NITRA: V kaviarni obsluhujú psychiatrickí pacienti

21. 06. 2012 13:33

Vznik chráneného pracoviska stál majiteľku kaviarne veľa síl v boji s byrokraciou

NITRA 21. júna (SITA) – Nezvyčajnú obsluhu má kaviareň s antikvariátom v centre Nitry. Obsluhujú tu dve ženy s psychiatrickou diagnózou a jeden mentálne postihnutý čašník. V Nitre je to prvé chránené pracovisko pre hendikepovaných. Dvadsaťosemročný Roman Valkovič s ľahším mentálnym postihom si tu našiel svoju prvú prácu v živote. „Som rád, že mám takúto prácu, veľmi som sa potešil. Baví ma roznášať kávy a ten kontakt s ľuďmi,“ povedal. Čašník je jeho vysnívaným povolaním. Jeho mama Magdaléna Valkovičová hovorí, že v Nitre je veľký problém nájsť prácu pre ľudí s hendikepom. „Roman chodí do mestského centra pre hendikepovaných, ale tam mi chýba nejaká práca. Myslím si, že niečo by vedel robiť skoro každý. Teraz Roman prežíva pocit zodpovednosti, že musí ísť do roboty, niekto ho tam potrebuje a čaká,“ povedala.
   Vznik chráneného pracoviska stál majiteľku kaviarne veľa síl v boji s byrokraciou. Tento boj sa ešte stále neskončil, hovorí Alena Madlena Rjabininová, ktorá pracuje ako certifikovaná psychoterapeutka. V minulosti zároveň pracovala v ústave pre mentálne postihnutých. „Hrozne ma hnevá, že ľudia s psychiatrickou diagnózou majú veľmi ťažké možnosti uplatnenia sa na trhu práce, ľudia majú predsudky a zamestnávatelia sa ich boja. Rovnako aj mentálne postihnutí,“ povedala Rjabininová. Keď sa rozhodla zamestnať ľudí so zdravotným postihnutím, narážala na úradoch na mnohé problémy. Prácu čašníka napríklad Roman vykonávať nemôže, musí byť len „pomocným pracovníkom obchodnej prevádzky“. „Aby však vôbec mohol pracovať v stravovacom zariadení, musí mať urobené skúšky na hygiene, ale na skúšky sa nemôže naučiť, lebo je mentálne postihnutý. Už to vyzeralo, že sme v koncoch,“ poukázala Rjabininová. Keď sa pýtala, či mali takéto problémy aj v podobnom zariadení v Bratislave, kde tiež zamestnávajú mentálne postihnutých, povedali, že sa s takým niečím nestretli. „Nakoniec sa to dalo aj v Nitre, ale museli sme všelijako argumentovať a cez kadekoho prosiť,“ skonštatovala. Aj po vzniku chráneného pracoviska musí pravidelne úradníkom predkladať tlačivá, že neporušila žiadne predpisy a platí do všetkých fondov. Keď Rjabininová tieto tlačivá odvážila, vážili takmer jeden kilogram.
   Zdravotne postihnutých do zamestnania vybrali prostredníctvom konkurzu cez úrad práce. Pracujú na polovičný úväzok, teda štyri hodiny denne. Spolu s nimi v kaviarničke na Kupeckej ulici pracujú dvaja pracovní asistenti. „Niekedy to možno zákazníkov prekvapí, keď sa spýtajú, aký druh kávy ponúkame a Roman odpovie, že dobrú. On to však vynahrádza svojím úsmevom,“ hovorí Rjabininová. Štát zamestnávanie zdravotne postihnutých podporuje, nerozoznáva však diagnózy, len percentuálnu mieru funkčnej poruchy. Roman s mentálnym postihom má napríklad vypočítanú rovnakú mieru funkčnej poruchy ako pacient s cukrovkou. „Každému je jasné, koho si potom zamestnávateľ vyberie,“ podotkla Rjabininová.
   Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu.

(SITA, mp;nr), 20120621133359

Zdroj: SITA

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa