Rekordný november veteránskych plavcov

• 3. decembra 2017, 08:33
  • Autor:th/aki

Piešťanskí veteránski plavci sa na vrchol jesennej sezóny pripravili veľmi dobre a na dvoch novembrových podujatiach prepisovali tabuľky slovenských rekordov masters.

Najprv sa Anna Kičinová počas druhého novembrového víkendu zúčastnila III. Zimných medzinárodných majstrovstiev ČR   Korunní Cup v Českej Lípe so zámerom preveriť si výkonnosť najmä na náročnejších 200 metrových tratiach. Okrem piatich zlatých medailí na 50, 100 a 200 m prsia, 100 a 200 m motýlik a jedného striebra na 50 m motýlik si do Piešťan priviezla aj tradičnú sklenú trofej za druhé miesto na 200 m motýlik v absolútnom hodnotení open. Túto trať ozdobila aj slovenským rekordom masters, keď zlepšila vlastný zápis z marca 2016.
Početnejšia výprava veteránskych plavcov v zložení Juraj Horil, Karol Kantek, Anna Kičinová, Zuzana Matúšová a Pavol Škodný vycestovala v dňoch 17. 19. novembra bojovať o tituly medzinárodných majstrov Poľska do mesta Gliwice. Bazén Olimpijczyk je skutočným plaveckým snom a zvlášť pre Piešťancov. O veľkosti masters podujatia svedčí aj účasť 554 plavcov z 98 klubov z Poľska, Ukrajiny, Ruska, Nemecka, Českej republiky a Slovenska, ktoré reprezentovalo 25 slovenských pretekárov zo šiestich klubov.
Piešťanci v tejto silnej konkurencii vybojovali 21 individuálnych medailí, z toho dve zlaté, 11 strieborných a osem bronzových. Taktiež dve druhé miesta zo zmiešaných štafiet, čo ich zaradilo na 43. priečku medzi kolektívmi. Podarilo sa im tiež prekonať sedem individuálnych a dva slovenské štafetové rekordy masters.
Kantek hneď v prvom štarte na 50 m voľný spôsob vymazal rekordný zápis z roku 2010, vytvoril nový a obsadil prvé miesto. V nastúpenom trende mohol pokračovať aj na dvojnásobnej trati, žiaľ, odskočil predčasne, a tak rekord odolal. Zbierku medailí skompletizoval striebrom na 50 m motýlik a bronzom na 50 m prsia. Škodný si tentoraz zvolil náročnú trať 1500 m voľný spôsob, o viac ako minútu posunul hranicu slovenského rekordu a obsadil druhú priečku. Ďalšie strieborné medaily preberal za 200 m motýlik, 400 m polohové preteky a 200 m znak a pridal ešte aj bronz na 100 m znak.
Horil si okrem zisku tretieho miesta na 800 m voľný spôsob pripísal aj výrazné prekonanie slovenského rekordu masters na 200 m prsia. Matúšová skončila druhá na 50 m voľný spôsob a na treťom stupienku stála pri vyhodnotení 50 m znak. Bronzové medaily si tiež vyplávala na 50 m motýlik, 100 a 200 m polohové preteky a súčasne opravila zápisy v tabuľkách rekordov SR masters. Kičinová zvíťazila na 200 m prsia, druhá bola na 200 a 100 m motýlik, 50 a 100 m prsia a 200 m polohové preteky. Tretie miesto obsadila na 50 m motýlik. Aj na týchto pretekoch opravovala rekordné zápisy a znovu zlepšila vlastný rekord na 200 m motýlik.
Piešťanci sa postavili aj na štart štafiet 4×50 m voľný spôsob v zložení Kantek, Kičinová, Matúšová, Škodný a na 4×50 m polohové preteky v zložení Škodný, Kičinová, Matúšová, Kantek. V oboch prípadoch získali druhé miesta a ich výkon prekonal doterajšie slovenské rekordy.
Rozlúčka s jesennou sezónou bola teda v znamení medailí a rekordov pre piešťanských masters plavcov a zostáva len dúfať, že rovnako úspešná bude aj budúca sezóna s vrcholom na majstrovstvách Európy v slovinskom Kranji.