PARALYMPIJSKÉ: Hokejisti SR na sánkach na debut na MS do Nagana

08. 03. 2013 11:18

BRATISLAVA 8. marca (SITA) - Slovenská reprezentácia v hokeji na sánkach (ice sledge hockey) zažije od 11. do 16. marca v japonskom Nagane svoju historickú premiéru na vrcholnom svetovom podujatí. Dejisko zimnej paralympiády v roku 1998 bude miestom turnaja B-divízie MS v tomto športe. Mužstvo pod vedením trénera Miroslava Drába z Dolného Kubína bude jedným zo šestice tímov, ktoré budú bojovať najskôr v dvoch trojčlenných základných skupinách a potom v play-off o postup medzi elitu. Slovákov čakajú v B-skupine základnej fázy favoriti na postup do A-divízie Nemci a Estónci.
Slováci nejdú do Japonska s veľkými očami. "Budem veľmi spokojný, ak mužstvo v tejto silnej medzinárodnej konkurencii vybojuje pri svojom debute aspoň jeden bod," povedal pre agentúru SITA Miroslav Dráb a pokračoval: "Možno to bude vyzerať ako fráza, ale my sa do Nagana ideme učiť a zbierať skúsenosti. Žiadne silné reči od nás nebudete počuť. Pre nás ako úplného nováčika to bude mimoriadne ťažké. Naši súperi spolu hrajú hokej na sánkach minimálne sedem - osem rokov, my sme spolu rok a pol."
Aj podľa kapitána mužstva Petra Štíta, ktorý pôsobí v špičkovom českom tíme SHK LAPP Zlín, by bol zisk bodu historický úspech pre celý slovenský ice sledge hockey. "Naši súperi v skupine sú veľmi silní. Estónsko vlani vypadlo z A-divízie a určite urobí všetko pre to, aby sa medzi svetovú elitu vrátilo. Nemcom postup na minulom šampionáte ´béčka´ ušiel iba o vlások, takže sa tiež budú pokúšať o reparát. Doslova šokom pre všetkých bol nedávny zostup Japonska do B-kategórie, lebo hokej na sánkach je v Japonsku na vysokej úrovni," konštatoval skúsený Peter Štít z Dolného Kubína, ktorý stál pri vzkriesení hokeja na sánkach na Slovensku po niekoľkoročnej pauze.
Prvé pokusy o vytvorenie tímu SR sa totiž spájajú s aktivitami rodiny Joppovcov po úraze ich syna Martina a ich osobnej účasti na zimnej paralympiáde 2006 v Turíne. Súčasné mužstvo sa začalo formovať pred necelými dvoma rokmi. Prvý medzinárodný turnaj Slováci odohrali v septembri 2011 vo Viedni, kde si postupne zmerali sily s Kórejčanmi, Talianmi a dvakrát s Rakúšanmi. Vlani v marci si v bratislavskom Ružinove súboje s Rakúšanmi zopakovali a vďaka dvom víťazstvám 5:0 a 7:2 sa tešili z prvého medzinárodného úspechu. Minulý rok sa zúčastnili na turnajoch v Česku, Poľsku a Rusku.
"Trochu nás mrzí, že na turnaji v Nagane sa nebudú hrať práve Rakúšania a Holanďania. S nimi by sme si trúfali na dobré výsledky. Pri všetkej úcte k nasadeniu a bojovnosti chlapcov musím priznať, že na ostatných súperov nemáme ani výkonnosť, ani optimálne zloženie tímu. Kým Nemci, Rusi, Japonci dokážu odohrať stretnutie 3 x 15 minút s dvoma brankármi a dvanástimi - trinástimi hráčmi, my sa musíme spoliehať na dvoch brankárov a iba jednu kvalitnú päťku, z ktorej štyria strávia na ľade celých 45 minút. Viac kvalitných hráčov momentálne na Slovensku nemáme. Preto aj do Nagana berieme iba desať hráčov. Ostatní sa im zatiaľ výkonnostne nepriblížili," tvrdil Miroslav Dráb. Jeho zverenci pred štartom na MS v Nagane odohrali pätnásť prípravných duelov.
"Ak by mi niekto pred dvoma rokmi povedal, že po takom krátkom fungovaní slovenskej reprezentácie budeme štartovať na turnaji B-divízie MS, myslel by som si, že si zo mňa robí dobrý deň. Neveril by som mu. A teraz je to realita. Chlapci urobili kus poctivej roboty. Fungujeme v amatérskych podmienkach. Ak by sme tento šport dostali aspoň do poloprofesionálnej podoby, v kvalifikácii o postup na zimnú paralympiádu 2018 by sme určite neboli bez šance. Najmladší z nášho tímu má 15 rokov, najstarší 39, takže perspektíva by bola. Len by sme potrebovali ľudí z radov telesne handicapovaných, ktorí by sa k nám pridali, a tiež sponzorov a partnerov, ktorí by nám pomohli finančne," zdôraznil Peter Štít, ktorý sa v mužstve minuloročného majstra ČR v hokeji na sánkach rokmi vypracoval na spoľahlivú oporu tímu.
Po zápasoch v základnej fáze bude nasledovať play-off. V semifinále nastúpia prvé dva tímy v konečných tabuľkách oboch skupín. Rozhodujúce zápasy sú na programe 16. marca.

Nominácia Slovenska:
brankári: Marián Hutka, Miroslav Pastucha
hráči: Peter Štít (kapitán), Marián Ligda, Marek Gergely, Martin Joppa, Miroslav Kardoš, Aleš Rauš, Vladimír Julényi, Vojtěch Német.

Realizačný tím: vedúci výpravy: Peter Hamaj, tréner: Miroslav Dráb, fyzioterapeut: Martin Šóš, kustódi: František Ferjančík, Anton Gergely, kameraman: Rastislav Hatiar

Program MS B-divízie (začiatky zápasov sú v SEČ):
11. marca (pondelok):
A-skupina: Japonsko - Poľsko (9.30)
B-skupina: Estónsko - Nemecko (6.00)

12. marca (utorok):
A-skupina: Veľká Británia - víťaz Japonsko/Poľsko (9.30)
B-skupina: Slovensko - víťaz Estónsko/Nemecko (6.00)

13. marca (streda):
A-skupina: Veľaká Británia - zdolaný Japonsko/Poľsko (9.30)
B-skupina: Slovensko - zdolaný Estónsko/Nemecko (6.00)

15. marca (piatok):
Play-off: A1 - B2 (2.30), B1 - A2 (6.00), zápas o konečné 5. miesto: A3 - B3 (9.30)

16. marca (sobota):
Zápas o 3. miesto: zdolaní semifinalisti (2.30); Finále: víťazi semifinále (6.00)


sz;zs;pp

Zdroj: SITA

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa