Cibulkovej bývalý tréner: Zozačiatku to bola priemerná hráčka

Nedeľa 11. 12. 2016 12:00  | Šport / Tenis  | Autor: Tomáš Horký

Tenisové začiatky Dominiky Cibulkovej, nedávnej víťazky Turnaja majsteriek v Singapure, sú späté s kúpeľným mestom. V mladosti pôsobila v klube TK Kúpele Piešťany a v rozmedzí jej deviatich až dvanástich rokov sa jej venoval tréner Roman Lobotka. V súčasnosti tréner v trnavskom TC Empire zaspomínal na mládežnícke roky dnešnej tenisovej hviezdy a priblížil niektoré skutočnosti, ktoré verejnosti neboli doposiaľ známe.

Tenisový tréner z Piešťan viedol D. Cibulkovú od jej 9 do 12 rokov.

Tenisový tréner z Piešťan viedol D. Cibulkovú od jej 9 do 12 rokov. (Autor: archív R. Lobotku)

► Ako vznikla vaša spolupráca s D. Cibulkovou?
S Dominikou a s jej rodičmi som začal spolupracovať na základe informácie od pána Mikovínyho, ktorý bol jej prvý tréner. Dohodli sme sa, že bude pôsobiť v Piešťanoch a ja sa jej budem venovať individuálne. Viedol som ju od jej 9 do 12 rokov.

► Vaša bývalá zverenkyňa je aktuálne hviezdou svetového tenisu. Spomínate si na ňu, keď s týmto športom začínala?
Na začiatku Dominika ničím nevynikala. Bolo to priemerné dievča. Samozrejme, bola húževnatá, tvrdo trénovala, do čoho ju tlačili viac-menej rodičia. Zrejme nikto z nás nepredpokladal, že by to mohla dotiahnuť tak ďaleko. Jej rovesníčky ako Nikola Vajdová, dcéra Maroša Vajdu, či Monika Kochanová boli ďaleko pred ňou. Takisto aj Magda Rybáriková, ktorá bola o rok staršia.

► Čo bolo všetko vašou úlohou pri spolupráci s Dominikou?
Robil som jej v podstate au-pair. Vozil som ju do školy, na tréningy, chodili sme spolu po turnajoch, takže sme mali k sebe veľmi blízko.

► Obrovskou devízou D. Cibulkovej je bojovnosť a húževnatosť, ktorá je prakticky symbolom jej hry. Bola taká odmala?
- Ako dievča bola super. Bola veľmi vďačná, že sa jej venujem, no nebola extra bojovníčka, dokázala sa zložiť, rozplakať. Veľkým impulzom bol jej otec, ktorý chcel od nej stále viac a viac. To často Dominike nevyhovovalo a hľadala si cestičky, ako sa tréningu vyhnúť. Treba zložiť poklonu jej rodičom, ktorí ju odmalička podporovali a venovali jej veľmi veľa času.
Dominika v mladosti.Dominika v mladosti. (Autor: archív R. Lobotku)
► Hovorí sa, že za veľa vďačí svojmu otcovi, ktorý na ňu bol v detstve tvrdý a pri tréningoch ju nešetril. Bolo to skutočne tak?
Bol na ňu tvrdý, to je pravda. Ako vrcholový športovec, robil vodné lyžovanie, mal tieto veci zakorenené. Rodičia chceli aj sami sebe dokázať, že Dominika bude napredovať a bude lepšia a lepšia.

► Čo ste na to hovorili vy?

V dobe, keď som s ňou pracoval, som myslel, že to bude mať skôr negatívny vplyv, pretože to bolo niekedy na hranici. Prejavilo sa to, že otec v nej vybudoval takú vlastnosť, na ktorej teraz stavia. Ťažko to však posudzovať, či to bolo tým alebo za tým boli aj nejaké ďalšie metódy.

► Spomínali ste, že jej v mladosti nikto neveril, no napriek tomu sa dokázala stať svetovou tenistkou. Kde nastal ten zlom?
Vízie do budúcnosti nemal nikto, či už funkcionári z klubu, alebo tréneri po celom Slovensku. Nikto jej príliš neveril, prognózy boli, že vydrží do dorasteneckého veku, no práve tam sa to zlomilo. Do 14 rokov nepatrila medzi najväčšie talenty. Zlom prišiel, keď vyhrala ako 17-ročná turnaj v Bratislave. Myslím si, že vtedy sa jej kariéra naštartovala.
Dnešná hviezda svetového tenisu Dominika Cibulková v hornom rade uprostred.Dnešná hviezda svetového tenisu Dominika Cibulková v hornom rade uprostred. (Autor: archív R. Lobotku)
► Keď si to zrekapitulujete s odstupom času, čo hovoríte, že z priemernej mládežníckej hráčky sa stala elitná svetová tenistka?
Viacerí sme si už dlhšie hovorili, že to hádam ani nie je možné. Na to, akú má výšku a že vyrastala na Slovensku, je to unikát. Klobúk dole pred všetkým, čo dokázala, a verím, že toho ešte v kariére dosiahne viac.

► Víťazstvo na turnaji majsteriek bol ozaj skvostným výsledkom? Ako ste prežívali tieto momenty?
Samozrejme, sledoval som to a veľmi jej tento úspech prajem. Podľa mňa je aj tak hodnotnejšie finále na Australian Open. To je ďaleko väčší úspech, nakoľko na turnaji majsteriek sú všetky hráčky unavené po celej sezóne, takže ťažko hodnotiť formu.

► Myslíte si, že má Dominika na to, aby sa stala svetovou jednotkou alebo vyhrala niektorý z grandslamov?
Bodaj by grandslam vyhrala, ale príliš tomu neverím. Skôr si myslím, že sa na nejakú dobu môže stať svetovou jednotkou. Uvidíme, čo príde na začiatku sezóny, kde môže nabrať veľa bodov. Samozrejme, prajem jej to, ale bude to mať ohromne ťažké.
Roman Lobotka dnes trénuje deti v TC Empire Trnava.Roman Lobotka dnes trénuje deti v TC Empire Trnava. (Autor: archív R. Lobotku)
► Hoci má D. Cibulková nevýhodu vo svojej výške, kompenzuje to obrovskou výdržou a bojovnosťou. Síce na to príliš nevyzerá, ale jej kondícia je ozaj špičková. Mala už v mladosti vlohy práve na fyzickú pripravenosť?
Kondične nadaná bola, ale čo sa týka pohybu, oproti ostatným deckám zaostávala. Nevynikala vo všestrannosti. V súčasnosti svoju výšku kompenzuje práve spomínanou bojovnosťou, silou i kondíciou. Jej fyzická pripravenosť je výborná a nad ostatnými v tom vyniká. Ženský tenis je teraz tiež už viac o sile a v tom je ona dobrá. Má okolo seba výborný realizačný tím, ktorý jej neskutočne pomáha. Bez toho by takéto výsledky nedosiahla.

► Tenisové úspechy prinášajú slávu aj mimo kurtu a z Dominiky sa stala celebrita, ktorá je stredobodom médií. Myslíte si, že sa v tom našla?
Má to hlavne po mamine. Podľa mňa už v mladosti bola predurčená, že bude úspešná. Už som to niekde spomínal, že keby nehrala tenis vrcholovo, je úspešná v inej sfére. Hoci bola skôr introvertka, postupom času sa prispôsobila situácii a chce vynikať aj mimo kurtu.


Dočítate sa v Piešťanskom týždni číslo 49, ktoré je v predaji od 6. decembra.

 

GARGO
Regal Burger

Anketa