadne obmedzenia dopravy, prejazd Kollárovým námestím je pre vodičov naďalej možný.


mt

Zdroj: SITA

GARGO
Regal Burger

Anketa