Vodnopólová extraliga mužov aj s KVP Kúpele Piešťany

Nedeľa 16. 10. 2016 11:00  | Šport / Vodné pólo  | Autor: T. Horký

V Piešťanoch sa bude hrať ďalšia extraliga. V najvyššej slovenskej vodnopólovej súťaži mužov bude opäť nastupovať aj KVP Kúpele Piešťany. Tím budú tvoriť nádejní odchovanci a do novej sezóny nastúpia odhodlaní byť konkurencieschopným družstvám KVP Nováky, ŠK Hornets Košice, Slávia UK Bratislava, Modrí Draci Košice-Staré Mesto, Pirana SC Topoľčany, VK Žraloci Žilina a ŠKP KVP Komárno. Pred štartom sezóny sme sa pozhovárali s predsedom KVP Ľudovítom Kubánom a trénerom mužov Martinom Berlanským.

Vodní pólisti KVP Kúpele Piešťany si opäť zahrajú medzi slovenskou elitou.

Vodní pólisti KVP Kúpele Piešťany si opäť zahrajú medzi slovenskou elitou. (Autor: archív KVP)

Slovenský pohár vyšiel Piešťancom na výbornú

Generálkou na extraligu bol pre vodnopólistov KVP Kúpele Slovenský pohár, ktorého jedna zo skupín sa hrala aj na kúpalisku Eva. Piešťanci sa na elitnom mužskom turnaji prezentovali veľmi dobre a spomedzi ôsmich tímov skončili na piatom mieste. V domácom tábore vládla spokojnosť s organizáciou turnaja aj s výsledkom mužov. „Sme veľmi radi, že sme podobnú akciu mohli organizovať. Bazén na Eve je akceptovateľný aj pre takúto úroveň podujatia. Všetko prebehlo bez problémov a mali sme len pozitívne reakcie,“ povedal Ľ. Kubán, ktorého doplnil M. Berlanský: „Turnaj sme organizovali druhýkrát, minulý rok sme mali premiéru. Vlani sme skončili na ôsmej priečke a teraz bolo cieľom posunúť sa vyššie. Bolo z toho piate miesto, s ktorým sme veľmi spokojní. Plán sme splnili nadmieru a nechýbalo veľa, aby sme sa dostali medzi najlepšie štyri tímy, ktoré už dlhé roky tvoria slovenskú elitu - Nováky, dve košické družstvá a Bratislava. Uvidíme, možno o rok budeme patriť medzi ne.“

V  KVP veria, že umiestnenie na piatej priečke bude odrážať aj predstavy, kde by sa piešťanskí vodnopólisti mohli pohybovať v nasledujúcej extraligovej sezóne. „Dúfajme, že áno. Pevne verím, že okolo piateho miesta by sme sa mohli pohybovať a spravíme pre to všetko,“ pokračoval M. Berlanský.

Opäť v extralige

V Piešťanoch sa po niekoľkých rokoch bude opäť hrať najvyššia slovenská súťaž vo vodnom póle. KVP Kúpele tak bude opäť patriť na extraligovú mapu a prinesie do kúpeľného mesta ďalšiu elitnú súťaž. „Dlhé roky sa na Slovensku hrávala len jedna súťaž, v ktorej sme, samozrejme, účinkovali aj my. V roku 2006 sa uskutočnila reorganizácia - extraliga sa rozdelila na skupiny A a B. V prvej hralo šesť tímov a ostatné štyri družstvá hrali medzi sebou. Potom sa hrala baráž. Naši muži hrali v béčkovej časti posledné tri sezóny, no teraz sa extraliga opäť rozšírila na osem účastníkov. Tým pádom sme sa do nej dostali. Hlavne sme radi, že sme schopní postaviť mužstvo, ktoré môže byť v extralige konkurencieschopné,“ podotkol predseda KVP, na ktorého nadviazal M. Berlanský: „Momentálne je na Slovensku asi desať klubov, ktoré vyvíjajú vodnopólovú činnosť. Preto sa extraliga rozširuje a bude sa hrať len jedna súťaž. My sme v posledných rokoch hrali extraligu B, kde sme najskôr skončili na ôsmom mieste, potom na siedmom a minulý rok na šiestom. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť. Začína sa to vyrovnávať.“

Nová etapa mužského vodného póla

Piešťanskí vodnopólisti nastupujú do extraligovej sezóny s pokorou, no nechýba im odhodlanie byť konkurencieschopným tímom a platným členom elitnej súťaže. „Chceli by sme hrať tak, aby sme mužstvá, ktoré sme v Slovenskom pohári porazili, porážali aj v extralige. Ak s nimi nazbierame body a potrápime elitnú štvorku, bude to fajn. Chceme sa zlepšovať každým zápasom. Je predpoklad, že na najlepšiu štvoricu stačiť nebudeme, no ostatné tímy by mali byť výkonnostne podobné ako my,“ prezradil tréner mužstva.
Brankár Roman Klampár je jeden z talentov piešťanského vodného póla.Brankár Roman Klampár je jeden z talentov piešťanského vodného póla. (Autor: archív KVP)
Muži KVP Kúpele budú fungovať na amatérskej báze, pre mladý tím však pôjde o neoceniteľné skúsenosti, keďže bude súperiť s elitnými slovenskými družstvami. „Je to začiatok novej etapy a postavili sme to na novej generácii hráčov. Chlapci majú chuť a majú ambície zlepšovať sa. Je cítiť ich progres. Svedčí o tom aj to, že sa dostávajú na reprezentačné sústredenia, a to ich ešte viac motivuje. V extralige určite naberú ďalšie skúsenosti, ktoré im môžu pomôcť. Musia takisto aj fyzicky vyspieť, pretože v extralige už hrávajú ozaj veľkí chlapi,“ povedal Ľ. Kubán a pozval fanúšikov na domáce stretnutia: „Budeme vďační za každú fanúšikovskú podporu. Pokiaľ sa bude hrať na Eve, dvere sú pre každého otvorené. Dokonca náš zápas so Žilinou, ktorý sa bude konať 28. januára 2017, odvysiela naživo aj televízia Digi Sport.“

Káder budú tvoriť vlastní odchovanci

V piešťanskom vodnom póle dorastá generácia hráčov, na ktorých budú môcť v KVP v nasledujúcich sezónach stavať, a je to výsledkom poctivej práce s mládežou. „Všetko budeme mať postavené na vlastných odchovancoch, z 95 percent to budú 17-18-roční chalani. Teraz v Slovenskom pohári hrali dvaja starší hráči Adamkovič a Stančík. Celá ťarcha bude na mladých, čo je možno dobré. Viacerí budú hrávať aj v mládežníckych kategóriách, takže si zahrajú dosýtosti medzi staršími žiakmi, kadetmi, juniormi i mužmi,“ priblížil M. Berlanský.

Viacerí mladí hráči už nakukli aj do mládežníckych reprezentácií a sú prísľubom do budúcnosti. „Mali sme troch hráčov aj v širšom výbere reprezentácie pre majstrovstvá Európy do 19 rokov - Berlanský, Pieter a Klampár. Jeden a pol mesiaca trénovali dvojfázovo, absolvovali celú prípravu a dalo im to veľmi veľa. Keby naši chalani odohrali toľko medzinárodných zápasov ako hráči z Novák a Košíc, ktorí tvoria gro reprezentácie, tak na tom budeme ešte lepšie. Snáď sa tam dostanú aj ďalší chalani od nás,“ podotkol Ľ. Kubán.
Do extraligového kádra patrí aj Timotej Filo.Do extraligového kádra patrí aj Timotej Filo. (Autor: archív KVP)

Chýbajúci krytý bazén sa odrazí na výkonnosti

Už obohratou pesničkou je v Piešťanoch téma krytého bazéna. Vodnopólisti majú v tomto sťažené podmienky, nakoľko v zimných mesiacoch musia v tréningovom procese improvizovať. Pokiaľ sa dá, trénujú vo vonkajšom bazéne na Eve, potom budú musieť hľadať alternatívne riešenia. „Liga sa začína o dva týždne. Veľký problém budeme mať, ak sa zatvorí kúpalisko Eva. Nebudeme mať kde pravidelne trénovať. Extraliga sa nehrá turnajovým systémom, čo nám možno viac vyhovovalo. Uvidíme, ako to pôjde. Pokiaľ podmienky dovolia, tak trénujeme na Eve. Potom využívame bazén v hoteli Sorea a chodíme aj do Nového Mesta nad Váhom. To sú však bazény na plávanie a pre vodnopólistov nie sú ideálne, nakoľko hĺbka vody je malá. Určite sa to prejaví na výkonnosti. Tá je super do decembra. Dovtedy vydržíme z prípravy, no v januári idú výsledky rapídne dole. Čakáme na apríl, aby sme mohli opäť poriadne trénovať. Teraz sa hrá systémom jeseň - jar, čo nie je pre nás optimálne,“ uviedol M. Berlanský.

Ako budú tento problém riešiť s hraním domácich zápasov, nás oboznámil Ľ. Kubán: „Z prvých štyroch kôl hráme trikrát doma a to skúsime ešte na Eve. Potom sme väčšinou dohodnutí, že odohráme náš domáci zápas u súpera. Ak sa to nebude dať zrealizovať, budeme hrať v Novákoch.“

Káder KVP na sezónu 2016/2017: Roman Klampár, Ján Baranovič, Jakub Berlanský, Radovan Pieter, Simon Kalnický, Martin Bebjak, Timotej Filo, Norbert Kozmér, Róbert Kozmér, Rastislav Podhradský, Róbert Mladý, Michal Kozák, Denis Horvát, Adam Berlanský, Ľuboš Venény, Jakub Holič, Róbert Chlpek, Ján Adamkovič, Juraj Stančík, Andrej Polák, Artur KolárikDočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 41, ktoré je v predaji od 11. októbra.

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa