Na dvoroch TK Kúpele hral aj syn legendy Björna Borga

Streda 02. 05. 2018 16:00  | Šport / Tenis  | Autor: Štefan Gregorička

Počas posledného aprílového týždňa sa hral na dvorcoch TK Kúpele Piešťany jubilejný 40. ročník medzinárodného tenisového turnaja hráčov do 18 rokov Slovakia Cup.

Víťazky štvorhry dievčat: (zľava) Romana Čišovská a Katarína Kužmová.

Víťazky štvorhry dievčat: (zľava) Romana Čišovská a Katarína Kužmová. (Autor: Emil Vrábel)

Na podujatí druhej najvyššej kategórie ITF sa predstavilo vrátane kvalifikácie 168 hráčov a hráčok z 20 štátov celého sveta.

V hlavnej súťaži dvojhry si zahralo po 48 chlapcov a dievčat a v pavúku figurovalo aj deväť Slovákov a 11 Sloveniek. „Predchodcom dnešného Slovakia Cup-u bol v roku 1978 medzinárodný turnaj o Laneov pohár. Už v nasledujúcom roku sa turnaj premenoval na Slovakia Cup. Po pár ročníkoch sa síce podujatie presunulo do Bratislavy, no tam dlho nevydržalo a vrátilo sa späť do Piešťan, kde sa hrá dodnes. Na Slovakia Cup-e pravidelne hrávali popri popredných zahraničných tenistoch aj všetci  najlepší slovenskí a českí dorastenci i dorastenky. Na našom turnaji si výborne počínali aj piešťanskí hráči Lukáš Lacko, Jana Juricová a Magdaléna Rybáriková,“ zalovil v pamäti bývalý dlhoročný riaditeľ tohto turnaja Rudolf Vrábel.

Za štyri desaťročia sa na prestížnom Slovakia Cup-e predstavili aj viacerí súčasní poprední svetoví tenisti. Z mužov napríklad Tomáš Berdych, Dominic Thiem či Martin Kližan, zo žien Karolína Plíšková, Petra Kvítová či Lucie Šafářová. V tomto roku zavítalo do Piešťan zo Švédska aj ďalšie známe tenisové meno - Borg. Nie však legendárny Björn, ale jeho syn Leo. Ten sa v Piešťanoch dlho nezdržal, pretože vypadol už v prvom kole.

Slováci síce mali na Slovakia Cup-e početné zastúpenie, no v dvojhre to do záverečných bojov nedotiahli. Chlapci skončili už v prvom alebo druhom kole, z dievčat boli Lenka Stará a Romana Čišovská vo štvrťfinále. Stará bola pritom najvyššie nasadená. Ešte horší osud postihol chlapčenskú jednotku, Čecha Dalibora Svačinu. Svetová deviatka sa porúčala už v druhom kole. Česť Slovenska zachraňovali dievčatá vo štvorhre, ktorú Romana Čišovská s Katarínou Kužmovou vyhrali.

Domáci TK Kúpele Piešťany mal v hre troch zástupcov. V dvojhre vypadol Adrián Kopál už v prvom kole kvalifikácie a sestry Ema a Terézia Baraniakové v druhom. Vo štvorhre si toto trio zahralo jedno kolo hlavnej súťaže.

 Finálové výsledky - štvorhra - dievčatá: Čišovská, Kužmová (Slovensko) - Lavičková (Česko), Morvayová (Slovensko) 6:3, 6:4, chlapci: Holiš, Lehečka (Česko) - Von Der Schulenburg (Švajčiarsko), Zima (Nemecko) 6:3, 7:5, dvojhra - dievčatá: Nagyová (Maďarsko) - Orpanaová (Fínsko) 6:2, 1:6, 6:4, chlapci: Michalski (Poľsko) - Schlageter (Nemecko) 6:4, 6:1

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa