Výborní masters plavci

• 19. apríla 2018, 08:09
  • Autor:AKI

Veľkou radosťou a úspechom sa pre piešťanských veteránskych plavcov skončili Medzinárodné majstrovstvá SR v plávaní masters. Do Spišskej Novej Vsi počas víkendu 7. a 8. apríla prišlo 195 pretekárov zo 46 klubov Slovenskej republiky, Českej republiky, Rakúska, Maďarska a Izraela.

Piešťanskú výpravu tvorili členovia Športového plaveckého klubu Kúpele Adela Baracková, Juraj Horil, Karol Kantek, Anna Kičinová, Zuzana Matúšová, Lukáš Rusnák, Pavol Škodný, traja súrodenci Vachanovci – Lucia, Lukáš a Tomáš a člen Klubu vodného póla Kúpele Ivan Tichov.
V hodnotení tímov obsadil ŠPK Kúpele Piešťany druhé miesto so 46 individuálnymi a ôsmimi štafetovými kovmi, keď viac medailí nazbierali len plavci Športového klubu polície Košice. K tomuto súčtu treba ešte prirátať 11 umiestnení v hodnotení Open. Takúto úrodu ešte žiadna piešťanská výprava masters domov neniesla.
Pri svojom premiérovom štarte na podujatiach masters sa Adela Baracková predstavila vo veľmi dobrom svetle, keď svoje šprintérske schopnosti dokázala premeniť trikrát na zlato na tratiach 50 m motýlik, 100 a 200 m polohové preteky. Dúfame, že zostane naďalej stabilnou posilou a okrasou piešťanského veteránskeho tímu.
Jurajovi Horilovi sa najviac darilo na 50 m prsia, keď doplával na vynikajúcom druhom mieste, a na 100 m prsia, kde skončil tretí. Karol Kantek sa v individuálnych štartoch postavil na štartovný blok štyrikrát a zakaždým svojich konkurentov nechal za sebou. Navyše získal bronzovú medailu v hodnotení Open za 50 m znak. Zároveň posunul hodnotu slovenského rekordu masters na 50 a 100 m voľný spôsob, 50 m znak a 50 m motýlik.
Najmenej spokojná zo Spišskej Novej Vsi odchádzala Anna Kičinová. Vyplávala si síce zlato na 50 m motýlik a strieborné priečky obsadila na 50 a 100 m prsia, 100 a 200 m polohové preteky a 100 m motýlik, ale s výkonmi veľmi spokojná nebola. „Bude treba viac zapracovať na tréningoch a hlavne vyriešiť vleklé zdravotné problémy,“ zhodnotila svoje vystúpenia.
Zuzana Matúšová potvrdila svoju stabilnú vynikajúcu výkonnosť a zisk štyroch titulov vo svojej vekovej kategórii na 50 m voľný spôsob, 50 m motýlik a 100 a 200 m polohové preteky doplnila umiestneniami v hodnotení Open – striebrom na 50 m motýlik, bronzom na 100 a 200 m polohové preteky. Lukášovi Rusnákovi sa preteky tiež vydarili, k zlatým medailám vo svojej vekovej kategórii na 100 m prsia, 100 m motýlik a 100 m polohové preteky pridal umiestnenia v kategórii Open – druhá priečka na 100 m motýlik a tretia na 100 m prsia.
Pavol Škodný sa odvážil na náročnú kombináciu disciplín a vyplatilo sa. Strieborné medaily bral za 400 a 800 m voľný spôsob, 50 a 100 m znak, tretí doplával na 50 a 100 m voľný spôsob a 50 m motýlik a v kategórii Open získal bronzovú priečku na 100 m znak.
Na svoje predchádzajúce vynikajúce výkony medzi masters plavcami sa po niekoľkých rokoch rozpamätal Lukáš Vachan. Svoje štarty na 50, 100, 200 a 400 m voľný spôsob, 100 m znak a 200 m polohové preteky ozdobil zlatými medailami vo svojej vekovej kategórii a v kategórii Open na 200 m voľný spôsob vystúpil na najvyšší stupienok, na 100 m znak bol druhý, na 100 m voľný spôsob skončil na treťom mieste. Na 200 m voľný spôsob zároveň opravil hodnotu slovenského rekordu masters.
Tomášovi Vachanovi sa po ročnej pretekárskej prestávke podarilo zvíťaziť na 800 m voľný spôsob a 50 m znak, druhý bol na 100 m znak a 50 m prsia a tretí na 400 m voľný spôsob. Lucia Vachanová sa tiež vrátila do pretekárskeho bazéna po dlhšom čase a návrat ozdobila prvými miestami na 400 m voľný spôsob, 50 a 100 m znak a striebornými medailami za 50, 100 a 200 m voľný spôsob vo svojej vekovej kategórii a bronzom v kategórii Open na 400 m voľný spôsob.
Úplná paráda to bola v štafetových pretekoch. Prvý raz sa podarilo zložiť štafetu žien. Štvorica Baracková, Kičinová, Matúšová a Vachanová zvíťazila na 4×50 m voľný spôsob aj na 4×50 m polohové preteky a ustanovila slovenské rekordy masters v kategórii 120-159 rokov.
Kvarteto L. Vachan, Horil, Škodný, Rusnák podľahlo len o tri stotiny sekundy štafete Aquatics Nitra a obsadilo druhé miesto na 4×50 m voľný spôsob, ale výrazne zvíťazilo na 4×50 m polohové preteky a posunulo latku slovenského rekordu masters.
Zmiešané štafety postavili Piešťanci hneď dve a obe získali medailové miesta vo svojich vekových kategóriách. „Mladá“ zostava 120-159 rokov v zložení Baracková, T. Vachan, Vachanová a L. Vachan zvíťazila na 4×50 m voľný spôsob a na 4×50 m polohové preteky a zapísala sa do rekordných tabuliek masters. „Staršia“ štafeta 200-239 rokov na 4×50 m voľný spôsob v zložení Kantek, Kičinová, Matúšová a Škodný nestačila len na kvarteto Neptun Praha a obsadila druhé miesto. Vynahradila si to na 4×50 m polohové preteky, keď Škodný, Kičinová, Matúšová a Kantek nechali svojich súperov za sebou a získali zlato.
Zástupca KVP Kúpele Piešťany Ivan Tichov si na plavecké masters prišiel zaplávať po siedmich rokoch a hanbu si neurobil. Nenašiel premožiteľa na 100 m polohové preteky a na druhom stupienku skončil na 50 a 100 m voľný spôsob a 50 m motýlik.